کد خبر: 14972

یک پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به استفاده حداکثری آمریکا از جریان تکفیر برای ضربه به اسلام گفت: دولت‌های خبیثی که به نام اسلام در منطقه حضور دارند ضربات بسیاری را در راستای منافع غرب به اسلام تحمیل کرده‌اند اما در این میان مقاومت با ایستادگی به مردم این کشور‌ها نشان داد که راه عزت را طی می‌کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، محمدحسین رجبی‌دوانی در سلسله جلسات بزم اندیشه که با موضوع بررسی جریان‌های تکفیری در موسسه جوانان آستان قدس مشهد برگزار شد، اظهار داشت: اسلام و مسلمانان یک دوره اوج از لحاظ وسعت قلمرو و قدرت داشته‌اند و اسلام در اوایل گسترش خود موفق به شکست امپراتوری‌های بزرگ زمان خود شد و مسلمانان تبدیل به قدرت اول جهان شدند.

وی ادامه داد: اسلام مدعی دولت‌های برتر در تاریخ بوده و خلیفه حکومت‌های اسلامی عنوان جانشین پیامبر را داشتند، اما از این خلافت دینی مشروع در طول تاریخ سوءاستفاده شده است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام عنوان کرد: امروز می‌بینیم که از برخی دوره‌های خلافت با افتخار یاد می‌شود که بهترین آنها ۱۰۰ سال اول دولت بنی‌عباس است، اما در برخی از ادوار تاریخ خلافت‌ها براساس اسلام نبوده و به دلیل بیعت مردم به هر دلیلی این خلافت‌ها مشروع می‌شده است.

رجبی‌دوانی یادآور شد: از زمانی که خلافت متزلزل شد اهل تسنن احساس کردند رو به افول هستند و جریان‌هایی برای برگشت به دوران خلافت به وجود آمد؛ همچنین دشمنی با اهل تشیع به وجود آمد، چراکه شیعیان با بسیاری از خلافت‌ها مخالف بودند.

وی بیان کرد: اعمال امروز تکفیری‌ها سابقه تاریخی دارد و آنها سابقه دشمنی با شیعه را از تاریخ به ارث برد‌ه‌اند و متأسفانه ریشه این دشمنی و اختلاف به برخی از جوامع سنی هم وارد شده و در حال حاضر توسط دشمن این مسئله برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان استفاده می‌شود.

رجبی‌دوانی بیان داشت: امروز در برخی از جوامع سنی افراد برای به دست آوردن قدرت گذشته اهل تسنن به دنبال برپایی خلافت هستند و نادانسته با جریان تکفیر که توسط استکبار حمایت می‌شود، هم‌صدا می‌شوند.

وی با تأکید بر تأثیرگذاری نامه مقام معظم رهبری در جوامع غربی، عنوان داشت: نامه مقام معظم رهبری توطئه دشمن را خنثی کرده و مورد استقبال جوانان جویای حقیقت جهان قرار گرفت و مقام معظم رهبری با این عمل هوشمندانه گام بزرگی در راستای مقابله با اسلام‌هراسی که توسط غرب در دنیا به وجود آمده، برداشتند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به اشتباهات محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر اضافه کرد: اخوان‌المسلمین به دلیل دوری از شیعه نتوانست از قدرت خود محافظت کند و با حرکت در مسیر تکفیری‌ها انقلاب مصر را نابود کرد و همان بهتر که محمد مرسی سرنگون شد، چراکه با تکفیر برای ایستادن در مقابل ایران هم‌پیمان شده بود.

رجبی‌دوانی ادامه داد: همه‌ کاندید‌های رقیب مرسی وعده دادند که در صورت موفقیت در انتخابات با ایران سریعاً رابطه برقرار می‌کنند، اما مرسی بنا داشت که با یهود و غرب ارتباط برقرار کند و نتیجه آن نابودی انقلاب مصر شد.

وی با بیان اینکه مسلمان‌ها باید به تاریخ اصیل اسلامی خودشان برگردند، توضیح داد: نباید مسلمانان اجازه دهند که غرب از مسائل مورد بحث میان شیعه و سنی برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان استفاده کنند، چراکه اتحاد مسلمانان سبب شکل‌گیری قدرتمندترین جامعه جهان می‌شود.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به خدمت ارزنده سلسله صفوی، تأکید کرد: ما باید تاریخ را به ویژه دوره شاه عباس و شاه طهماسب که ایران پاسداری از شیعه را مدیون سلسله صفوی است، مطالعه کنیم و از آن برای تولید محصولات فرهنگی و ساخت فیلم استفاده کنیم، چراکه برخی از کشور‌ها از تاریخ نداشته خودشان برای کشورشان فرهنگ‌سازی می‌کنند، اما ما نسبت به این ظرفیت بی‌توجه هستیم.

رجبی‌دوانی عنوان کرد: گروه تروریستی داعش مخفف دولت اسلامی عراق و شام است، اما الان داعش این موضوع را برای خودش ناسزا می‌داند و ادعا دارند که باید خلافت اسلامی خوانده شود و غرب با استقبال از این امر، داعش را دولت اسلامی می‌خواند تا چهره اسلام را در دنیا خشن و جنایتکار نشان دهد.

استادیار تاریخ اسلام دانشگاه جامع امام حسین(ع) تشریح کرد: داعش دامن‌گیر به وجود آورندگانش خواهد شد.

رجبی‌دوانی در پایان با اشاره به استفاده حداکثری آمریکا از جریان تکفیر برای ضربه به اسلام گفت: دولت‌های خبیثی که به نام اسلام در منطقه حضور دارند ضربات بسیاری را در راستای منافع غرب به اسلام تحمیل کرده‌اند اما در این میان مقاومت با ایستادگی به مردم این کشور‌ها نشان داد که راه عزت را طی می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری