کد خبر: 15404

وزیر امور خارجه در رأس تیم مذاکره کننده هسته‌ای و همچنین به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی برای شرکت در دور جدید رایزنی‌ها درباره راه‌حل جامع هسته‌ای تهران را به مقصد لوزان ترک کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، در این دور از گفت‌وگوها علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز حضور دارد.

سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان ظریف،‌ حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت کارشناسی و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده در این دور از رایزنی‌ها حضور دارند.

قرار است دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای از فردا (پنجشنبه) ۶ فروردین ماه در شهر لوزان سوئیس برگزار شود.

دور قبلی این مذاکرات از ۲۴ تا ۲۹ اسفند ماه در این شهر برگزار شد و در پایان مقامات ایران و آمریکا از حصول پیشرفت در مذاکرات خبر دادند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اول فروردین در پیامی در صفحه فیس بوکش تاکید کرد که راه‌حل‌های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که در گذشته غیر قابل حل بود، پیدا شده است.

وی افزود: آمادگی ادامه مذاکره را داشتیم ولی طرف‌های مقابل به زمان بیشتری برای هماهنگی نیاز داشتند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: مذاکرات این دور، سخت و فشرده اما مفید و راهگشا بود. به لطف خدا و با تلاش، نوآوری و همفکری مسئولین و کارشناسانِ وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و دیگر دستگاه ها، راه حل های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که غیرقابل حل می‌نمود، پیدا شده است.»

ظریف ادامه داد: «اعضای هیئت مذاکره کننده آمادگی داشتند که حتی در روزهای تعطیلی نوروز نیز مذاکرات را برای نهایی کردن جزئیات راه حل ها ادامه دهند. ولی طرف های مذاکره ما به زمان بیشتری برای هماهنگی داخلی بین اعضای ۱+۵ نیاز داشتند که در برخی موارد به دلیل تنوع منافع و گرایش های سیاسی و یا مسایل فردی و شخصیتی حتی از مذاکرات اصلی نیز حساس تر می شود.»

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: قرار است چهارشنبه برای ادامه و انشاءالله نهایی کردن جزئیات راه حل ها به سوئیس بازگردیم.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و تیم مذاکره‌کننده این کشور امروز (چهارشنبه) راهی سوئیس شده‌اند تا دور تازه‌ای از مذاکرات هسته‌ای را در شهر لوزان آغاز کنند.

این دور از گفت‌وگوها، آخرین مذاکرات طرفین پیش از پایان ماه مارس است که پیش از این در وین عنوان شده بود که طرفین همه تلاش خود را صورت می‌دهند تا ظرف چهار ماه به نتیجه برسند.

قرار است جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز فردا (پنج‌شنبه) برای دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود، راهی لوزان شود. بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، در این دور از گفت‌وگوها نیز «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا به درخواست آقای کری در مذاکرات حضور خواهد داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری