کد خبر: 15008

این چندمین بار نیست که اظهارات علی یونسی دردسر ساز شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از افکارنیوز، به دنبال هجمه گسترده به ایران و تقویت آنچه صهیونیست‌ها در منطقه به دنبال آن هستند، سفارت ایران در لبنان با انتشار بیانیه‌ای که در اختیار رسانه های عرب زبان قرار گرفت انتشار این سخنان را «تحریفی هدفمند» دانست.


تحریفی که با نیت تقویت اظهارات نتانیاهو در سخنرانی‌‌اش در کنگره آمریکا صورت گرفته است.

آنجا که او از «بلعیدن چهار پایتخت توسط ایران» سخن می‌گفت و سعی در تقویت «ایران هراسی» در منطقه داشت.

حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی روز یکشنبه در همایش هویت ایرانی با عنوان «ایران، نام، مردم و سرزمین» با اشاره به قدرت و نفوذ ایران در منطقه و اینکه «نتانیاهو صریحا به عظمت نفوذ ایران اعتراف کرده و هرچند وی گفته که ایران ۴ کشور را بلعیده است» گفت «اما باید بگوییم ایران به ۴ کشور کمک کرده است» و با نام بردن از بغداد گفت: عراق نه تنها حوزه تمدنی است بلکه هویت، مرکز و پایتخت‌ ماست که تفکیک جغرافیای ایران و عراق ممکن نیست.

این سخنان یونسی بشدت در رسانه‌های عربی بخصوص رسانه‌های وابسته به کشورهایی مانند عربستان و قطر (مانند الجزیره و العربیه) کاملا بازتاب یافت و با بهره‌برداری از این سخنان، سیاست ایران‌هراسی با شدت بیشتر ادامه پیدا کرد.

در مقابل یونسی در پاسخ به شبهه ایجاد شده درباره اظهاراتش، با بیان اینکه آنچه در رسانه ها در مورد کشور عراق از وی نقل شده است موضوعی تاریخی و فرهنگی است، گفت: «مطلبی که در مورد عراق در رسانه از قول بنده نقل شده موضوعی تاریخی و تمدنی در زمان ساسانیان، اشکانیان و هخامنشیان بوده و در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با هرگونه مرزشکنی، تجاوز و دخالت در امور داخلی سایر کشورها مخالف است و رویکرد و سیاست اصلی ایران احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و سایر کشورهای منطقه است.»

به دنبال این اتفاق وزیرخارجه عراق در واکنش به اظهارات یونسی به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت: عراق دارای حاکمیت کامل است و به هیچ طرفی چه ایران و چه غیر از آن اجازه نداده و نخواهد داد که این حاکمیت را نقض یا در امور داخلی این کشور دخالت کند.

همچنین وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای که وبگاه خبری «السومریه» آن را منتشر کرد، به این اظهارات واکنش نشان داد و از آن ابراز انزجار کرد.

در این بیانیه آمده «وزارت امور خارجه عراق تعجب خود را از سخنان منسوب به شیخ علی یونسی مشاور رئیس جمهوری ایران در امور اقلیت‌ها، اعلام می‌کند».

وزارت امور خارجه عراق ضمن «ابراز انزجار از این سخنان غیرمسئولانه» تأکید کرد: «کشور عراق حاکمیتی دارد که فرزندان آن از آن برخوردارند و روابط مثبت با همسایگان از جمله ایران دارد و عراق اجازه نخواهد داد که در امور داخلی آن دخالت یا حاکمیت ملی‌اش خدشه‌دار شود».

بیانیه سفارت ایران در بیروت / دوران امپراتوری‌گری‌ها به سر آمده

به دنبال این اتفاقات بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت بیانیه‌ای صادر کرد و در آن تاکید کرد که ایران به اصول و قواعد بین‌المللی پایبند است.

این سفارتخانه با در بیانیه‌اش نوشت: با توجه به تحریف سخنان مشاور رییس جمهوری اسلامی ایران لازم می‌داند به منظور تنویر افکار عمومی و انجام اطلاع‌رسانی صحیح اخبار، مطالب ذیل را اعلام دارد:

- اظهارات مشاور محترم رییس جمهوری اسلامی ایران به شکل کامل مورد تحریف هدفمند قرار گرفته است.

-تحریف و انتشار این سخنان به شکل غیر واقعی و تفسیر آن به شکل دلخواه صرفا در راستای تقویت اسلام هراسی و ایران هراسی در منطقه صورت گرفته و هدف آن ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه است.

- اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای احترام به قواعد بین‌المللی است و بر این اعتقاد است که دوران امپراطوری‌گری‌ها به سر آمده و بازگشتی برای آنها متصور نیست و اصولا یکی از اصول و آرمانهای نهضت امام خمینی (ره) و ملت ایران نیز مبارزه با چنین منویاتی بوده است.

منطقه خاورمیانه شرایط ملتهب و حساسی را طی می‌کند که در آن متاسفانه گروه‌های تروریستی مورد حمایت رژیم صهیونستی امنیت و ثبات همه کشورها را هدف قرار داده‌اند لذا لازم است همه کشورها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را به جای مقابله با یکدیگر، برای مقابله با اهداف شوم رژیم صهیونستی و جریان‌های تروریستی به کار گیرند.

گفتنی است اظهارات علی یونسی از جانب رسانه های چند طیف بین‌المللی با بازتاب‌های گسترده‌ای همراه بود.

اول: رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی که این اظهارات را در جهت تقویت سناریوی ایران هراسی که نتانیاهو کلید زده بود، به تحلیل و تفسیر درباره آن پرداخته بودند.

دوم: رسانه‌های نزدیک به عربستان از جمله «العربیه و الاشرق الاوسط». پرواضح است که بعد از شکست عربستان در پروژه سوریه که در آن به مسلح کردن شورشیان سوری پرداخته بود، عربستان به شدت نسبت به حضور منطقه‌ای ایران حساس است.

این مساله را می‌توان از اظهارات سعود الفیصل وزیرخارجه عربستان در کنفرانس خبری با جان کری نیز مشاهده کرد.

آنجا که او از آمریکا و غرب خواست تا توافق احتمالی با ایران مانع از این نشود که دست ایران درمنطقه بازگذاشته شود.

سوم: رسانه‌های ترک. ترک‌ها مدت‌هاست به دنبال احیای امپراتوری عثمانی هستند.

آنها البته هیچ ابایی از این ندارند که این امر را به صورت علنی و به عنوان یک استراتژی بلند مدت به همگان معرفی کنند.

اما این استراتژی در منطقه و جهان با واکنش‌های منفی همراه است.

این چندمین بار نیست که اظهارات علی یونسی دردسر ساز شده است.

شاید بهتر باشد او در حوزه مسولیت خود آنهم به گزیده و مختصر به بیان نظراتش بپردازد و البته وقت خود را برای انجام مسولیت های محوله صرف کند.

اگر چه نمی توان عنصر تحریف و شیطنت بیگانگان و دشمنان ایران وعراق را نادیده گرفته اما به هر صورت نمی توان سهم علی یونسی را نیز در این چالش در دسر ساز ندید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری