کد خبر: 14923

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید نامه‌ای که جمهوری‌خواهان علیه مذاکرات هسته‌ای نوشته‌اند، اجازه نمی‌دهد تا در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، بتوان ایران را متهم و تحریم‌ها علیه این کشور را تشدید کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، در ادامه انتقادات گسترده از انتشار «نامه سرگشاده» گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه علیه توافق هسته‌ای احتمالی با ایران، ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا نیز، این نامه را برای این کشور مضر دانست.

روز دوشنبه گروهی ۴۷ نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه، نامه‌ای را که «تام کاتن» نماینده تازه‌وارد و کم سن و سال خطاب به سران ایران نوشته بود، امضا کردند. این نامه به تهران یادآور شده است که توافق هسته‌ای، اگر به تائید کنگره نرسد، «با یک حرکت قلم» رئیس‌جمهور بعدی آمریکا، می‌تواند لغو شود.

جدا از پاسخ‌های متعددی که به این ادعا داده شده و تصریح قوانین بین‌المللی بر الزام‌آور بودن توافقی که میان ایران و ۶ کشور امضا می‌شود، انتقادات گسترده‌ای هم از اصل نامه‌نگاری علیه رئیس‌جمهور مستقر، در آمریکا مطرح شده است.

هاس در این باره در توئیتر نوشت: «اینکه در صورت شکست مذاکرات، ایران به صورت گسترده متهم شود تا بتوان تحریم‌ها را تشدید کرد، یک مسئله حیاتی است. (اما) نامه (جمهوری‌خواهان)، نتیجه‌ای عکس دارد.»

وی روز گذشته هم نوشته بود: «احساس قابلیت اتکا و کارایی سیاسی، نقشی محوری در توان ایالات متحده برای رهبری در جهان دارد. نامه به ایران، این برداشت را تضعیف می‌کند.»

پیش از این باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و جو بایدن معاون وی نیز به انتقاد شدید از این اقدام جمهوری‌خواهان پرداخته بودند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری