کد خبر: 15210

اجتماع جمعیت زیادی از مردم تهران در موافقت و مخالفت با جمهوری رضاخانی و مرگ آرتور بالفور یکی از بانیان انگلیسی تأسیس رژیم غاصب صهیونیستی از رویداد‌های امروزاند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، امروز ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ خورشیدی برابر با ۲۸ جمادی الاول ۱۴۳۶ هجری و ۱۹ مارس ۲۰۱۵ میلادی است که رویداد‌های زیر روی داده‌اند.


* رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ )

 اجتماع جمعیت زیادی از مردم تهران در موافقت و مخالفت با جمهوری "رضاخانی" (۱۳۰۲ ش)

پس از سفر احمدشاه قاجار به اروپا و به دست گرفتن قدرت توسط رضاخان، کم‏کم زمزمه‏‌های جمهوری توسط طرفداران وی بلند شد و آنان با تبلیغات خود مردم را به حمایت از جمهوری تشویق می‏‌کردند. در این حال رضاخان سردار سپه، برای تسهیل کار و رسیدن به مقام ریاست جمهوری درصدد برآمد از ولیعهد استعفا بگیرد و در این گیر و دار، در مجلس درگیری‏‌هایی نیز روی داد. در اثر این القائات، روز ۲۸ اسفند ۱۳۰۲، عده‏ای از مردم تهران به جانبداری از رضاخان برخاسته و خواستار جمهوری شدند. این اجتماع در حالی بود که مردم طرفدار سید حسن مدرس به دلیل اهانتی که روز قبل به وی شده بود در مسجد شاه تهران تجمع کردند و علیه جمهوری دست به تظاهرات زدند. در مقابل فشارهای جمهوری خواهان، مدرس به تنهایی در مقابل توطئه گران ایستاد و برای جلوگیری از رسمیت یافتن مجلس جهت طرح جمهوری، عده‌‏ای از نمایندگان اقلیت را به قم فرستاد تا مجلس در نبود ایشان به حد نصاب نرسد و توطئه جمهوری خنثی شود. اما پس از حلول سال جدید ورق برگشت و شهید سید حسن مدرس، سخت به تلاش و فعالیت افتاد تا اینکه عده زیادی را علیه جمهوریت بسیج کرد. چرا که قرار بود مجلس شورای ملی در دوم فروردین ۱۳۰۳ نسبت به جایگزینی جمهوریت به جای پادشاهی قاجاریه تصمیم‏ گیری کند. در این میان بر اثر برخوردی که بین مردم و سردار سپه روی داد، به دستور رضاخان عده‌‏ای از مردم توسط قوای قزاق به گلوله بسته شدند و اوضاع دگرگون شد. این عمل رضاخان عکس العمل شدید برخی نمایندگان مجلس و مردم را برانگیخت و در نهایت سردار سپه از جمهوری ساختگی‏‌اش، صرف‏نظر کرد.

 ستارخان سردار ملی و باقرخان سالار ملی تبریز را به قصد تهران ترک گفتند. در مسیر سردار و سالار در تمام شهرها طاق نصرت برپا شد و مردم مقدم آن دو مبارز را گرامی داشتند. (۱۲۸۸ش)

قزوین بیش از هر شهری مقدم ستارخان و باقرخان را گرامی داشت و در خیابانهای مسیر مجموعاً ۱۲ طاق نصرت برپا کردند. ستارخان پس از تشکر از مردم مشروطه خواه قزوین در قبرستان شهر حضور و بر مزار مشروطه خواهان فاتحه خواند.


* رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( ۲۸ جمادی الاول ۱۴۳۶ )

رحلت عالم مجاهد "میرزا محمدحسن آشتیانی" از رهبران مبارز نهضت تنباکو و از شاگردان شیخ انصاری در تهران(۱۳۱۹ ق)

میرزا محمدحسن آشتیانی از علمای برجسته‏ عالم تشیع و از شاگردان ویژه‏ شیخ مرتضی انصاری بود. وی پس از درگذشت شیخ انصاری به تهران آمد و به نشر اندیشه‏‌های شیخ پرداخت. میرزای آشتیانی به همراه علمای معتبر دیگر به مخالفت با امتیاز انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو به یک شرکت انگلیسی از سوی دولت ناصرالدین شاه پرداخت. تا این که با انتشار فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو، این امتیاز تحمیلی ملغی شد. کُتبِ الْوَقف، احکامُ الاَوانی و نیز بَحرُالفوائد و... از جمله تالیفات ایشان است. این عالم ربانی و فقیه بزرگ سرانجام در سال ۱۳۱۹ ق در تهران وفات یافت. جنازه‏ او را به نجف انتقال داده و در مقبره‏ شیخ جعفر شوشتری دفن کردند.

مرگ "آرتور بالفور" یکی از بانیان انگلیسی تأسیس رژیم غاصب صهیونیستی (۱۹۳۰م)

آرتور جِیمز بالْفور سیاست‏مدار معروف انگلیسی و یکی از بانیان تأسیس رژیم صهیونیستی در ۲۵ ژوئیه ۱۸۴۸م در لندن به دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلات، وارد فعالیت‌های سیاسی شد و توانست به مدت ۵۰ سال، قدرت و موقعیت ممتازی را در حزب محافظه کار انگلیس کسب کند. بالفور به خاطر نقش موثری که در پیشبرد اهداف سیاسی استعمار بریتانیا در افریقای جنوبی به ویژه در جنگ‌‏های استعماری با بومیان آن کشور داشت، در پایان این جنگ‌‏ها در سال ۱۹۰۲م به نخست وزیری انگلستان رسید و سه سال در این مقام بود. وی پس از آن از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۹م، وزیر امور خارجه انگلیس نیز بود و به عنوان مؤثرترین عامل برای پیشبرد سیاست خارجی انگلیس در سال‏‌های قبل و بعد از جنگ جهانی اول عمل می‏‌کرد. بالفور در سال‏های بعد نیز در هرم قدرت انگلستان حضور داشت و طراح اصلی سیاست‏‌های دولت استعمارگر انگلیس در جهان به شمار می‏‌رفت. مشخص‏‌ترین نقطه در زندگی بالفور، تلاشی بود که وی با صدور اعلامیه معروف خود برای تشکیل دولت صهیونیستی در سرزمین اسلامی فلسطین به عمل آورد. در این اعلامیه که در دوم نوامبر ۱۹۱۷م انتشار یافت، بالفور به ضرورت تشکیل دولت یهود در فلسطین و حمایت دولت انگلستان از این دولت غصبی تأکید کرده بود. هفت ماه پس از صدور این اعلامیه، سرزمین فلسطین طی نبرد نیروهای انگلیسی و عثمانی به تصرف بریتانیا درآمد. این عملیات نظامی در فلسطین، در چهارچوب اجرای اعلامیه بالفور به وقوع پیوست و عملاً حکومت نظامی انگلیس بر سرزمین فلسطین حکم‏فرما شد.

این رویدادْ زمینه‏ ساز انتقال تدریجی یهودیان جهان، با کمک و مساعدت انگلیسی‏‌ها و سرمایه‌‏داران یهودی، به فلسطینِ تحت اشغال بریتانیا شد. اعلامیه بالفور در سال ۱۹۲۴م با حذف ماده ایجاد دولت یهود، در جامعه ملل به تصویب رسید. از این پس تمام کوشش صهیونیست‏‌ها، مصروف جذب و جلب مهاجران یهود از اقصی نقاط جهان به فلسطین شد. با این حال، آرتور جِیمز بالفور تشکیل دولت غاصب صهیونیستی را به چشم خود ندید و سرانجام در ۱۹ مارس ۱۹۳۰م و در بحبوحه انتقال یهودیان جهان به فلسطین اشغالی، در ۸۲ سالگی جان سپرد. (ر.ک: ۲ نوامبر)

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری