یک کارشناس مسائل هسته‌ای با تشریح جزئیات طرح پیشنهادی سنای آمریکا برای تحریم ایران گفت: در صورت تصویب طرح سنا، خود آقای ظریف هم به عنوان وزیر امور خارجه ایران در لیست تحریم قرار خواهد گرفت.

طرح کنگره آمریکا برای تحریم ظریف/ خبری از لغو تحریم نیست

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سید یاسر جبرائیلی، کارشناس پرونده هسته‌ای درباره بررسی طرح جدید تحریم که از سوی سنا دنبال می‌شود، به‌نسیم‌گفت: این طرح نشان می‌دهد قوه مجریه آمریکا عملاً هیچ اختیاری برای لغو تحریم‌ها ندارد و کنگره در این باره تصمیم گیرنده اصلی است.

وی با بیان این که بر اساس این طرح، هرگونه توافق نهایی با ایران باید شامل معکوس کردن (reverse) روند توسعه تمامی زیرساخت‌های هسته‌ای از جمله تاسیسات غنی سازی و نیز اجرای تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت توسط ایران باشد، افزود: طرح کنونی با بی‌شرمی تمام از یک سو همه بخش‌های راهبردی ایران را مشمول تحریم کرده و از سوی دیگر، پروژه انتقال گاز به اروپا از ایران را از تحریم مستثنی کرده است.

این کارشناس پرونده هسته‌ای خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح، در صورت توافق نهایی مورد نظر کنگره، خبری از لغو تحریم‌ها نخواهد بود، بلکه به رئیس جمهور اختیار داده شده که فقط مفاد این طرح و ـ نه تحریم‌های قبلی- را به مدت یک سال با قابلیت تمدید، تعلیق کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری