کد خبر: 14564

کاخ سفید اعلام کرد: سخنرانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره بر مذاکرات هسته‌ای تاثیر نخواهد گذاشت.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت که آمریکا حتی بعد از حصول یک توافق هسته‌ای نیز می‌تواند علیه ایران تحریم‌های جدید اعمال کند.


سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: اگر ایران نشان دهد که نمی‌خواهد از توافق حاصل شده پیروی کند. سپس ما می‌توانیم به حفظ تمام گزینه‌ها روی میز ادامه دهیم. ما اگر احساس کنیم که این کار موفقیت‌آمیز خواهد بود می‌توانیم تحریم‌های جدید اعمال کنیم.

ما حتی گزینه نظامی را داریم که هنوز در دسترس رییس‌جمهور است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، سخنگوی کاخ سفید در حالی این اظهارات را بیان کرده است که رییس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی هفته‌های اخیر به صورت علنی درباره چگونگی جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای جر و بحث کرده‌اند.

ارنست تاکید کرد: اوباما برای این کار یک استراتژی شفاف بیان کرده در حالیکه نتانیاهو تاکنون چنین کاری نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: من حتی تردید دارم که یک استراتژی نظامی بتواند اهداف نتانیاهو را برآورده کند چون چنین کاری نه تنها نیازمند نابودی کامل زیربنای هسته‌ای ایران است بلکه نیازمند حذف دانشی است که ایران هم‌اکنون به آن دست پیدا کرده است.

وی در ادامه شانس دستیابی به یک توافق هسته‌ای را در بهترین حالت ۵۰،۵۰ توصیف کرد.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: تصمیمات سختی وجود دارد که ایران باید برای امضای این توافق اتخاذ کند و رییس‌جمهور ما به وضوح تاکید کرده است که نمی‌خواهد یک توافق بد را امضا کند.

وی همچنین گفت: من فکر نمی‌کنم که مخالفت نتانیاهو با این توافق تاثیر زیادی بر نتیجه مذاکرات داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به سخنرانی روز گذشته نتانیاهو در لابی صهیونیستی آیپک که بزرگ‌ترین گروه حامی اسرائیل در آمریکا به شمار می‌آید، گفت: من فکر نمی‌کنم که اوباما سخنرانی نتانیاهو را در کنفرانس سیاست آیپک تماشا کرده باشد.

همچنین فکر نمی‌کنم که سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل در روز سه‌شنبه در کنگره را نیز نگاه کند.

به نوشته تایمز آو اسرائیل، نتانیاهو در سخنرانی روز گذشته خود بر تقویت روابط میان اسرائیل و آمریکا تاکید کرد هر چند روابط میان آنها به دلیل اختلاف‌شان بر سر چگونگی برخورد با برنامه هسته‌ای ایران و مخالفت کاخ سفید با سخنرانی وی در کنگره رو به وخامت رفته است.

سخنگوی کاخ سفید یادآور شد: هدف آمریکا این است که اطمینان یابد ایران در هیچ شرایطی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

آمریکا به وضوح مشخص کرده است که هدف سیاست خارجی ما تضمین همین موضوع است.

وی ادامه داد: جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هدف ماست و از نظر من این هدفی است که رهبران سیاسی اسرائیل نیز خواهان آن هستند.

به گزارش ایسنا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که همواره از مخالفان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بوده است در حالی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کند که این رژیم خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود این در حالی است که مقامات ایرانی تاکید می‌کنند فعالیت‌های هسته‌ای ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز تاکید کرد: بدون شک تنها انتخاب دنیا برای راه حل هسته‌ای ایران ، مذاکره است و غیر از این راه هیچ انتخابی وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به اینکه با حضور تیم‌های عالیرتبه فنی دو کشور در دور قبلی مذاکرات توانستیم بخشی از موضوعات را یا روشن‌تر و یا راه حل‌هایی برای برخی موضوعات پیدا کنیم ، این دوره هم فرصتی خواهد بود تا درباره باقیمانده مسایل فنی صحبت کنیم .

ظریف گفت: این دوره از مذاکرات هسته‌ای فرصت مناسبی است تا دو وزیر درباره موضوعات سیاسی به ویژه نحوه رفع فوری تحریم‌ها گفت‌وگو کنند.

ظریف گفت: امیدواریم در این مذاکرات بتوانیم گام‌های اساسی برداریم .

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که جان کری گفته است راه دیپلماسی را برای جلوگیری از اقدام نظامی ضد ایران آزمایش می کنیم گفت: این گونه صحبت ها فقط اعلام مواضعی است که به راه حل کمکی نمی‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری