کد خبر: 14261

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: راه‌بردهای اقتصاد مقاومتی در بودجه سال ۹۴ اثر لازم و جایگاه کافی پیدا نکرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، الیاس نادران امشب در سلسله برنامه‌های بزم‌اندیشه با عنوان نشست بودجه ۹۴ و راه‌بردهای اقتصاد مقاومتی در سالن اجتماعات مؤسسه جوانان آستان قدس، اظهار کرد: همه پژوهش‌ها و اقداماتی که در کشور شکل‌ می‌گیرد، نیازمند مجری است که فهم، دانش، اراده و توانمندی مدیریت کار داشته باشد.


وی با بیان اینکه قوانین خوب در حوزه اقتصادی کشور کم نداریم، اما مجری مناسب برای اجرای آن کم است، تصریح کرد: متأسفانه به دلیل برداشتن‌ گام‌های نادرست توسط دولت‌ها، هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یک چالش سیاسی تبدیل شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مقام معظم رهبری بیش از یک دهه است که دغدغه‌های حوزه اقتصادی را در قالب شعار سال و شروع برنامه‌های مختلف توسعه اقتصادی کشور مطرح کرده‌اند و هرگونه فضای اقتصادی در کشور را که منجر به افزایش سرمایه‌های درست و همگام با نظام جمهوری اسلامی ایران باشد را در راستای آزادسازی آن و اصلاح ساختار تأکید کردند.

نادران با اشاره به اینکه این سیاست‌ها به خصوص در حوزه نفت و گاز می‌تواند ویژگی‌های خوبی را در توسعه اقتصادی کشور در پی داشته باشد، بیان کرد: اقتصاد مقاومتی از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار است که از آن جمله می‌توان به مردمی بودن، رها شدن اقتصاد از دولت و اقتصاد ملی درون‌زا با تکیه بر صادرات تولید محور داخلی اشاره کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در صنایع پتروشیمی همچون نفت و گاز وقتی یک مرحله فرآوری در صنایع پایین دستی آن ارتقا پیدا کند سبب ارزش افزوده آن و سبب چندین برابر شدن اشتغال می‌شود و سوددهی را افزایش می‌دهد، بنابراین وقتی ما تنها به صادر شدن نفت خام به چند کشور محدود فکر می‌کنیم، قطعاً این کشورها قابل رصد هستند و تحریم‌ها علیه ما افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه دولت توانست تورم را تا حدودی کنترل کند، تشریح کرد: متأسفانه از دولت سازندگی برخی فعالیت‌های اقتصادی مدیران که همراه با فساد مالی بود آزاد و این امر سبب کاهش سرمایه‌‌گذاری کشورهای مختلف در کشور ما شد و در نتیجه تولید داخلی را با مشکل مواجه ساخت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه براساس اصرار مجلس، دولت طرح سهمیه‌بندی بنزین را در گذشته انجام داد، عنوان کرد: ما روزانه ۴۲ هزار لیتر بنزین تولید می‌کنیم و حدود ۷۰ هزار لیتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد که این امر را دشمنان تصمیم داشتند روی بنزین به عنوان یک تحریم علیه کشور ما در نظر بگیرند که با سهمیه‌بندی آن در کشور همه نقش‌های آنها از بین رفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: دولت یازدهم از ابتدای حضورش دو هدف را در نظر گرفته بود که عبارتند از تلاش برای مدیریت نقدینگی کشور که کاهش تورم را در پی داشته باشد و دوم جلوگیری از شوک ارزی تحریم‌ها که در سال‌های گذشته ایجاد شده بود.

نادران با اشاره به اینکه یک میلیون نفر به طور کلی در طول این سالها از بازار کار آزاد خارج شده‌اند، تشریح کرد: متأسفانه شاخص بورس کشور که مهم‌ترین عامل در ارائه سرمایه اصلی کشور است از ۸۹ هزار دلار به ۶۴ هزار دلار رسیده است و این امر نشان‌دهنده این است که دولت یازدهم از ظرفیت‌های داخلی و مردمی در قالب اقتصاد مقاومتی استفاده نکرده است و متأسفانه با اعتماد به دشمنان در قالب مذاکرات ۱+۵، فشار بیشتری از سوی دشمنان به کشور تحمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه لغو برخی از تحریم‌ها فقط در کاغذ در قالب مذاکرات ۱+۵ ارائه شد و نتیجه عملی تاکنون نداشته است، اظهار کرد: قرار بود ماهیانه ۷۰۰ هزار دلار از دارایی‌های کشور آزاد شود، اما تاکنون این مبلغ هرگز به دلار پرداخت نشده است و ارزهای کشورهای منطقه به کشور ما وارد شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه یکی از راه‌های بودجه می‌تواند کاهش وابستگی به نفت باشد، خاطرنشان کرد: بودجه‌ای که باید براساس نفت بشکه‌ای ۴۵ دلار بسته شود، با نفت بشکه‌ای ۷۲ دلار بسته شده که این امر ناشی از ضعیف بودن ساختار بودجه‌نویسی در کشور است که تفکیک بودجه از نفت را کار سختی قرار داده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: راهبردهای اقتصاد مقاومتی در بودجه سال ۹۴ اثر لازم و جایگاه کافی پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه بودجه در نظر گرفته شده برای سلامت قابل قبول است، بیان داشت: بیش از ۱۰ درصد بودجه سال ۹۴ با ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بهترین قسمت بودجه سال ۹۴ است.

نادران در پایان یادآور شد: بودجه با وجود اینکه تصویری از وضعیت دولت است، اما دولت اختیاراتی دارد که منجر به بحث بودجه نیست و می‌تواند از بحث‌های غیردولتی در حوزه نفتی که قبلاً اجازه ورود نداشتند به صورت واقعی و تضمین شده به حوزه نفتی کشور وارد شوند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری