خبرنگار اعزامی العالم به لوزان سوئیس گزارش داد: مذاکرات هسته‌ای شاهد پیشرفت‌هایی است و احتمال رسیدن به مرحله‌ای مهم در ۴۸ ساعت آینده وجود دارد.

ظریف: مذاکرات در نقطه حساس/ آیا خبری مهم در راه است؟

به گزارش قم خبر به نقل از خبرنگار العالم، وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ یکی پس از دیگری وارد لوزان خواهند شد.

وزرای خارجه آلمان و فرانسه عصر امروز؛ و وزیر خارجه انگلیس فردا وارد لوزان می‌شوند، اما حضور وزرای خارجه چین و روسیه قطعی نیست.


خبرنگار العالم افزود: پیشرفت هایی در خصوص موضوعات اقتصادی و نفتی حاصل شده، اما مسأله اقدامات شورای امنیت همچنان مورد اختلاف است.

هم اکنون بحث و تبادل نظر درخصوص پروژه های تحقیقات هسته ای ایران ادامه دارد و احتمال رسیدن به توافق درباره آن زیاد است.


به گفته خبرنگار اعزامی العالم، در خصوص دوره اعتمادسازی میان طرفین، غربی‌ها مدت زمان ده ساله را مد نظر دارند، در حالی که زمان مورد نظر ایران بسیار کوتاه‌تر از این است.

ظریف: مذاکرات به نقطه ای حساس رسیده است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نشست صبح جمعه با جان کری را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: مذاکرات به نقطه ای حساس رسیده است.

وی روز جمعه پس از هشتمین دور گفت وگو با جان کری در لوزان سوئیس گفت: به نقطه ای بسیار حساس رسیده ایم. برای هر موضوع یکی دو موضوع مانده که در حال کار روی راه حل های آنها هستیم. علی القاعده سخت ترین موارد است. بحث ها به نکات بسیار ریز رسیده است.

وزیر امور خارجه افزود: در حال حاضر اقای صالحی و مونیز در حال گفت و گو هستند و امیدواریم پیشرفت حاصل شود.

ظریف همچنین گفت که ساعت ۱۴ امروز بار دیگر با جان کری دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا نیز در این جلسه حضور یافتند.

قرار است وزیران خارجه فرانسه و آلمان نیز امروز به لوزان بیایند. وزیر خارجه انگلیس هم فردا صبح به مذاکره کنندگان در لوزان ملحق خواهد شد.

خبرنگار ایرنا از لوزان گزارش داد که ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه امریکا هفتمین دور مذاکرات خود را نیز پس از یک ساعت در سوئیس به پایان رساندند.

در این مذاکره علاوه بر سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور داشتند.

در این دور نیز همزمان، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکاهم نشستی فنی تشکیل دادند که آن هم تقریبا همزمان با نشست وزیران به پایان رسید.

همچنین پیش از این دور مذاکره، عراقچی و روانچی و شرمن نیز گفت و گو داشتند.

ششمین دور مذاکره محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با جان کری همتای آمریکایی او نیز یک ساعت و نیم طول کشید.

وزیر امور خارجه ایران پس از مذاکرات دور ششم با همتای آمریکایی خود در لوزان سوئیس، این گفت و گوها را «سخت و در مراحل نهایی» ارزیابی کرد و گفت که تا زمانی که لازم باشد در لوزان می مانیم.

ظریف افزود: ما در حال حرکت هستیم اما مذاکرات بشدت پیچیده است و نیاز به گفت و گو های فشرده دارد و این کاری است که درحال انجام آن هستیم. به نظرمن این نشانه خیلی خوبی است که دراین مرحله از مذاکرات هستیم. به این معنی است که داریم به جایی می رسیم.

وزیر امور خارجه اظهارداشت: خیلی خوب پیش می رویم ولی هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. هنوز تا جایی که بگوییم به فهم مشترک رسیده ایم فاصله داریم و کار زیادی پیش رویمان است.

از سویی دیگر جان کری وزیر امورخارجه امریکا نیز روز پنجشنبه گفت: در مذاکرات هسته ای با ایران با مسائل دشواری روبه رو هستیم ولی حصول پیشرفت هایی تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده برای تعیین چارچوب یک توافق نهایی در جریان است.

کری به خبرنگاران گفت در لوزان سوییس گفت : با برخی مسائل دشوار روبه رو هستیم، اما پیشرفت داشته ایم.

وی این احتمال را رد نکرد که ممکن است تا آخر هفته برای ادامه مذاکرات در لوزان بماند.

**صدراعظم آلمان با سه رهبر اروپایی درباره ایران مذاکره کرد

به گزارش ایرنا خبرگزاری «د.پ.آ» آلمان هم جمعه در گزارشی از بروکسل اعلام کرد که صدراعظم آلمان با همتایان انگلیسی، فرانسوی و نیز مسئول شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات پیرامون مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران گفت وگو کرد.

این گزارش به نقل از سخنگوی شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که خانم آنگلا مرکل امروز در دیدار با دیوید کامرون و فرانسوا اولاند رهبران انگلیس و فرانسه و همچنین فدریکو موگرینی مسئول شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آنها را در جریان آخرین تحولات پیرامون مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوییس قرار داد.

این خانم سخنگو که خواست نامش فاش نشود ؛گفت: این چهار رهبر اروپایی در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل علاوه بر تبادل نظر درباره این مذاکرات، درخصوص آینده روند این مذاکرات ابراز خوشبینی کردند.

براساس این گزارش، دولت آلمان نیز اوایل هفته جاری ضمن ابراز خوشبینی نسبت به این مذاکرات که از دوشنبه گذشته در لوزان سوییس درحال برگزاری است، درباره حصول یک توافق سیاسی نهایی میان طرفین این مذاکرات تقریبا ۱۳ ساله تا اوایل هفته آینده (دوشنبه و سه شنبه) ابراز امیدواری کرد.

وزیر خارجه چین از کری خواست نگذارد مذاکرات هسته‌ای به شکست بینجامد

به گزارش فارس، «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین، امروز (جمعه) در تماس با جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار آن شد تا اجازه داده نشود که مذاکرات در موانع آخر به شکست بینجامد و همچنین تصریح کرد که طرفین باید به راهکاری مرضی‌الطرفین دست یابند.

به نوشته رویترز، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین تاکید کرد که نباید کم‌کاری در مارحل پایانی، منجر به شکست مذاکرات گردد.

این دیپلمات عالی‌رتبه چینی افزود: «همه طرف‌ها باید در اراده سیاسی خود قاطع باشند، به دنبال راهکار مرضی‌الطرفین باشند و برای رسیدن به توافق جامع تلاش کنند.»

وانگ یی همچنین گفته است که پکن، تماس‌های خود با آمریکا را در تمام سطوح افزایش خواهد داد تا دو کشور آخرین مرحله ماراتن مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را با هم طی کنند.

آقای وانگ ماه گذشته به ایران سفر کرده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری