کد خبر: 15094

دولت آمریکا در یک چرخش موضع نسبت به سوریه اعلام کرد که واشنگتن باید وارد مذاکره مستقیم با بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور شود و در نهایت مجبور به این کار خواهد بود.

اعتراف آمریکا به قدرت مقاومت در سوریه

به گزارش قم خبر به نقل از همشهری، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس که روز گذشته پخش شد دیگر حرف‌های همیشگی مقام‌های آمریکا طی ۵سال گذشته درباره مشروعیت نداشتن اسد و لزوم کنار رفتن او از قدرت را تکرار نکرد و در مقابل تأکید داشت که آمریکا باید با رئیس‌جمهوری سوریه گفت‌وگو کند تا جنگ در این کشور تمام شود.

در این مصاحبه کری با اشاره به توافقنامه ژنو درباره سوریه گفت: ما در نهایت ناچار به مذاکره هستیم.

ما همیشه خواسته‌ایم که در چارچوب توافقنامه ژنو این مذاکرات صورت بگیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که این گفت‌وگوها باید با هدف انتقال قدرت سیاسی در سوریه صورت بگیرد.

کری در پاسخ به سؤالی درباره مذاکره مستقیم آمریکا و سوریه اعلام کرد که اگر رئیس‌جمهور سوریه آماده مذاکرات جدی درباره اجرای توافقنامه سال ۲۰۱۲باشد بقیه هم آماده مذاکره هستند.

کری در این مصاحبه گفت: ما باید فشارها بر او(اسد) را زیاد کنیم تا در نهایت مجبور به این کار شود.

برای این کار ممکن است نیاز به افزایش فشارها به‌صورت مختلف داشته باشیم. وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به نام کشوری اعلام کرد که واشنگتن به همراه متحدان خود در حال افزایش فشارها بر اسد است تا او حاضر به مذاکره شود.

درحالی‌که ناآرامی‌های سوریه وارد پنجمین سال خود می‌شود این تغییر موضع آمریکا نظر بسیاری را به‌خود جلب کرده است.

آمریکایی‌ها طی سال‌های اخیر همواره اسد را فاقد مشروعیت توصیف می‌کردند اما اکنون دیپلمات ارشد این کشور اعلام کرده که رئیس‌جمهور سوریه باید وارد روند صلح در این کشور شود

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری