کد خبر: 14468

رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار با بیان این که مانورهای سپاه و ارتش برای دشمن دیوانه کننده است، گفت: دشمن در حیرت است که با وجود وضع تحریم های سنگین ایران چگونه چنین رزمایش هایی را برگزار می کند؛ طی کردن مسیر با زحمت فراوان ایران را به این جایگاه رسانده است.

به گزارش قم خبر به نقل از رسا، حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار شامگاه یکشنبه در سومین جلسه از سلسله نشست های بصیرتی مدرسه علمیه معصومیه(س) قم با بیان این که امروزه در حال پشت سر گذاشتن شرایط دشواری هستیم، گفت: در جریان انقلاب و مبارزاتی که علیه استکبار آغاز شده اکنون دشمن در قله تهاجم در زمینه جنگ سخت و جنگ نرم قرار دارد.

وی با طرح این سؤال که مردم را باید با چه مطلبی برای قبول سختی ها مهیا کرد، افزود: سختی های این جنگ بر دوش مردم قرار دارد و هر اندازه که به جلو برویم سختی ها بیشتر می شود؛ وضعیت کنونی جهان همانند یک عمل جراحی بزرگ است که بیش از همه کشور ایران بار این حراجی را به دوش می کشد، اگر مردم مقاومت نکنند و تحمل نداشته باشند این عمل ناکام خواهد شد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که وضعیت کنونی دنیا با ۵ سال گذشته قابل قیاس نیست، اظهار داشت: در چند سال گذشته آمریکا جرأت مخالفت با رژیم غاصب اسرائیل را نداشت اما امروزه دو دستگی در بین جریان آمریکا و اسرائیل به چشم می خورد.

وی ادامه داد: زمانی داخل ایران بین مجلس و دولت درگیری هایی وجود داشت اما امروزه اختلافات در درون آمریکا ظهور و بروز پیدا کرده است، اوباما می گوید ما توافق کلی انجام می دهیم کنگره در جواب می گوید اگر قرار است توافقی انجام گیرد ما باید تأیید کنیم رییس جمهور آمریکا نیز در جواب می گوید نظر کنگره را وتو می کنم، این مسائل در آمریکا سابقه نداشته است.

تمام امید دشمن به شکسته شدن مردم در عرصه های اقتصادی و فرهنگی است

حجت الاسلام والمسلمین طائب با اشاره به حوادث منطقه ابراز داشت: کنترل کشور یمن که جایگاهی بسیار حساس و استراتژیک در تنگه باب المندب دارد به دست گروهی به نام انصار الله، تغییر مدیریتی در عربستان و درگیری های سوریه و عراق سبب ایجاد یک دنیای متزلزل شده است که دشمن سبب را ایران می داند و حق با آنان است به دلیل این که اگر ایران نبود جنگ سوریه شکل نمی گرفت و انصار الله به وجود نمی آمد.

وی با اشاره به نهمین رزمایش محمد رسول الله سپاه پاسداران عنوان کرد: دشمن می داند که از نظر نظامی نمی تواند هیچ کاری انجام دهد، مانوری که در روز های گذشته انجام شد حالت یأس را در دشمن ایجاد کرد؛ ایران به راحتی می تواند آمریکا را از خلیج فارس بیرون کند.

ریس شورای مرکزی قرار گاه عمار با بیان این که تمام امید دشمن به شکسته شدن مردم در عرصه های اقتصادی و فرهنگی است، خاطرنشان کرد: دشمن می خواهد در این دو زمینه و توأم با یکدیگر ضربه بزند، اگر فرهنگ خوب همانند ایثار و مقاومت وجود داشته باشد در نهایت هشت سال جنگ تحمیلی رخ می دهد، اگر فرهنگ درست نباشد اما مملکت دارای وضع اقتصادی خوبی باشد دلیلی برای تسلیم شدن ندارد، از همین رو دشمن سعی دارد هر دو را نابود کند.

وی با اشاره به این که دشمن با تمام ابزار خود به میدان نبرد آمده است، گفت: از اوایل انقلاب تاکنون هیچگاه رسانه های در اختیار دشمن به قوت امروز نبودند، رسانه ها سبب از بین رفتن همه محدودیت ها شده اند؛ فضاهای مجازی تمام جامعه را گرفته و مطالب آن به دقیقه به مردم انتقال داده می شود.

خوانندگی زنان بخشی از پازل برای تخریب فرهنگی است/ انتقادات نسبت به مسؤولان نباید سبب فراموش شدن دشمن اصلی شود

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: زمانی دشمن برای توسعه فحشا با زحمات و مشکلاتی رو به رو بود اما امروزه به وسیله فضای مجازی به راحتی این کار را انجام می دهد، این تهاجم فرهنگی زمانی خطرناک تر می شود که برچسب مشروعیت بر فعالیت های آن بخورد؛ متأسفانه امروزه برخی با طرح این مسأله که چرا می خواهید فضا را امنیتی کنید در پی پوشیده ماندن حرکات پیچیده و مرموز خود هستند، این گونه افراد می خواهد حرکت خزنده فرهنگی انجام دهند.

وی با اشاره به مسأله خوانندگی زنان اظهار داشت: برخی افراد اصرار دارند که این مسائل ساده دیده شود اما اگر بخواهیم دقیق بررسی کنیم کتوجه می شویم که این مسأله یک پروژه بوده و از جایی تغذیه می شود، خوانندگی زنان بخشی از پازل برای تخریب فرهنگی است.

حجت الاسلام والمسلمین طائب با بیان این که انتقادات نسبت به مسؤولان نباید سبب فراموش شدن دشمن اصلی شود، ادامه داد: اگر بیش از اندازه بر انتقادات و تهاجم نسبت به افراد داخل توجه شود، دشمن از این موقعیت استفاده کرده و ضربه ای مهلک به نظام می زند، از همین رو نقش دشمن باید برای جامعه تبیین شود.

مهره چینی دشمن آقای هاشمی را از مسیر خارج کرد

وی با اشاره به نفوذ دشمن در برخی از دولت ها ابراز داشت: آقای هاشمی رفسنجانی با هدف کارکردن شروع کرد اما دقت نداشت که دشمن بسیار توانمند است و می تواند به گونه ای مهره چینی انجام دهد که انسان را از مسیر اصلی خارج کند، آقای هاشمی به وسیله شاخص که امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب هستند می توانست در این مسیر قرار نگیرد، این افراد ذاتا و در بدو شروع بد نیستند بلکه در ادامه تحت تأثیر دشمن قرار می گیرند، البته شخصیت خاتمی کلا مسأله دارد.

ریس شورای مرکزی قرار گاه ادامه داد: دشمن به اندازه ای برای خارج کردن آقای احمدی نژاد از مسیر تلاش کرد که برخی از اقدامات او مخرب می شود، اگر دشمن خوب به مردم معرفی شود و آنان نسبت به دشمن توجه داشته باشند، مسائل داخلی به راحتی برای آن ها قابل حل خواهد بود.

وی با اشاره به تفکرات آقای روحانی ابراز داشت: باید دقت داشت که آقای روحانی اقتصاد سختی را تحویل گرفت، در بحران تحریم نفتی اقتصاد ایران دچار یک تنش شدید شد؛ از آن جایی که بانک های ایران تحریم شدند وضعیت به گونه ای بود که اگر نفتی فروخته می شد انتقال پولش باید به وسیله کیف صورت می گرفت.

تغییر گفتمان آقای روحانی هیچ چیز را عوض نکرد

استاد درس خارج حوزه علمیه قم عنوان کرد: همفکر های آقای روحانی مقصر تمام این وقایع را آقای احمدی نژاد می دانستند و گفتند که گفتمان احمدی نژاد کار را خراب کرد و سبب شد که دشمن ایران را تحریم مطلق کند، از همین رو به این نتیجه رسیدند گفتمان را تغییر دهند و تصور کردند که با دیدن کد خدا مسائل حل می شود؛ اشتباه این افراد این است با وجود این که می دانستند مشکلات ایران ریشه در خارج دارد اما افراد داخل را مقصر می دانستند.

وی با بیان این که تغییر گفتمان هیچ چیز را عوض نکرد، خاطرنشان کرد: دشمن در پی عوض کردن رفتار ایران است، آنها انتظار دارند که حزب الله، حماس، مسائل سوریه و عراق کنار گذاشته شود؛ آمریکا دنیا را برای خود می داند از همین رو می گویند که ایران نباید موشک دور برد و هواپیمای بدون سرنشین داشته باشد، دشمن به دنبال عوض کردن این رفتارها است.

حجت الاسلام والمسلمین طائب گفت: این افراد دیدند که تغییر گفتمان چیزی را عوض نکرد بلکه سبب بدتر شدن اوضاع کشور شد، رییس جمهور با یک تصور آمد که بعد فهمید که نشدنی است، در این شرایط قبل از این که مردم خسته شوند باید مسؤولان را حفظ کرد.

دولت یازدهم تصور می کرد با مذاکره می تواند تحول اقتصادی ایجاد کند

وی افزود: بعد از این که آقای زنگنه به عنوان وزیر نفت انتخاب شد در پاسخ به این سؤال که برنامه شما چیست جواب داد قصد داریم تولید را افزایش دهیم، این جواب تعجب بسیاری را برانگیخت که با وجود وضع حاضر که نفت ایران خریدار ندارد به چه دلیل قصد افزایش تولید دارند، بعد متوجه شدیم که به اندازه اثر گذاری گفتمان برای این افراد یقینی بوده که می خواستند بعد از برداشته شدن تحریم، نفت ایران را در بشکه های بسیار بفروشند و تحول عظیم اقتصادی ایجاد کنند؛ البته برخی از مشاوران آقای روحانی معتقد بودند که سخنان آمریکا باید عملی شود.

ریس شورای مرکزی قرار گاه با بیان این که رییس جمهور می داند که اگر تسلیم خواسته های آمریکا شود ایران از بین می رود، اظهار داشت: دشمن بعد از جنگ تحمیلی هرگز جرأت نکرد به ایران حمله کند، و این مسأله به دلیل آن است که دشمن می داند هرچه زمان می گذرد توانمندی ایران در دفاع بالا رفته و توانمندی خود در هجوم کاهش می یابد؛ اگر موازنه برای دشمن مثبت شود بدون تردید به ایران حمله می کند.

وی ادامه داد: چند سال قبل که پوتین برای دیدار رهبر معظم انقلاب به ایران آمده بود، به رهبری گفت ما به دلیل این که آمریکا تهدید کرده ایران را با بمب هسته ای می زنم حاضر نیستیم سوخت هسته ای در اختیار شما قرار دهیم، رهبر انقلاب فرمودند «آمریکا سی سال است که چنین سخنانی می گوید اما عاقلانه عمل کرده و دست به این کار نزدند، اگر آمریکا دیوانگی کند و این کار را انجام دهد به گونه ای پاسخ خواهیم داد که از زمین بلند نشوند.»

مانورهای سپاه و ارتش برای دشمن دیوانه کننده است

استاد درس خارج حوزه علمیه با بیان این که ایران هیچ نقص اطلاعاتی ندارد، ابراز داشت: امروزه پهبادهای ایرانی از کوچکترین جزئیات می توانند تصویر برداری کنند، همچنین موشک های ایرانی می تواند مسافت های بسیار طولانی برای از بین بردن هدف را طی کند؛ دشمن به دلیل این که راه برای حمله نظامی ندارد سعی می کند از راه اقتصاد ضربه بزند.

وی با اشاره به بودجه سال ۹۴ عنوان کرد: با توجه به این بودجه دولت و مردم چالش های اقتصادی شدید خواهد داشت، از همین رو باید مردم را برای مقاومتی جدی آماده کرد؛ همه باید بدانند که محال است تحریم ها در هر شرایطی برداشته شود.

حجت الاسلام والمسلمین طائب با بیان این که تحریم ها سبب اذیت جامعه شده اما ما ضرر نکردیم، خاطرنشان کرد: دشمن از وضع تحریم ها ضرر دیده است، اگر سرمایه آخر سال یک بازاری کمتر از اول سال آن باشد می گویند که فلانی ضرر کرده است؛ ایران قبل از انقلاب روزی ۶ میلیون بشکه نفت صادر می کرد بعد از انقلاب که تحریم ها آغاز شد ایران به صورت متوسط روزی ۲ میلیون بشکه نفت صادر می کرد، در طول ایام تحریم هیچگاه بدون گندم و هواپیما که قبل از انقلاب به صورت کالاهای وارداتی و مصرفی بود و بعد از مدتی کوتاه از بین می رفت، نماندیم.

وی با بیان این که مانورهای سپاه و ارتش برای دشمن دیوانه کننده است، گفت: دشمن در حیرت است که با وجود وضع تحریم های سنگین ایران چگونه چنین رزمایش هایی را برگزار می کند؛ طی کردن مسیر با زحمت فراوان ایران را به این جایگاه رسانده است.

دشمن در روند تحریم ها ضررهای بسیار بزرگی را متحمل شد

رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار افزود: هرگاه تحریم های مطلق وجود داشت پیشرفت های ایران نیز به صورت مطلق و به سرعت پیش می رفت اما هرگاه که تحریم ها کاهش پیدا می کرد به دنبال آن پیشرفت های ایران با سرعت کمی به پیش می رفت؛ ایران میلیاردها خرج می کرد تا به تکنولوژی پهباد دست پیدا کند اما دیدیم که به خواست خداوند بدون هیچ خرجی پهباد آمریکایی در اختیار ایران قرار گرفت، آمریکا سال های طولانی برای ساخت این پهباد تلاش کرده بود.

وی با اشاره به ضررهای دشمن در روند تحریم ایران اظهار داشت: بعد از این که آمریکا ایران را در هواپیما تحریم کرد خط تولیدآن تعطیل شده و کارگران این شرکت بیکار شدند و ضرر بزرگی به آمریکا رسید، بیش از هشتاد درصد گندم ایران از آمریکا تأمین می شد آمریکا به تولید کننده گندم دستور دارد تا گندم را به ایران نفروشد و به دریا بریزد، از همین رو دولت آمریکا مجبور است هر سال پول این افراد را پرداخت کند و این ضرری بسیار بزرگ است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: بعد از ۳۶ سال تحریم ایران دارای ذخایر ارزی بسیار بوده و هنوز صادرات نفت ادامه دارد؛ این که رهبر انقلاب می فرمایند که اتکا به نفت باید حذف شود بدان معنا است که چنین کاری قابلیت اجرا دارد اما باید زحمت کشید.

بی منطقی آمریکا برای ایران و جهان اثبات شده است

وی با بیان این که بی منطقی آمریکا برای ایران و جهان اثبات شده است، ابراز داشت: اصل مذاکرات مانعی ندارد و رهبر انقلاب نیز فرمودند به دلیل نشان دادن منطق ایران باید ادامه پیدا کند اما زمانی که دنیا فهمید ایرا اهل منطق است بایدمتخصصان را جمع کرده و تعداد سانتریفیوژ باید به تعداد بسیار بالایی برسد تا بتوانیم صادر کننده سوخت هسته ای شویم؛ در رادیو دارو نیز باید پس از توسعه به وضعیت صادر کردن برسیم.

حجت الاسلام والمسلمین طائب با اشاره به این که آمریکا بعد از ۳۶ تحریم ۱۸ هزار میلیارد دلار بدهکار است، عنوان کرد: امروزه ایران به هیچ کشوری بدهکار نیست؛ ایران ۱۷ درصد از امکانات جهان را در اختیار دارد اما متأسفانه به درستی از آنها استفاده نمی شود، در تحریم ها ایران وطرف مقابل هر دو سختی می کشند اما طرف مقابل خسته شده و بریده ولی ایران همچنان ایستاده است.

وی با اشاره به فلسفه وجود امکانات بسیار در ایران خاطرنشان کرد: ایران کشور امام زمان(عج) بوده و بار ظهور بر دوش جامعه ایران است، دنیا با ایران آماده می شود؛ مردم باید بدانند که اگر نیاز است باید از نان شب خود بزنیم و رزمندگان سوریه، عراق، لبنان و یمن را حمایت کنیم.

رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار با اشاره به آیه« لَن یَضُرُّ‌وکُمْ إِلَّا أَذًى» گفت: در ایام فاطمیه باید برای مردم تبیین شود با وجود این که دشمن با تحریم ها برای ایران زحمت ایجاد کرد اما نتوانست به جامعه ضرر برساند، خداوند در قرآن می فرماید در درگیری با دشمن سست نشوید اگر شما درد می کشید آن ها نیز درد می کشند اما شما امید به خداوند دارید اما آنان چنین امیدی ندارند.

بخش دوم این نشست بصیرتی به پرسش و پاسخ اختصاص داشت.

شیوه گفتار رییس جمهور به عنوان یک طلبه و روحانی نادرست است

استاد درس خارج حوزه علمیه در پاسخ به سؤالی که جایگاه فضای مجازی در تمدن نوین اسلامی چیست و چگونه می شود تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد افزود: رسانه همانند شمشیر است که هر دو طرف از آن استفاده می کنند، رسانه را دشمن به عنوان تهدید بر علیه ایران ایجاد کرد اما این تهدید باید به فرصت تبدیل شود؛ فضای مجازی را نمی توان رها کرد اگر لحظه ای عرصه فضای مجازی رها شود ضربه های سنگینی خواهیم خورد، از همین رو دیگر فیلتر جواب نمی دهد و باید به صورت محتوایی کار کرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چگونه به دولت اعتراض کنیم که به نفع دشمن تمام نشود اظهار داشت: چکار دارید که به دولت اعتراض کنید، یقین بدانید پرس فشار رییس جمهور را از کوره به در می کند؛ شیوه گفتار رییس جمهور به عنوان یک طلبه و روحانی نادرست است، رییس جمهور حتی در مناظرات و سخنرانی های قبل از انتخابات خود یک بار از کلمه «ان شاءالله» استفاده نکرد؛ البته انتقاد برای پیشرفت بینش و فهم سیاسی و باشرط علم داشتن خوب است.

حجت الاسلام والمسلمین طائب در پاسخ به سؤالی که چرا باید به وسیله تحریم های پیشرفت کنیم نه خود جوش ادامه داد: فکر خود جوش بدان معنا است که انسان تربیت کاملی داشته باشد، دانشگاه های ما وارد کننده تربیت می کنند و در فکر تربیت تولید کننده نیستند؛ اصولا انسان در زمان نیاز حرکت می کند اگر انسان بی نیاز باشد خود را به حرکت نمی اندازد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که در فضای موجود نقش طلبه در حرکت های فرهنگی و سیاسی چیست ابراز داشت: مهم ترین وظیفه طلاب تربیت مردم است، حوزویان باید با جامعه ارتباط بگیرند و معارف دینی و ارزشی را منتقل کنند، دین را طلبه ها باید حفظ ک