یک شبکه خبری آمریکایی در وبگاه خود نوشت: افزایش روابط ایران با حوثی‌های شیعه و دیگر متحدانش چون لبنان، سوریه و عراق به مثابه گسترش نفوذ این کشور در جهان عرب است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، وبگاه شبکه خبری آمریکایی «بلومبرگ» طی تحلیلی مدعی شد که یمن به آخرین ایستگاه نبرد نیابتی ایران و عربستان سعودی مبدل شده است.

گروه شیعه مسلک حوثی در حال افزایش روابط خود با ایران است. این در حالی است‌که کشورهای عرب سنی حاشیه خلیج فارس به سفارتخانه‌های خود در جنوب این کشور بازگشته‌اند.

بر پایه این گزارش، یمن حال مبدل به آخرین میدان نبرد نیابتی بین عربستان سعودی به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده نفت که حامی «هادی رییس جمهور متواری شده این کشور است می‌باشد در حالی‌که مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند حامی حوثی‌های یمنی هستند.

بلومبرگ در ادامه با اشاره به تقابل ریاض و تهران در سوریه نوشت: ایران و عربستان سعودی در نبردهای سوریه نیز دقیقا در ۲ نقطه مقابل هم قرار دارند. ریاض حامی مخالفان سنی «بشار اسد» رییس جمهور سوریه است در حالی‌که ایران حامی اسد می‌باشد. از سوی دیگر ریاض، حوثی‌ها را سازمانی «خرابکار» می‌شناسد.

یک تحلیلگر منطقه‌ای اندیشکده «خاورمیانه» مستقر در "واشنگتن دی‌سی" نیز در این‌باره گفت: «اگر نبرد گروه‌های سیاسی در یمن به طور مسالمت‌آمیز حل نشود، این کشور مبدل به منطقه نبرد نیابتی بین ایران و عربستان خواهد شد.»

بلومبرگ در خاتمه این گزارش تحلیلی ضمن اشاره به تبعات نبرد سیاسی در یمن به نقل از یک کارشناس دیگر اندیشکده آمریکایی «استرتفور» نوشت: افزایش روابط با حوثی‌های شیعه و دیگر متحدینش چون لبنان، سوریه و عراق برای ایران به مثابه گسترش نفوذ در جهان عرب است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری