کد خبر: 14809

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه نظامی‌گری در خزر جایی ندارد، گفت: نشان دادن اقتدار و ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدهای مشترک به ویژه تروریسم با رویکرد به امنیت دست جمعی و بهره برداری از تمام ظرفیت های نرم و سخت کشور مورد توجه و اهتمام است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مراسم الحاق ناوشکن دماوند در استان گیلان و در محل ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: دریای خزر دریای صلح و دوستی و امنیت است و جمهوری اسلامی ایران نقشی بی بدیل در تامین امنیت و به ویژه امنیت انرژی در آن ایفا کرده است.

شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست با بهره گیری از دستاوردهای ۸ سال دفاع مقدس، تهدیدات شکننده امنیت ملی از ناحیه دریا را با تدوین استراتژی کاملا هوشمندانه و پیگیری و اجرای آن به فرصت تولید قدرت و بازدارندگی موثر تبدیل کند.

وی در ادامه اقداماتی که در حوزه متناسب سازی، طراحی، تولید و عملیاتی سازی تجهیزات نوین دریایی و همچنین ساختار و سازمان یگانهای دریایی جمهوری اسلامی از نزدیک به دو دهه قبل تا امروز انجام شده است را مسیری قابل ادامه و ظرفیت افزا دانست.

شمخانی در این مراسم با اشاره به اینکه نظامی گری در خزر جایی ندارد تاکید کرد: نشان دادن اقتدار و ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدهای مشترک به ویژه تروریسم با رویکرد به امنیت دست جمعی و بهره برداری از تمام ظرفیت های نرم و سخت کشور مورد توجه و اهتمام است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: در سایه امنیت دست جمعی است که شکوفایی اقتصادی کشورهای منطقه با بهره گیری از ظرفیت های بی بدیل این دریا حاصل خواهد شد.

شمخانی خاطرنشان کرد: در مقابل رویکرد همکاری که ایران در حوزه تعامل با مجموعه همسایگان خود دنبال می کند، برخی قدرت ها مایل به استفاده از ابزار ایجاد تفرقه و شکاف تصنعی برای شکل دادن به اختلافات و زمینه سازی برای حضور خود در منطقه هستند.

شمخانی با ظالمانه، غیر قانونی و غیر موثر نامیدن تحریم‌ها تاکید کرد: تنها راه دستیابی به توافق هسته ای مبتنی بر نفع متقابل و لغو تمام تحریم هاست.

وی افزود: ایران فرصتی به طرف مقابل در مذاکرات داده است تا بر مبنای منطق و در چارچوب حقوق بین المللی به بحران ساختگی پایان دهد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: مسیر بهبود ساختار اقتصادی و تقویت بنیه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اقتصاد مقاومتی است نه نتایج مذاکرات و در این مسیر همه مسئولین اتفاق نظر دارند.

وی تصریح کرد: تصور نیاز ایران به توافق به هر قیمتی ناشی از خطای محاسباتی طرف مقابل و اشتباه است.

علی شمخانی با تشریح شرایط حساس منطقه بر لزوم احترام به درخواست و حقوق قانونی و مشروع ملت ها تاکید کرد و افزود: حرکت های مردمی که به دنبال تحقق مطالبات مردم و به دنبال اصلاح وضعیت است با پیمان های سیاسی و امنیتی خارجی و با استفاده ابزاری از تروریسم قابل سرکوب نیست.

شمخانی با یادآوری خطای محاسباتی برخی کشورها که نتیجه آن در کشورهای سوریه و عراق با ایجاد هزینه های فراوان برای خود و دیگران دیده شده است گفت: هر حرکتی در برابر خواست و اراده مردم محکوم به شکست است.

امیر دریابان شمخانی افزود: پیروزی های اخیر دولت و مردم عراق در برابر داعش نتیجه اتکا به توان و روحیه و باور داخلی است و جمهوری اسلامی ایران این موفقیت ها را تبریک می گوید و از هر اقدامی که به نفع این کشور در مقابله با تروریسم باشد حمایت خواهد کرد.

شمخانی در مراسم الحاق ناوشکن دماوند با تقدیر از زحمات دانشمندان سخت کوش نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که این طرح عظیم را با موفقیت به سرانجام رساندند، یادآور شد: هر اقدامی با تلاش مضاعف و جهادی در مسیر پیشرفت و اقتدار کشور صورت گیرد، مورد تقدیر و موجب افزایش امید و تقویت روحیه خودباوری در مردم خواهد بود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری