امام جمعه شیعیان استانبول اقدام شبکه ملی ترکیه برای دعوت از یک وهابی در برنامه‌ای که درباره شیعیان بوده است را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش قم خبر به نقل از ابنا، امام جمعه شیعیان استانبول روز گذشته با انتقاد شدید از شبکه ملی ترکیه که در آن نسبت‌های ناروایی را به حضرت امام علی(ع) روا داشته است گفت: چرا اجازه می‌دهید نوکران وهابیت بیایند و در برنامه زنده درباره شیعیان صحبت کنند.

«شیخ صلاح الدین اوزگوندوز» که در جمع صدها تن از شیعیان منطقه هالکالی استانبول سخن می‌گفت افزود: در شبکه تی. آر. تی. وان (شبکه ملی ترکیه) عده‌ای حضرت علی(ع) را مورد انتقاد قرار دادند و درباره شیعیان صحبت کردند. تی. آر. تی. یک موسسه ملی است، موسسه‌ای که مال همه ماست. اگر می‌خواستند در مورد شیعیان صحبت کنند، یک عالم شیعه در آنجا نبود که نوکران وهابیون آمدند و حرف زدند؟

روحانی برجسته ترکیه‌ای با شرم‌آور خواندن این اقدام شبکه ملی ترکیه گفت: شما به خاطر مالیات‌های ما امروز در اینجا هستید. از کاری که می‌کنید خجالت نمی‌کشید؟ چرا می‌گذارید دشمنان شیعه به نام شیعیان در آنجا صحبت کنند؟ شرم آور است!

وی اضافه کرد: تلویزیون ملی با پخش سخنان دشمنان تشیع، سخنگوی نوکران وهابیت شده است.

شیخ اوزگوندوز گفت: چنین برنامه‌ها و تبعیض‌هایی که بسیار آزادانه در مورد شیعیان صورت می‌گیرد ما را اذیت می‌کند، خداوند کشور را از شر شما حفظ کند.

وی در ادامه با انتقاد از روشنفکران و سیاستمداران ترکیه اظهار کرد: همیشه در سخنرانی‌های خود می‌گویید که به اراده آزاد مردم اهمیت می‌دهید، باید هر کسی که مردم می‌خواهند با آرا آنان در انتخابات به قدرت برسد، پس چگونه در بحرین، عراق، یمن و حتی در سوریه اجازه نمی‌دهید مردم به پای صندوق‌های رأی بروند و رهبر خود را انتخاب کنند.

صلاح الدین اوزگوندوز با تاکید بر اینکه صندوق‌های رأی در این کشورها اعتبار ندارد، اما در ترکیه اعتبار دارند افزود: صندوق‌های رأی را به عربستان سعودی ببرید و ببینید که آیا به سعودی‌ها کسی به غیر از خانواده‌شان رأی می‌دهد.

امام جمعه شیعیان استانبول با اشاره به تحولات بحرین نیز گفت: در این کشور افراد گستاخی از وزارت کشور، روحانیون سالخورده را دستگیر می‌کنند و می‌کشند؛ صرفا به این دلیل که آن‌ها تقاضای آزادی و دموکراسی دارند. آن‌ها رئیس سازمان حقوق بشر بحرین را زندانی کرده‌اند. روحانیونی را که صد برابر بیشتر از پادشاه طرفدار دارند زندانی و شکنجه می‌کنند.

وی با محکوم کردن اقدامات تبعیض‌آمیز مقامات ترک درقبال شیعیان و اقلیت‌های دینی در این کشور گفت: سیاست‌های دوگانه شما هیچ ربطی به عدالت، حقوق بشر و دموکراسی ندارد.

شایان ذکر است نویسنده ای ترک به نام «مصطفی اوز» در برنامه ای به نام "مذهب ها و فتنه ها در اسلام" که از شبکه رسمی ترکیه پخش شد، سخنان غیر صحیحی را درباره تاریخ صدر اسلام بر زبان راند.

وی با بیان مغلوط حوادث مربوط به ماجرای افک، حدیث غدیر، ماجرای قلم خواستن پیامبر(ص) قبل از وفات، حوادث سقیفه و ماجرای غصب خلافت، اتهامات ناروایی را به امیرالمؤمنین علی(ع) و نیز شیعیان وارد کرد.

اوز همچنین با اشاره به افسانه عبدالله بن سبا ، برای توجیه کلام خلیفه دوم که در زمان وفات پیامبر(ص) اعلام کرد "پیامبر نمرده است" مدعی شد برخی از شیعیان نیز قائل به از دنیا نرفتن امام علی(ع) و امام حسین(ع) هستند!!

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری