کد خبر: 14883

رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه وزیر علوم ار مواضع دانشگاه شیراز دفاع می کند، گفت: این اختلاف باعث اختلال در امور دانشگاه شیراز شده است.

به گزارش قم خبر ، مجید ارشاد در گفتگو با مهر، در پاسخ به سوالی در خصوص استفای اعضای هیئت ممیزه دانشگاه شیراز گفت: در جریان ادعای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص اراضی دانشگاه شیراز، اساتید و اعضای هیئت ممیزه دانشگاه از این موضوع ناراحت هستند و با پیگیری ها و جلساتی که با مسئولان داشتیم متاسفانه هنوز نتیجه ای حاصل نشده و منجر به استفای اعضای هیات ممیزه دانشگاه شیراز شد و امورات دانشگاه را مختل کرده است.

وی افزود: در سال ۱۳۶۹ توافقی در سطوح عالی صورت گرفته تا دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز از هم جدا شوند و این اقدام و ادعای دانشگاه علوم پزشکی جز ایجاد اختلاف و رو در رو قرار دادن این ۲ دانشگاه هیچ حاصل دیگری ندارد.

رئیس دانشگاه شیراز در خصوص وضعیت فعالیت دیگر اعضای هیئت علمی و هیئت ممیزه این دانشگاه گفت: هیئت ممیزه شورایی است که وضعیت ارتقا اساتید را بررسی می کنند که فعالیت این هیئت فعلا تعطیل شده، ولی دیگر اساتید و اعضای هیئت علمی فعالیت علمی خود را انجام می دهند، اما از این جریانات پیش آمده ناراحت و خواستار پایان این جریانات هستند تا روال فعالیت های علمی به قبل باز گردد، چراکه در فضای آشفته و نا آرام تولید علم دچار مشکل می شود.

رئیس دانشگاه شیراز در پاسخ به این سوال که در جلسه روز شنبه ۱۶ اسفند شما با وزارت علوم چه مسائلی مطرح شد؟ گفت: تا به امروز جلسات متعددی در سطح ۲ دانشگاه، استان شیراز، هیئت دولت و وزارت علوم برگزار شده، روز یکشنبه ۱۷ اسفند هم جلسه با کمیسیون لوایح داشتیم که دانشگاه شیراز استدلال های خود را مطرح و به شدت با این واگذاری مخالفت کرد و مستندات قانونی دانشگاه ارائه شد که ادعای دانشگاه علوم پزشکی را وارد نمی داند، البته نتیجه جلسه هنوز مشخص نشده و قرار شد موارد مطرح شده به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور منعکس شود.

ارشاد در ادامه اظهار داشت: روز شنبه ۱۶ اسفند هم با وزارت علوم جلسه ای داشتیم. وزیر علوم هم در این جلسه حضور داشت و در این جلسه هم توضیحات دانشگاه شیراز به همراه مستندات ارائه شد و وزیر علوم هم به شدت از مواضع دانشگاه شیراز حمایت کرد و گفت در زمان خود ایشان این تقسیمات صورت گرفته و دلیلی ندارد که این تقسیمات را نادیده بگیریم.

وی در خصوص نامه ۱۲ نفر از اعضای هیئت ممیزی به رئیس جمهور گفت: این نامه شخصا از سوی ۱۳ نفر از دانشمندان برتر جهان اسلام، چهره های ماندگار و اساتید نمونه کشوری دانشگاه شیراز نوشته شده و هنوز پاسخی از سوی دفتر رئیس جمهور به نامه این افراد داده نشده است.

روز ۲شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳ نفر از اعضای هیات ممیزه دانشگاه شیراز در نامه ای خطاب به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری استعفای خود را در اعتراض به اختلاف دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی بر سر اراضی اعلام کردند.

همچنین ۱۳ چهره ماندگار این دانشگاه در نامه ای خطاب به حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اعلام کردند: در اعتراض به تعدی به اراضی دانشگاه شیراز ، همه فعالیت های آموزشی، علمی و پژوهشی خود را تعطیل می کنند.

به گزارش مهر، به دنبال جدا شدن بخش آموزش پزشکی از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت در سال ۱۳۶۶ جلسه ای در دفتر دکتر حسن حبیبی وزیر دادگستری وقت تشکیل و مسایل مالی ۲ دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز در صورت جلسه ای هفت صفحه ای با حضور نمایندگان وزارتخانه ها تبیین شد. پس از آن جلسات متعددی در سطوح مختلف شکل گرفت و موضوع اراضی درخواستی دانشگاه علوم پزشکی در سفر اخیر معاون حقوقی رییس جمهوری به شیراز نیز مطرح شد.

تا اینکه در سال ۶۹ تفاهم‌نامه‌ای میان دو دانشگاه و با تصویب هیئت دولت، معاون رئیس جمهور وقت و وزاری بهداشت و آموزش عالی وقت؛ امضا و قضیه برای مدتی آرام می‌شود. تا اینکه در دهه اخیر، دانشگاه علوم پزشکی زمین‌های در اختیار دانشگاه شیراز را موقوفه مرحوم نمازی می‌داند و اعلام می‌کند که قصد دارد در ۴۰ هکتار از اراضی دانشگاه شیراز تا کوهسار المهدی(عج) بیمارستان نمازی ۲ را بسازد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری