کد خبر: 15116

نابر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی، ایرانیان مقیم این کشور در واکنش به پایین آمدن ارزش دلار در برابر ریال ایران در حال فروش دارایی‌های دلاری خود هستند.

به گزارش قم خبر، پایگاه خبری بریبارت‌نیوز در مصاحبه‌ای اختصاصی با یک تبعه ایرانی که خواست نامش فاش نشود گزارش داد ایرانیان مقیم اینجا [آمریکا] با استفاده از فرصت بوجود آمده با وجود ریال قوی سرمایه خود را به ایران منتقل می‌کنند. بازارهای ایران در آستانه توافق احتمالی در هفته آینده واکنش مثبت نشان داده‌اند.

ایرانیان به دلیل آن که امروز بیش از شش ماه گذشته قادر به خرید ریال هستند به فروش دارایی‌های دلاری خود روی آورده‌اند.

این گزارش می‌افزاید تصور عمومی اتباع ایرانی مقیم آمریکا این است که حصول توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ قریب‌الوقوع است.

ایران و آمریکا هر دو فضای حاکم بر مذاکرات اخیر خود را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

هنوز اطلاعات چندانی از دستور کار دقیق این گفت‌وگوها در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته با این حال، گمانه‌زنی‌ها حاکی از آنست که تعیین جدول زمانی برای رفع تحریم‌ها علیه ایران که انتظار می‌رود مسیر سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران هموار کند از جمله موضوعات کلیدی در این مذاکرات باشد.

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی معلمان و سایر اقشار طبقه متوسط و بالای جامعه ایران گفت که بسیاری از آنان بخشی از حقوق خود را به عنوان نوعی ضمانت حفظ سرمایه به دلار تبدیل کرده بودند و اکنون احساس می‌کنند که زمان سرمایه‌گذاری مجدد در بازار سرمایه ایران فرا رسیده است.

بازار بورس ایران روز یکشنبه (۲۴ اسفند) شاهد استقبال بی‌سابقه از ریال ایران در برابر دلار آمریکا بود که بسیاری این امر را ناشی از گمانه‌زنی‌های مثبت اقتصاد ایران در قبال نتایج مذاکرات هسته‌ای جاری در لوزان سوئیس دانسته‌اند.

نرخ تبادل دلار که تا دو هفته پیش ۳۵ هزار و ۷۰۰ ریال بود با کاهش ۱۱ درصدی در معاملات پایان روز کاری یکشنیه به ۳۱ هزار و ۸۰۰ ریال رسید.

افت نرخ دلار در برابر ریال در ۲۴ ساعت گذشته سه درصد ثبت شده است.

منبع: پرس تی وی

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری