کد خبر: 14103

اگر ارتش عراق و نیروهای مردمی این کشور برای آزادی موصل خیز برداشته‌اند، زمان اعلام شده برای انجام عملیات را جلوتر بیندازند.

به گزارش قم خبر ، متن یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری با عنوان «طرحی آمریکایی برای نجات داعش در موصل» را در ذیل می خوانید:

از زمان پیدایش داعش در عراق تاکنون، از آمریکا واکنش درخور توجهی علیه این گروه تروریستی دیده نشده است. گروهی که از سوی آمریکایی‌ها و سران کشورهای عربی منطقه ساخته و پرداخته شده تا بتواند از گسترش و حوزه نفوذ اسلام ناب محمدی(ص) بکاهد و جلوه‌ای از اسلام را به جهانیان نمایش دهد که با حقیقت و واقعیت‌های اسلام فرسنگ‌ها فاصله دارد.

براساس افشاگری‌هایی که از سوی برخی مسئولان سابق و حتی کنونی آمریکا انجام شده، آنها اعتراف کرده‌اند که تشکیل داعش برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان بوده است.

این افشاگری و اعتراف، از آن خاطر مهم است که اتفاقات سوریه، عراق و برخی دیگر از کشورهایی که مردم آنها خیزش‌های اسلامی را آغاز کردند، اکنون دچار داعش هستند، یعنی نیروهای تکفیری داعش ناگهان درجریان این خیزش‌های اسلامی سر از آخور آمریکا و کشورهای عربی مرتجع منطقه برآوردند و تاکنون هم به جنایات خود ادامه می‌دهند.

در این میان نقش جمهوری‌اسلامی ایران در مقابل پیش‌روی‌های این گروهک تکفیری - تروریستی در منطقه به ویژه در عراق بی‌نظیر است. مقامات عراقی بارها گفته‌اند که اگر کمک‌های راهبردی ایران نبود اکنون بغداد هم سقوط کرده بود و شهرهای مذهبی عراق هم در دست این گروهک جنایتکار تکفیری افتاده بود و معلوم نبود بر سر عتبات عالیات چه می‌آمد.

در سوریه هم کمک‌های جمهوری اسلامی ایران و حمایت‌هایی که از مردم و دولت قانونی بشار‌اسد انجام شد، از سیطره گروه‌های تروریستی در این کشور جلوگیری کرد.

گرچه داعش همچنان در برخی از شهرهای عراق و سوریه می‌تازد و جنایت می‌کند، اما همچنان این نیروهای مردمی و ارتش این کشورها هستند که به مقابله جدی با تروریست‌ها مشغولند و ادعاهای آمریکا و ائتلاف ضد داعش همچنان نمایشی است.

نمایش آمریکایی‌ها آنجا بیشتر جلوه می‌کند که قرار است براساس گفته‌های یک مقام نظامی آمریکایی، عملیات بازپس‌گیری شهر موصل احتمالاً در ماه آوریل یا مه انجام ‌شود.

آمریکایی‌ها تاکنون تلاش بسیاری کرده‌اند تا بتوانند در این عملیات احتمالی نقش محوری برای خود در نظر بگیرند، اما گفت‌وگوها و رایزنی‌های مقامات سیاسی و نظامی آمریکا با مسئولان ارشد عراق تاکنون به نتیجه نرسیده است.

عراقی‌ها مخالف حضور نیروهای پیاده‌نظام ارتش آمریکا در خاک خود و در چنین عملیاتی هستند. آنها تأکید دارند که نیروهای مردمی و ارتش عراق توان مقابله و انجام عملیات علیه داعش را دارند و نیازی به حضور نظامی مستقیم ارتش آمریکا در عراق نیست. عراقی‌ها به خوبی به هدف آمریکایی‌ها پی برده‌اند و تاکنون هم با این درخواست‌ها مخالفت کرده‌اند. عراقی‌ها خواهان انجام قراردادها و وعده‌هایی هستند که آمریکایی‌ها تاکنون از انجام آنها سرباز زده‌اند. تجهیز ارتش عراق پس از خروج آمریکایی ها از این کشور جزو قراردادهایی بود که آمریکا هنوز آن را انجام نداده است به همین خاطر ارتش عراق در ضعف تسلیحاتی به سر می‌برد.

اما نکته مهمی که در جریان عملیات آینده برای آزاد‌سازی موصل جلب توجه می‌کند، اعلام چنین عملیاتی از سوی آمریکایی‌هاست.

با توجه به این که براساس اطلاعات و اخباری که در رسانه‌های غربی و منطقه منتشر شده، تعداد نیروهای داعش در موصل ۲ هزار نفر برآورد می‌شود و قرار است ارتش عراق و نیروهای مردمی با ۲۰ تا ۲۵ هزار نیرو به موصل حمله کنند.تمرکز این همه نیروی برای جنگ با ۲ هزار داعشی برای چیست؟
در جنگ یک اصل وجود دارد که به آن اصل غافلگیری می‌گویند، برای انجام یک عملیات جنگی همه تلاش‌ها صورت می‌گیرد تا روز و ساعت عملیات به بیرون درز نکند و دشمن از آن بی‌خبر باشد. در تاریخ بسیاری از جنگ‌ها نمونه‌های زیادی بوده است که به خاطر لو رفتن زمان و مکان یک عملیات، آن عملیات یا لغو شده و یا اگر انجام شده با شکست همراه بوده چون دشمن از آن اطلاع داشته است.

مانور گسترده رسانه‌ای، آن هم از سوی آمریکایی‌ها بر سر عملیات آزاد‌سازی موصل قطعاً شست داعش را خبردار کرده است که از روز گذشته، نیروهای داعش عقب‌نشینی خود را در جنوب موصل آغاز کرده‌اند.

این نیروها بدون درگیری از این منطقه خارج شده‌اند و اگر همین روند ادامه داشته باشد، نیروهای داعش بدون تلفات و با در دست داشتن زمان کافی به خروج نیروهای خود از شهر موصل مبادرت خواهند کرد.

عقب‌نشینی آنها به کجا خواهد بود؟ موصل نزدیک مرز عراق با سوریه است، ارتش سوریه در چند روز گذشته پیروزی‌های تأثیرگذاری در جنگ با داعش به دست آورده است، اگر روند عقب‌نشینی نیروهای داعش از موصل تا پیش از عملیات آزاد‌سازی این شهر ادامه داشته باشد، کوچ آنها به سوریه، نیروی تازه‌ای را به داعش در سوریه تزریق خواهد کرد و در کنار آن، از تلفات عملیات ارتش و نیروهای مردمی عراق که خود را برای جنگ با داعش در موصل آماده می‌کنند، جلوگیری خواهد نمود. در واقع اقدام آمریکایی‌ها از افشای عملیات برای آزاد‌سازی موصل، نجات داعش است.

از سوی دیگر آمریکایی‌ها بر روی عملیات خود علیه داعش در عراق و سوریه مانورهای رسانه‌ای زیادی را آغاز کرده‌اند و در گزارش‌های خود اعلام می‌کنند که عملیات هوایی آنها تلفات سنگینی به داعش وارد کرده است. آمارسازی آمریکایی‌ها به این خاطر است تا افکار عمومی جهان به ویژه مردم کشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار دهند و بگویند که ما (آمریکایی‌ها) شما را از شر داعش نجات دادیم.

در هر صورت اگر ارتش عراق و نیروهای مردمی این کشور برای آزادی موصل خیز برداشته‌اند، زمان اعلام شده برای انجام عملیات را جلوتر بیندازند تا از فرار نیروهای داعش جلوگیری کنند و طرح آمریکایی‌ها برای نجات آنها را خنثی و مانع عقب‌نشینی آنها به سوریه شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری