کد خبر: 14120

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان مذاکرات ژنو گفت: طرف های مذاکره حتما می دانند که اگر به حقوق مردم احترام گذاشته نشود و دستاوردهای فنی نادیده گرفته شود توافقی در کار نخواهد بود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف در پایان مذاکرات ژنو درباره اظهارات جان کری در لندن افزود: ما در مذاکرات نشانه ای از این اظهارات ندیدیم و البته واضح است که هر طرفی که احساس کند منافع ، دیدگاه و اهدافش مورد توجه قرار نمی گیرد، این امکان وجود دارد که از مذاکرات خارج شود. وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اگر طرف امریکایی بخواهد از ترفند فشار استفاده کند اثر منفی خواهد گذاشت، گفت: قصد ترک مذاکرات را نداریم.

وی با تاکید براینکه ایران برای رسیدن به راه حل نهایی آمادگی دارد افزود: ما به دنبال راه حلی هستیم که حقوق مردم ایران به طور کامل به رسمیت شناخته شود و طرف های مذاکره حتما می دانند که اگر به حقوق مردم احترام گذاشته نشود و دستاوردهای فنی نادیده گرفته شود توافقی در کار نخواهد بود.

ظریف با تاکید براینکه ما قصد ترک مذاکرات را نداریم گفت: ما در چارچوب های بین المللی و با اراده سیاسی برای رسیدن به نتیجه وارد مذاکره شده و گرفتار بازی های رسانه ای نشده ایم و نخواهیم شد.

وی افزود: ما برای اهداف سیاسی خودمان وارد مذاکرات شده ایم نه برای اهداف دیگران. ظریف درباره اینکه ایا قضاوت درباره نتایج گفتگوها همچنان زود است گفت: تا زمانی که به نتیجه قطعی و نهایی نرسیم قضاوت همچنان زود است زیرا این گونه مذاکرات با یک جمله ممکن است به بن بست کشیده شود و یا از بن بست خارج شود باید صبر کرد و توافق در جزییات هم حاصل شود.

وی درباره تمدید احتمالی مذاکرات گفت: به تمدید فکر نمی کنیم زیرا معتقدیم تمدید مذاکرات به نفع هیچ کس و به نفع حل موضوعات هم نیست.
وزیر خارجه کشورمان گفت: باید در همه جزییات به توافق برسیم زیرا درباره کلیات توافق وجود دارد.

ظریف با بیان اینکه این جزییات است که وقت مذاکره کنندگان را گرفته است افزود: اگر نتوانیم در جزییات به توافق برسیم بسیار سخت است که بتوانیم درباره یک توافق صحبت کنیم.

وی درباره انتشار خبری در برخی رسانه های غربی درباره توافق در کلیات در این دوره نشست ژنو گفت: توافق جزیی و کلی نخواهیم داشت بلکه معتقدیم باید توافق همزمان پیش برود البته ما در یک لحظه نمی توانیم درباره همه موضوعات توافق کنیم بنابراین لازم است که موضوعات را تک تک جلو ببریم و الان هم داریم همین کار را انجام می دهیم .

وزیر خارجه کشورمان افزود: درباره برخی موضوعات گام هایی رو به جلو برداشته شده است ولی در نهایت توافق به صورت یک مجموعه جزییات و نکات ریز خواهد بود.

گزارش وزارت خارجه آمریکا از مذاکرات اخیر با ایران

«جن ساکی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در کنفرانس خبری روز دوشنبه با بیان اینکه مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ «محرمانه» است از پاسخ به اکثر سوالات خبرنگاران درباره مذاکرات هسته ای ایران طفره رفت اما در بخش دیگری از اظهاراتش گفت آمریکا «دائماً» اسرائیل را در جریان این مذاکرات قرار می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا خانم ساکی با اشاره به گزارش هایی پیشتر منتشر شده در رسانه ها گفت پیشرفت هایی در رایزنی های چهار روزه ژنو حاصل شده است. وی این گفت و گو ها را «سازنده» خواند اما افزود هنوز باید کارهای بیشتری انجام شوند.

خانم ساکی در ادامه خاطرنشان کرد قصد ندارد ارزیابی های بیشتری از روند مذاکرات ارائه دهد و در پاسخ به سوالی درباره دلیل این تصمیم گفت: «چون همان طور که می دانید می خواهیم این رایزنی ها را محرمانه نگه داریم تا به پیشرفت ها ادامه دهیم.»

خبرنگار آسوشیتدپرس در این نشست خبری در اظهاراتی که به ادعاهای رسانه ای روزهای گذشته مبنی بر کاهش سطح اطلاع رسانی واشنگتن به تل آویو درباره مذاکرات هسته ای ایران اشاره داشت از ساکی پرسید: « می خواهید مذاکرات را از مردم آمریکا، کنگره و اسرائیل مخفی نگه دارید؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به این سوال اینطور پاسخ داد: «همان طور که می دانید ما هم کنگره و هم اسرائیل را در جریان (این مذاکرات) قرار داده ایم.»

وی در پاسخ به این سوال که «ظاهراً اینطور نیست» گفت: «دائماً این کار را انجام می دهیم.»

جین ساکی در ادامه به سوالات دیگری که درباره چارچوب زمانی دو رقمی برای توافق هسته ای با ایران، زمان گریز هسته ای در توافق احتمالی و حجم غنی سازی ایران مطرح شدند هم پاسخ نداد و گفت: «واضح است که حجم غنی سازی یکی از چیزهایی است که درباره آن بحث می شود. من در این باره جزئیات بیشتری ارائه نخواهم داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره قصد روسیه برای فروش سامانه ضد موشکی «آنتی ۲۵۰۰» به ایران به جای سامانه «اس ۳۰۰» هم گفت که از تصمیم مسکو برای لغو تحویل «سامانه اس ۳۰۰» استقبال می کند اما با فروش سامانه آنتی ۲۵۰۰ به ایران هم مخالف است.

«سرگئی چمزوف» سرپرست گروه تولیدی «روس‌تک» روسیه روز دوشنبه‌ از پیشنهاد مسکو برای فروش آخرین تکنولوژی سامانه ضد موشکی Antey-۲۵۰۰ به جای سیستم زمین به هوای ضدموشکی S-۳۰۰ به ایران خبر داده بود.

Antey-۲۵۰۰ سیستم جدید ضد بالستیک ساخت روسیه است. به منظور پوشش ضد موشکی در ارتفاعات پست، میانه و حتی بالا طراحی شده و توانایی انهدام موشک‌های کروز، هواپیمای استراتژیک و تاکتیکی و موشک های با برد بیش از ۲۵۰۰ کیلو متر را دارد.

روسیه به موجب قراردادی که در سال ۲۰۰۷ با ایران امضا کرد باید دست‌کم پنج سامانه دفاع هوایی اس ـ ۳۰۰ را به ایران تحویل می‌داد. مسکو در سال ۲۰۱۰ با این بهانه که فروش این سامانه به ایران خلاف قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است از تحویل آن به تهران امتناع کرده بود.

وزارت دفاع ایران به دنبال فسخ قرارداد تحویل ۵ سامانه موشکی «اس-۳۰۰» به این کشور از سوی دولت روسیه به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار، از طرف روسی به دادگاه بین المللی ژنو شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل ۴ میلیارد دلار شده بود.

با توجه به این واقعیت که خطر بازنده شدن روسیه در این دادگاه بسیار زیاد است و عدم اجرای حکم دادگاه نیز به اعتبار این کشور در عرصه صادرات تسلیحات نظامی آسیب جدی خواهد زد، مقامات مسکو در تلاشند تا با طرف ایرانی در خارج از چارچوب دادگاه به مصالحه دست یابند.

جین ساکی در این باره گفت: «در صورتی که این گزارش ها صحیح باشند که روسیه تصمیم گرفته به ایران سامانه اس ۳۰۰ نفروشد ما قطعاً از آن استقبال می کنیم اما ما به همین ترتیب با فروش سامانه آنتی ۲۵۰۰ به ایران هم مخالف هستیم.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری