کد خبر: 14601

سرگذشت یک دختر نوجوان انگلیسی که اخیرا با ترک زندگی غربی در لندن به طور ناگهانی به گروه تروریستی داعش پیوسته باعث شگفتی و نگرانی فراوان درباره روش های فریب دادن و اغوای نوجوانان اروپایی توسط این گروهک شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از العالم، "امیره عباس" دختر ۱۵ ساله انگلیسی قبل از پیوستن به داعش، در لندن مانند سایر نوجوانان انگلیسی زندگی عادی داشته است و از علاقه به موسیقی رپ و تفریحات معمول لذت می برد.

منابع خبری تأکید کردند، تقریبا هیچ کس نمی توانست باور کند که امیره عباس، با کنار گذاشتن این سبک زندگی، خانواده اش را ترک نماید و با سفر به استانبول به همراه دو تن از دوستانش "خدیجه سلطانه" ۱۶ ساله و شمیمه بیگم ۱۵ ساله خود را به سوریه برسانند و به داعش بپیوندند.

این دختران نوجوان با کنار گذاشتن لباسهای غربی، اکنون نقاب به صورت زده و زندگی جدیدی را آغاز کرده اند که از جمله ویژگی های آن ازدواج با عناصر داعش و اطاعت کامل از همسرانشان است. در این میان دستگاههای اطلاعاتی بعید نمی دانند که این دختران برای حضور در میادین جنگ آموزش داده شوند.

امیره که متولد اتیوپی است تنها دختر غربی عضو داعش نیست. به طوری که پلیس انگلیس تخمین زده است که حدود ۶۰ دختر نوجوان انگلیسی که بیشتر آنها را دانش آموزان تشکیل می دهند، به سوریه رفته و به گروههای افراطی پیوسته باشند. اما فقط شمار اندکی از آنها مانند امیره به سرعت تغییر وضعیت داده اند.

یکی از دانش آموزان مدرسه محل تحصیل سابق امیره در این باره گفت: وی کاملا طبیعی بود. حتی وی می خواست لبش را سوراخ کند! وی کاملا محبوب و همیشه در جستجوی جنبه های لذت بخش زندگی بود. برای اولین بار چهار سال پیش در کلاس ریاضی وی را دیدم و از آن روز به بعد بهترین دوست هم شدیم.

این هم دوره ای امیره افزود: من به خانه شان رفته بودم. منزلشان زیاد رنگ و بوی دینی نداشت. مادرش برای ما غذا درست کرد. پس از آن بیرون رفتیم. وی گوشی موبایل آیفون و یک کامپیوتر داشت که هرگز آنها را از خود دور نمی کرد.

امیره که طرفدار باشگاه چلسی بود در کلاس انشا، ریاضی، علوم و تاریخ بسیار موفق بود و در سن سیزده سالگی به عنوان قهرمانی مسابقات دو ۸۰۰ متر و ۱۲۰۰ متر در جنوب انگلیس دست یافت.

همکلاسی این دختر داعشی می افزاید: وی در کلاس های ورزشی با پسری دوست شده بود و ما همیشه با وی شوخی می کردیم که چرا بیش از حد با این پسر وقتش را می گذراند. وی بر این باور است که خانواده امیره وی را برای ازدواج با فرد خاصی به انتخاب خودشان در نظر گرفته بودند.

یکی دیگر از دوستان امیره گفت: ما فکر می کنیم که وی به داعش پیوسته است. زیرا این گروه را هیجان آمیز و نوعی نافرمانی و سرکشی تشخیص داده است.

امیره در ماه می گذشته و در حالی که ۱۵ سالگی خود را جشن می گرفت، خودش را از دوستان غربی جدا کرد و به خدیجه و شمیمه بسیار نزدیک شد و کم کم از اصطلاح "کافر" برای اشاره به دوستان سابق خود استفاده و اخبار خاورمیانه را پیگیری می کرد؛ وی بسیار علاقه مند به اعضای انگلیسی تشکیلات تروریستی داعش مانند "جان" جلاد این گروه بود و به طور علنی از اقدامات این گروه در سوریه دفاع می کرد.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که ارتباط این دختران نوجوان با گروهک تروریستی داعش از طریق موبایل و کامپیوتر و اندکی قبل از آغاز سال نو میلادی ۲۰۱۵ آغاز شده است. اما اکنون این سؤال مطرح است که آیا در انگلیس شبکه ای برای جذب دختران برای عضویت در گروهک داعش و ارسال آنها به سوریه فعالیت می کند؟ و این دختران چگونه اموال و مقدمات لازم برای سفر به استانبول را به دست آورده اند؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری