کد خبر: 15266

اسپانیا به یک مکان استقرار مافیای قاچاق انسان تبدیل شده و جنگجویان داعش از این کشور به عنوان مسیری برای بازگشت به اروپا استفاده می کنند.

به گزارش قم خبر، ایرنا به نقل از روزنامه ال پاییس خبرداد ، یک گزارش تهیه شده از سوی 'بخش عملیات اسناد جعلی' واحد مرکزی شبکه مهاجرت غیرقانونی و اسناد جعل حاکی از آن است که آن دسته از جنگجویان اروپایی که در صفوف داعش می جنگیدند اکنون از راه های ایجاد شده از سوی مافیا و از اسپانیا به عنوان مقر مرکزی برای بازگشت به کشورهای مبدا خود استفاده می کنند.

گزارش اشاره می کند که سه راه اصلی برای بازگشت جنگجویان داعش وجود دارند که عبارتند از راه های آفریقایی، آمریکای جنوبی و اروپایی.

در همین زمینه ، جنگجویان بازگشته از جنگ که اکثر آنها در استفاده از سلاح و مهمات تجربه بسیاری دارند ، یکی از عمده ترین نگرانی نیروهای ضد تروریست دولت های اروپایی می باشند.

گزارش ادامه می دهد که مهاجرت دسته جمعی افراد به دلیل تنش ها و جنگ ها ، موجب گسترش سازمان های قاچاق انسان شده که با استفاده از اسناد جعلی ، در حال وارد کردن هزاران نفر از مردم به کشورهای اروپایی هستند.

تهیه کنندگان گزارش هشدار می دهند: مشکلات هنگامی جدی تر می شوند که با استفاده از همین شبکه ها ، ورود جنگجویان سابق اروپایی که برای جنگ به سوریه و عراق به نفع داعش سفر کرده بودند و در پیگرد قانونی کشورهای مختلفی از جمله اسپانیا ، فرانسه ، انگلیس و غیره قرار دارند و یا ورود اعضا یا شبکه های داعش که می توانند با عبور از مرزهایمان به بمب گذاری یا حملات تروریستی بپردازند ، با اسناد جعلی به اروپا تسهیل می گردد.

تهدید تاکید شده در این گزارش که بین ۳۰ هزار تا ۱۰۰ هزار جنگجوی اروپایی که به خلافت 'ابوبکر البغدادی' پیوستند را ذکر می کند، دو برابر است : گسترش مافیای قاچاق انسانی به دلیل هجوم مهاجران و ورود عناصر تروریستی و بازگشت جنگجویان اروپایی با استفاده از همین شبکه ها ، تهدید ها را افزایش داده ا ند.

چندین عملیات انجام شده از سوی بخش عملیاتی دوم واحد مرکزی شبکه مهاجرت غیرقانونی و اسناد جعل حکایت از آن دارد که منافع اقتصادی به دست آمده از سوی این سازمان ها غیرقابل محاسبه هستند.

در ماه نوامبر گذشته ، پلیس اسپانیا یک شبکه شش نفره مستقر در مادرید اما با شاخه هایی در ترکیه و آمریکای لاتین که به وارد کردن افراد از مقصد سوریه به اسپانیا می پرداختند را متلاشی کرد.

در گزارش آمده است: تنها در یک ماه ، این گروه شش نفره که ملیت های لبنانی و عراقی داشتند، معاملات نقدی که مبلغ آن به بیش از ۱۰۰ هزار یورو رسیده ، انجام دادند و هرچند که مقصد پایانی این پول معلوم نیست اما حدس زده می شود که برای تامین مالی داعش بوده است.

به گفته محققان ، این فعالیت ها یک کسب و کار پرسودتر از قاچاق کوکائین هستند و 'افراد قاچاق شده' که براساس محاسبات سازمان ملل در پایان ماه سپتامبر ۲۰۰ هزار نفر از مرز ترکیه و لبنان گذر کردند ، بین شش تا ۱۰ هزار یورو برای سفر دراز خود که معمولا در آتن و استانبول توقف دارد ، پرداخت نمودند.

براساس گزارش، در این شهرها به این افراد قبل از اینکه هواپیمایشان آنها را به مرکز یا شمال اروپا ببرد، اسناد جعلی می دهند. در این رابطه ، مهاجران برای رفتن به این نقاط در سفر خود یا توقفی در آمریکای لاتین دارند و یا اینکه به طور مستقیم در انگلیس توقف می کنند.

در این راستا ، گذرنامه های جعلی این افراد که در یونان یا ترکیه درست می شوند معمولا ملیت یونانی ، ترک یا اسراییلی دارند و درصورتی که مقصد مهاجر انگلیس باشد ، گذرنامه ها با ملیت انگلیسی هستند.

از سوی دیگر ، تقاضای پناهندگی مهاجران سوریه در اوج است. براساس گزارش سازمان غیردولتی کمک به پناهندگان و مرکز آمار اروپا ، تعداد این تقاضاها در سال ۲۰۱۳ میلادی ، ۴۳۴ هزار مورد بود که ۵۰ هزار و ۴۷۰ مورد آنها در تمام اروپا صورت گرفتند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری