جهان در حال تحول از تك قطبي به چند قطبي است و قطب بزرگ اسلامي به رهبري ايران در حال شكل گيري است. قدر مسلم روزبروز به نفوذ ايران در دل مسلمانان جهان افزوده می‌شود.

به گزارش قم خبر، جهان در حال تحول از تك قطبي به چند قطبي است و قطب بزرگ اسلامي به رهبري ايران در حال شكل گيري است. قدر مسلم روزبروز به نفوذ ايران در دل مسلمانان جهان افزوده می‌شود. نظم نويني در حال شكل گيري است و در مقطعي از تاريخ قرار داريم كه آن را می‌توان به عنوان يك پيچ تاريخي و تاثيرگذار در نظم نوين در حال شكل گيري دانست از همين رو بايد خود را تربيت كنيم تا امن تر، سريع تر و با قدرت تر از اين پيچ تاريخي عبور كنيم در همين راستا اقتصاد مقاومتي راهكار تقويت اقتصاد ايران است و كسب توان بيشتر براي عبور امن تر از اين پيچ تاريخي است. این‌ها را محمدحسن قديري سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در مکزیک و استرالیا و دكتراي علوم استراتژيك می‌گوید. ادامه صحبت‌های اين كارشناس سياسي و اقتصادي را می‌خوانیم.

 

اقتصاد مقاومتي تنها راه خنثي كردن توطئه‌های خارجي، فروپاشيدن ديوار تحریم‌ها و تنها راهكار پيشرفت همه جانبه است. يكي از پایه‌های اقتصاد مقاومتي برپايي عدالت و مقابله با فساد است. عدم وابستگي اقتصاد به نفت نيز از اصول اقتصاد مقاومتي است.

اقتصاد مقاومتي تنها راه فروپاشيدن ديوار تحریم‌ها است

 مطابق با گزارش نيروي انتظامي در 10 ماهه اخير زمين خواري 40 درصد، اختلاس 22 درصد و تباني در معاملات دولتي 20 درصد افزايش يافته است و دولت بايد پاسخگوي اين موضوع باشد كه چرا در اين دولت فسادها افزايش يافته است. ضمن اينكه دولت از هدفمند سازي یارانه‌ها مطابق با قانون امتناع كرده و حتي از حذف یارانه‌های سوخت به ثروتمندان خودداري كرده و عملاً ده‌ها هزار ميليارد تومان از بودجه كشور از اين طريق به ثروتمندان اختصاص داده است.

حتي حذف یارانه‌های اقشار ثروتمند را در لايحه بودجه 94 حذف كرد و این‌ها سوالهاي را در ذهن ايجاد می‌کند.

در 6 ماه اول سال هزینه‌های دولت ماهانه 5 هزار ميليارد تومان بيش از درآمدها او بوده است و اين در شرايطي است كه در 6 ماهه دوم سال قيمت نفت كاهش پيدا كرده و دولت با كاهش درآمد مواجه شده ست. به نحوي كه پيش بيني فروش نفت هر بشكه 70 دلار مندرج در لايحه بودجه 94 محقق نخواهد گرديد.

بنابراين اقدامي جهت كاهش وابستگي به نفت توسط دولت مشاهده نشده است بلكه با كاهش قيمت نفت دولت مجبور خواهد شد در اين رابطه اقدام نمايد و البته متاسفانه دولت به جاي حركت در مسير تحقق اقتصاد مقاومتي و انجام وظايف خود به حاشيه پردازي پرداخته است و مطالبي مطرح می‌کند تا جنجال سياسي ايجاد شود و کاستی‌هایش تحت الشعاع قرار گيرد.

اينكه برخي طرح رفراندوم مسئله هسته اي را مطرح می‌کنند باعث می‌شود كه دشمن از آن بوي عقب نشيني را حس كند و از همين رو سرسختي بيشتري از خود نشان دهد.

ضمن اينكه اگر دولت بتواند موضوع هسته اي را به رفراندوم بگذارد كه اين موضوع معقول نيست دشمن به تهديدات و تحریم‌ها و جنگ تبليغاتي خود خواهد افزود. تا از اين طريق به اصطلاح خود مردم را از عواقب پاسخ منفي به عقب نشيني برسند و راه را براي زياده خواهي هاي غرب فراهم شود.

اقتصاد مقاومتي با عزم ملي محقق می‌شود

البته اقتصاد مقاومتي فقط به عملكرد دولت و مسئولان بستگي ندارد بلكه همه مردم در تحقق اقتصاد مقاومتي نقش دارند و بايد نقش آفريني كنند.

اصلاح فرهنگ كار و مصرف، در حقيقت اصلاح سبك اقتصادي و فرهنگ زندگي است. ضرورتي اجتناب ناپذير براي تحقق اقتصاد مقاومتي است. دشمن شناسي لازمه انجام مذاكره با دشمن است. نبايد به لطف و تعهد دشمن چشم دوخت بلكه بايد دانست كه اگر دشمن احساس كند تحریم‌ها معيشت مردم را به خطر انداخته آنگاه آن را تشديد خواهد كرد از همين رو بايد به توان داخلي متكي باشيم و اصلاحات دروني را انجام دهيم.

مردم براي حل مشكلات كشور نبايد منتظر نتيجه مذاكرات باشند بلكه بايد با اصلاح سبك زندگي، كار، مصرف، پرهيز از اسراف سبب تقويت تيم مذاكره كننده ايراني باشند و دشمن را از تأثیر منفي تحریم‌ها نا اميد سازند.

 

همه در مبحث فرهنگي صاحب نقش هستند دولت، مجلس، رسانه‌ها، حوزه‌های علميه و دانشگاه‌ها در اين زمينه هيچ تعللي نبايد صورت بگيرد چرا كه ما مورد هجمه و شبيخون فرهنگي دشمنان قرار گرفته‌ایم.

با خودسازي می‌توانیم از پيچ تاريخي پيش رو گذر كنيم

نه تنها بايد به مقابله با اين شبيخون بپردازيم بلكه در عرصه فرهنگي بايد موضع تهاجمي داشته باشيم.

اين زمينه اي است كه حتي تك تك مردم می‌توانند نقش آفريني كنند. همه بايد در جهت اصلاح فرهنگي تلاش كنند و آغاز اين اصلاح بايد از خود شروع كنيم.

بايد توجه داشته باشيم كه در دوران بسيار حساسي قرار گرفته‌ایم. بيداري اسلامي رو به گسترش و اروپا و امريكا رو به افول است.

جهان در حال تحول از تك قطبي به چند قطبي است و قطب بزرگ اسلامي به رهبري ايران در حال شكل گيري است. قدر مسلم روزبروز به نفوذ ايران در دل مسلمانان جهان افزوده می‌شود. نظم نويني در حال شكل گيري است و در مقطعي از تاريخ قرار داريم كه آن را می‌توان به عنوان يك پيچ تاريخي و تاثيرگذار در نظم نوين در حال شكل گيري دانست از همين رو بايد خود را تربيت كنيم تا امن تر، سريع تر و با قدرت تر از اين پيچ تاريخي عبور كنيم در همين راستا اقتصاد مقاومتي راهكار تقويت اقتصاد ايران است و كسب توان بيشتر براي عبور امن تر از اين پيچ تاريخي است.

انتهاي پيام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری