کد خبر: 15375

انتقاد صریح وزیرخارجه اسبق آمریکا از نتانیاهو

وزیر خارجه اسبق آمریکا در سخنانی ضمن انتقاد از سیاست‌های نتانیاهو در زمینه موضوع اعراب و فلسطین، بکارگیری گزینه نظامی از سوی تل‌آویو را علیه ایران مردود دانست.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «جیمز بیکر» وزیر خارجه اسبق آمریکا در دوران ریاست جمهوری «جورج بوش» پدر در مراسمی که به میزبانی لابی اسرائیلی موسوم به «جی استریت» برگزار شده بود از اقدام‌های نسنجیده «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل در قبال موضوع هسته‌ای ایران و فلسطین انتقاد کرد.

به گزارش وبگاه آمریکایی «پالتیکو» بیکر در سخنان خود با انتقاد از سیاست‌های نتانیاهو در زمینه موضع اعراب و فلسطین گفت که مصلحت اندیشی‌های نابجا و گام‌های دیپلماتیک نتانیاهو به تلاش‌های دولت اوباما برای حل تنش بین اعراب و اسرائیل لطمه وارد کرده و با وجود لفاظی‌های نتانیاهو از گسترش شهرک‌نشینی‌ها کاسته نشده است.

بیکر با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران به انتقاد از نتانیاهو پرداخت و گفت: «راه حل برنامه‌های هسته‌ای ایران گزینه نظامی نیست. نتانیاهو مایل به توافقی است که در آن فرآیند غنی‌سازی نباشد، ولی در آن‌صورت توافقی صورت نمی‌گیرد.»

بیکر پیروزی نتانیاهو در انتخابات اخیر اسرائیل را مانعی بر مسیر ایجاد کشوری مستقل فلسطین در کرانه باختری نامید و افزود: «عمیقا از عدم پیشرفت در زمینه صلح پایدار نامید شده‌ام.»

وزیر خارجه اسبق آمریکا البته در جایی دیگر در زمینه تعهد واشنگتن به تل‌آویو به صراحت گفت گفت: «هیچ کس در جهان در حال حاضر و آینده نباید به تعهد آمریکا به اسرائیل شک کند.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری