کد خبر: 14545

تعداد قابل توجهی از بیماران بر اثر تزریق چشمی یک داروی آمریکایی در یکی از کلینیک‌های خصوصی تهران دچار مشکل بینایی شدند به طوری که سازمان غذا و دارو برای آزمایش این دارو اقدام کرده و حتی وزیر بهداشت نیز دستور رسیدگی ویژه داده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، دوشنبه ۱۲ اسفند در پی تماسی از طرف یکی از همراهان بیمار، اعلام شد که در کلینیک «ر» یکی از کلینیک‌های چشم پزشکی خصوصی تهران تعداد قابل توجهی از بیماران پس از تزریق داروی «آواستین» دچار درد شدند و هم اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.

بر این اساس در تماس نخست با مسئولان مربوطه وزارت بهداشت و با توجه به عدم اطلاع آنان در ساعات اولیه این رویداد به صورت غیررسمی تکذیب شد، در نهایت با مراجعه خبرنگار تسنیم به کلینیک یاد شده وقایع به صورت دیگری رقم خورد و معلوم شد که این حادثه واقعیت دارد.

تعداد قابل توجهی بیمار پس از تزریق داروی آمریکایی «آواستین» دچار مشکل نابینایی شده بودند، به طوری که یکی از همراهان بیماران به تسنیم عنوان کرد: پدرم بیماری دیابت دارد و برای این‌که لیزر نشود تاکنون در چند نوبت (۶ تا ۷ بار) داروی «آواستین» را به چشمانش تزریق کردیم که تا به حال هم مشکلی نداشت ولی در پی آخرین تزریق چشمان پدرم؛ و در مسیر برگشت به منزل دچار درد شدیدی شد و در نهایت آن چشمش که تزریق صورت پذیرفته بود دیگر نمی‌تواند چیزی را مشاهده کند.

خبرنگار تسنیم در حین صحبت با همراه این بیمار از سوی یکی از مسئولان پرستاری کلینیک با برخوردی تُند مواجه شد. این مسئول از خبرنگار تسنیم درخواست کرد تا از کلینیک بیرون رود و گرنه با ۱۱۰ تماس می‌گیرد اما در نهایت، ماجرا با وساطت مدیرعامل کلینیک ختم به خیر شد.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از خبرنگار و برخی از همراهان بیماران به یکی از اتاق‌های کلینیک با تأیید این حادثه برای چشم بیماران توضیح داد. وی گفت: تزریق این داروی آمریکایی (آواستین) که از طریق رسمی و قانونی نیز تهیه شده است توسط یکی از متخصصان به نام (دکتر پ) که یکی از پزشکان ارزشی و خوب جامعه پزشکی است انجام شده و به احتمال زیاد این مشکل بر اثر دارو بوده است زیرا عوارض دارویی همیشه در چنین مواقعی مطرح است.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از ایجاد آرامش و پرهیز از پرداختن رسانه‌ای به این حادثه که باعث استرس برای بیمار و شخص پزشک می‌شود درخواست ‌کرد تا همراهان بیماران برای شنیدن توضیحات بیش‌تر منتظر پزشک معالج باشند زیرا دکتر در اتاق عمل است و مشغول اقدامات لازم برای این بیماران است، همچنین مدیرعامل کلینیک (ر) عنوان کرد که کل کلینیک در اختیار این بیماران قرار گرفته است تا به امور آنان رسیدگی شود که البته همراهان بیماران به سخن مدیر کلینیک واکنش نشان دادند و اعتراض داشتند چرا کارهای درمان به کُندی صورت می‌پذیرد و چرا از صبح اینگونه به آنان توضیح شفاف و با طمأنینه داده نشد.

در نهایت براساس عرف کار رسانه و برای جلوگیری از هر گونه ترس در بین مردم و پرهیز از اختلال در درمان این بیماران تصمیم بر آن شد که تا اطلاع ثانوی این خبر منتشر نشود و از طریق وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم صورت پذیرد، بنابراین حادثه به طور کامل به اطلاع مسئولان وزرت بهداشت رسید به طوری که از سازمان غذا و دارو بازرسی به این کلینیک اعزام شد و به گفته رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو؛ نمونه‌های ویال این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو ارجاع داده شد تا آزمایشات لازم صورت پذیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص به تسنیم عنوان کرد: این دارو از طریق رسمی وارد کشور شده و احتمال دارد نوع و روش تزریق درست نبوده است ولی در مجموعه برای نتیجه نهایی باید تا هفته آینده صبر کرد ولی اقدامات لازم برای این بیماران در حال انجام است.

حسین رستگار رئیس مرکز تحقیقات آزمایشگاهی غذا و دارو نیز در تشریح انجام آزمایشات بر روی این داروی آمریکایی به تسنیم بیان داشت: در حال حاضر ویال‌های این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو انتقال یافته است و باید منتظر نتایج شد ولی مطمئناً در صورت هر گونه مشکل در این دارو با نمایندگی کارخانه سازنده برخورد جدی صورت می‌پذیرد و اگر مشکل از جای دیگر بود نیز به صورت قانونی به این امر رسیدگی خواهد شد.

در این راستا در امروز ۱۲ اسفند نیز یکی دیگر از همراهان بیماران در تماس با خبرنگار تسنیم عنوان کرد امروز سه شنبه ۱۲ اسفند یک نماینده از طرف وزارت بهداشت به کلینیک آمد و اعلام کرد که دستور مستقیم وزیر بهداشت است که به صورت ویژه به این حادثه رسیدگی شود.

این همراه بیمار به تسنیم عنوان کرد: در حال حاضر اقدامات درمانی بر روی چشم بیماران انجام شده است ولی چشم برخی از آنان روشنایی ندارد و ما نگران هستیم، بنابراین درخواست داریم که یک تیم فوق تخصصی چشم پزشکی از طرف وزارت بهداشت برای درمان این بیماران که بالغ بر ۲۱ چشم ۱۶ بیمار است (برخی بیماران یک چشم و برخی دیگر دو چشم) رسیدگی فوری انجام شود و تقاضا داریم وزیر بهداشت که خودش از استادان فن در این رشته است خودشان در این جا حضور یابند زیرا هم باعث دلگرمی ما می‌شود و طرفی هم دیگران نیز برای درمان چشم بیماران‌مان اقدام خواهند کرد زیرا سرعت عمل برای درمان در این حادثه بسیار مهم است، چون ما از روند درمانی کنونی که به کُندی صورت می‌پذیرد راضی نیستیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری