کد خبر: 15274

یک ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا به سناتورها هشدار داده که اتباع همسایگان جنوبی آمریکا در میان داعش حضور دارند و در موقع بازگشت به راحتی می‌توانند با کمک قاچاقچی‌های انسان، به آمریکا وارد شوند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، یک ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا می‌گوید که حدوداً ۱۰۰ نفر از اتباع کشورهای حوزه کارائیب و آمریکای لاتین برای پیوستن به داعش به خاورمیانه آمده‌اند و شبکه‌های قاچاق انسان به راحتی می‌توانند آنها را در راه بازگشت، به جای خانه به آمریکا وارد کنند.

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، ژنرال «جان کلی» که مسئولیت نظارت بر عملکرد ارتش آمریکا در حوزه کارائیب و آمریکای لاتین را دارد این سخنان را در یک جلسه استماع در سنا اظهار داشت و گفت: «این شبکه‌های قاچاق به قدری کارآمد هستند که یک تروریست با هر شخص دیگری برای ورود به آمریکا تنها کافی است کرایه مسافرت خود را به آنها بپردازد.»

بیش از ۱۵ هزار نفر از اتباع کشورهای خارجی برای پیوستن به داعش به خاورمیانه و به خصوص کشور سوریه عزیمت کرده‌اند. ژنرال کلی به سناتورها گفت که درصد اتباع آمریکای جنوبی در میان این ۱۵ هزار تروریست بسیار کم است ولی دولت‌های متبوعه آن‌ها توان اطلاعاتی کافی نظارت بر رفت و آمدشان را ندارند.

ژنرال آمریکایی در توضیح نحوه ورود قاچاقی خارجی‌ها به آمریکا که این روزها با توجه به حضور پررنگ اتباع غربی در میان تروریست‌های داعش، به معضلی برای امنیت داخلی آمریکا بدل شده، گفت: «هیچ کس گذرنامه آنها را کنترل نمی‌کند، آن‌ها از میان دستگاه‌های اسکن بدن عبور نمی‌کنند، هیچ‌کس نگران آمدن آنها نیست.»

بازگشت اتباع غربی به کشورهایشان پس از جنگیدن در میان تروریست‌های داعش، تاکنون در چندین نوبت برای امنیت غرب مشکل‌ساز شده است.

سریال ۳ روزه تعقیب و گریز و گروگان‌گیری در پاریس و به رگبار بسته شدن بازدیدکنندگان از موزه یهودیان در بروکسل دو نمونه از این مشکلات بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری