کد خبر: 14513

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی بدون حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران امروز آغاز به کار کرد در این جشنواره از طرحهای پژوهشی برتر داخلی و خارجی تقدیر می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که برخلاف هر سال بدون حضور رئیس جمهور برگزار می شود، ۱۷ طرح مورد تجلیل قرار می‌گیرند که از این تعداد ۱۰ برگزیده داخلی و هفت طرح برگزیده خارجی هستند.

در این مراسم لوح تقدیر و تندیس، جوایز مادی و معنوی به صاحبان طرح‌های برگزیده اعطا می‌شود و همچنین برای بهره‌مندی از امکانات ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر، این افراد به سازمان سنجش و آموزش کشور معرفی می‌شوند تا طبق آیین‌نامه مربوطه از تسهیلات برخوردار شوند.

همچنین صاحبان طرح‌های برگزیده به بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌شوند تا از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شوند.

این جشنواره در ۱۶ گروه علمی برگزار شده است که در آن گروه‌های زیست فناوری و محیط زیست،‌ علوم پایه پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، برق و رایانه بیشتر حضور دارند.

افراد برجسته و ممتازی در کنار هم در جشنواره بین‌المللی خوارزمی جمع شده‌اند تا نظرات، افکار، تجربه و موفقیت‌های پژوهشی خود را مبادله و تسهیم کنند.

گروه‌های تخصصی برق کامپیوتر، گروه تخصصی مکانیک، گروه تخصصی فناوری شیمیایی، گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، گروه تخصصی علوم پایه، عمران، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی،‌ گروه صنایع و مدیریت فناوری،‌ گروه تخصصی معماری و هنر، گروه تخصصی علوم پزشکی، گروه تخصصی مواد، متالوژی و انرژي‌های نو، گروه تخصصی هوا فضا، گروه تخصصی فناوری نانو، گروه فناوری اطلاعات و گروه طرح‌های برگزیده موفق در تولید ملی از گروه‌های تخصصی متشکل این دوره از جشنواره هستند.

این جشنواره با بیش از ربع قرن تداوم، توانسته است جایگاه خود را در بین دانش‌پژوهان، فناوران و صاحبنظران عرصه علم و صنعت به عنوان معتبرترین رویداد علمی و فناوری کشور تثبیت کند.

فراخوان این دوره از جشنواره در خرداد ماه ۹۳ اعلام شده که در مجموع ۵۹۴ سهم را در پنج محور پژوهشی مورد پذیرش قرار داده است.

از مجموع طرح‌های دریافت شده ۳۵۱ طرح از سوی پژوهشگران و فناوران داخل کشور ارائه شده و در بخش خارجی نیز ۲۴۳ طرح از محققین ۴۷ کشور جهان طرح‌های خود را به بیست و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی خوارزمی ارائه کردند.

در جشنواره امسال نسبت به سال گذشته شرکت‌کنندگان خارجی ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده‌است.

طرح‌های داخلی و خارجی در ۱۶ گروه تخصصی برق و کامپیوتر، مکانیک، فناوری شیمیایی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، زیست فناوری، محیط‌زیست و علوم پایه پزشکی، عمران، معماری و هنر، علوم پزشکی، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو، فناوری نانو، صنایع و مدیریت فناوری، هوا و فضا، فناوری اطلاعات، متاکرونیک و طرح‌های برگزیده جشنواره موفق در تولید ملی، بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در این دوره از جشنواره بیش از ۲۰۰ کارشناس متخصص به بررسی و ارزیابی طرح‌ها پرداختند.

گروه‌های تخصصی بعد از ارزیابی علمی در مجموع ۳۵ طرح را به هیات داوران ارائه کردند که هیات داوران نیز بعد از بررسی و ارزیابی نهایی تعداد ۹ طرح از بخش داخلی و هفت طرح از بخش خارج از کشور و یک طرح از ایرانیان مقیم خارج از کشور را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرده‌اند.

به گزارش مهر، جشنواره بین‌المللی خوارزمی رویداد مهم و برجسته‌ای است که هر ساله برگزار می‌شود و در آن از دانشمندان، پژوهشگران، مخترعان و مبتکران برتر سراسر جهان تجلیل می‌شود.

جشنواره بین‌المللی خوارزمی نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی را گرد هم می‌آورد تا به دانشمندان، پژوهشگران، مخترعان و مبتکران سراسر جهان به خاطر همکاری و تلاش‌شان که منجر به پیشرفت اقتصاد، جامعه و محیط‌زیست می‌شوند، ادای احترام کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری