کد خبر: 14622

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: افشاگری اخیر پیرامون دستکاری شواهدواسناد مطرح در زمینه به اصطلاح "ابعاد نظامی احتمالی"برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، گواهی بر درستی اظهارات ایران است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی امروز خود در نشست جاری شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس با صرف صدور یک بیانیه ساده دایر بر این که علاقه ای به بازدید از یک سایت مشخص ندارد، نمی‌تواند بر اشتباه خود در زمینه گنجاندن ادعاهای بی پایه در گزارش خویش سرپوش بگذارد.

نجفی انجام کلیه تعهدات ایران طبق برنامه اقدام مشترک ژنو را که به تایید آژانس هم رسیده‌است، نمایان‌گر اراده قوی و حسن نیت ایران برای تحقق موافقتنامه هایی این چنین دانست و گفت : با وجود پیچیدگی موضوعات، تا این زمان در مسیر رسیدن به یک راه حل جامع بلند مدت پیشرفتی مطلوب و اساسی داشته‌ایم.

وی مفاد گزارش اخیر مدیرکل آژانس را دلیل روشنی بر اثبات شفافیت کامل برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بیان کرد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین زمینه با سودمند خواندن دیدارهای اخیر ظریف وزیر امور خارجه و عراقچی معاون وی با مدیرکل آژانس افزود: این دیدارها به درک متقابل بهتر طرفین کمک کرد.

نجفی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ادامه همکاری با آژانس به منظور روشن ساختن ابهامات و مسایل باقی مانده و تسریع روند کار اظهار داشت: توافق شده تا هیأتی از آژانس به منظور ادامه مذاکرات فنی دو جانبه در تاریخ ۹ مارس (۱۸ اسفند) به جمهوری اسلامی ایران عزیمت کند.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از تکرار برخی ادعاهای بی پایه و ساختگی در گزارش اخیر مدیرکل آژانس و موضع گیری ایران علیه آنها گفت: افشاگری اخیر پیرامون دستکاری شواهد و اسناد مطرح در زمینه به اصطلاح "ابعاد نظامی احتمالی" برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، گواهی بر درستی اظهارات ایران است و ثابت می‌کند که همه اطلاعات و اسناد ارائه شده به آژانس در این باره جعلی و ساختگی هستند.

وی تأکید کرد:کل اسناد طبقه بندی شده‌ای که در جریان محاکمه یک عضو سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در یکی از دادگاه‌های این کشور مطرح شده است باید برای بررسی بیشتر در اختیار آژانس قرار گیرد و علاوه بر آن، دسترسی آژانس به کلیه کارکنان درگیر در امر ساخت اسناد جعلی علیه ایران باید تضمین شود.

نماینده ایران در آژانس با تذکر این که نفس ارسال نقشه سلاح‌های هسته‌ای حتی نسخه جعلی و مخدوش آن توسط یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به هر عضو دیگر آن موضوعی بسیار جدی است و انتظار این است که آژانس از کشور فرستنده این اسناد جعلی بخواهد تا توضیحات لازم و نیز نسخه‌های اصلی نقشه های مزبور را به منظور بررسی بیشتر آنها در اختیار بازرسان آن قرار بدهد.

نجفی در ادامه ضمن تصریح بر این که ایران بارها ادعاهای مربوط به فعالیت های هسته‌ای غیرمجاز از جمله قصه مریوان را کذب و بی اساس خوانده‌است گفت : طرف ایرانی همچنان در انتظار واکنش طرف‌های مربوطه به پیشنهاد سخاوتمندانه آن در مورد بازدید از سایت ادعایی مریوان است.

نجفی در عین حال تأکید کرد از آنجا که این ادعا یک قصه ساختگی آشکار است، اطمینان داریم که کسانی که اطلاعات نادرست را در اختیار آژانس گذاشته اند قادر نیستند محل دقیق بازدید احتمالی را مشخص کنند.

نماینده ایران در آژانس افزود : از دولت‌های عضو انتظار می‌رود از کشورهایی که این گونه اطلاعات جعلی را به آژانس ارائه داده‌اند بخواهند تا قبول مسئولیت کرده و نسبت به جبران خسارات ناشی از این گونه اعمال خود اقدام کنند.

نماینده ایران در آژانس در فراز دیگری از سخنان خود مراتب قدردانی هیأت ایرانی را از حمایت اکثریت قاطع دولت‌های عضو آژانس از روند دیپلماتیک جاری و اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو اعلام کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری