رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته با ملک سلمان پادشاه عربستان درباره توافقات بدست آمده گروه ۱+۵ با ایران در لوزان سوئیس گفت‌و‌گوی تلفنی کرد.

واکنش کشورهای عربی و پادشاه عربستان به بیانیه لوزان

به گزارش قم خبر ، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته پس از توافق بدست آمده گروه ۵+۱ با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تماس تلفنی برقرار کرد.

به گزارش النشره، باراک اوباما در این تماس تلفنی ضمن تاکید بر اهمیت آمریکا به صلح و امنیت منطقه اعلام کرد که «آمریکا به حمایت از عربستان برای دفاع از خودش کاملا پایبند است».

به نوشته فارس،از سوی دیگر، ملک سلمان پادشاه عربستان نیز «ابراز امیدواری کرد که دستیابی به توافق نهایی الزام آور منجر به تقویت امنیت در منطقه و جهان شود».

واکنش کشورهای عربی درباره توافق

سایر مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس که از احتمال توافق هسته‌ای ایران به شدت نگران بوده‌اند، در واکنش به این توافق که روز پنجشنبه در «لوزان» سوییس به دست آمد، سکوت اختیار کرده‌اند و رسانه‌های رسمی این کشورها نیز تنها گزارش‌هایی کوتاه در این‌خصوص منتشر کرده‌اند.

یکی از مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس اعلام کرد هرگونه واکنش به این توافق در روزهای آینده توسط شورای همکاری خلیج‌فارس و نه به صورت انفرادی اعلام خواهد شد.

یک منبع دیگر عربی نیز عنوان کرد این واکنش‌ها پس از آن صورت خواهد گرفت که کشورهای عضو این شورا توافق مذکور را کاملا بررسی کنند.

از سوی دیگر، «عادل الجبیر» سفیر عربستان سعودی در واشنگتن ساعاتی قبل از توافق هسته‌ای، اعلام کرد پس از اطلاع از جزئیات توافق به‌دست آمده، می‌توان درباره آن اظهار نظر کرد.

وی افزود «همگان مشتاق به توافق خوب هستند تا ایران را از گسترش برنامه تسلیحاتی‌اش منع کند.»

عربستان سعودی بارها ادعا کرده است ایران برای ساخت بمب اتمی تلاش می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری