کد خبر: 14352

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: سه سناریو برای تأمین برق تابستان پیش‌بینی شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: از ابتدای مردادماه امسال تاکنون واحدهای جدید نیروگاهی ازجمله واحدهای یک و دو اسلام‌آباد غرب به‌ظرفیت ۵۰ مگاوات، واحد دو چادرملو به‌ظرفیت ۱۶۲ مگاوات، واحد شماره ۴ سیاه‌بیشه به‌ظرفیت ۲۶۰ مگاوات، واحد شماره سه اسلام‌آباد غرب به‌ظرفیت ۲۵ مگاوات، واحد شماره سه گناوه به‌ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، واحد شماره سه و چهار نیروگاه گنو به‌ظرفیت ۳۲۴ مگاوات و واحد شماره یک کهنوج به‌ظرفیت ۱۶۲ مگاوات وارد مدار شده است.


وی افزود: در ۱۰ماهه امسال ظرفیت نیروگاه‌های جدیدی که وارد مدار شده، ۲۵۱۸ مگاوات است که ۴۶ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر از نوع بادی و فتوولتاییک و همچنین ۷۴ مگاوات نیروگاه DG و CHP از آن جمله است.

وی اظهار داشت: همچنین تعدادی از واحدهای جدید ازجمله واحد شماره دو کهنوج به‌ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و ۴۰۰ مگاوات واحدهای DG ،CHP و انرژی‌های تجدیدپذیر برای تأمین برق تابستان ۹۴ وارد مدار می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی سپس از پیش‌بینی سه سناریو برای تأمین برق تابستان ۹۴ خبر داد و گفت: یک سناریو، رسیدن پیک بار به ۵۲هزار و ۱۰۰ مگاوات است که در این صورت با چالش مواجه می‌شویم و باید مقداری خاموشی اعمال کنیم؛ دومین پیش‌بینی پیک بار ۵۱هزار مگاواتی است و دیگری اینکه پیک مصرف برق به حدود ۵۰هزار مگاوات برسد.

وی با بیان اینکه برای کنترل این میزان بار باید مدیریت مصرف، مدیریت تقاضا و تعمیر اساسی نیروگاه‌ها را به‌سرعت انجام دهیم، گفت: وقتی نیروگاهی وارد مدار می‌شود، در مقام عمل بسته به میزان دما و ارتفاع استقرار نیروگاه از سطح دریا، تولید برق آن کاهش می‌یابد.

وی اظهار داشت: ما سالانه باید پنج‌هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی احداث کنیم که این رقم افزایش ظرفیت نیروگاهی، فقط ۳۵۰۰ مگاوات به قابلیت تولید برق کشور اضافه می‌کند چراکه ۳۰ درصد از ظرفیت آن متناسب با دما و ارتفاع از سطح دریا کاهش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود همه این شرایط، تلاش‌مان این است که قابلیت تولید برق در تابستان حداکثر به ۵۰هزار مگاوات برسد؛ بنابراین اگر بار بیش از ۵۰هزار مگاوات باشد، طرف تقاضا را باید مدیریت کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری