کد خبر: 13978

پلیس ژاپن معترضان به احداث پایگاه جدید نظامی آمریکا در اوکیناوا را به شدت سرکوب کردو از آنها خواست محل تجمع را تخلیه کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر، رسانه های ژاپنی اعلام کردند: دولت پیش از این به معترضان که در مقابل پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در ناگو چادر زده اند، دستور داده بود ، محل را ترک کنند.


با این حال تظاهرکنندگان از اجرای این دستور خودداری و تاکید کردند، اقدامات آنها برخلاف قانون نیست.

در واکنش به این موضع معترضان، مسئولان اوکیناوا هشدار دادند، در صورتی که معترضان تا ۲۶ فوریه یعنی پنج روز دیگر محل را ترک نکنند، با آنها برخورد می کنند.

بر اساس توافق آمریکا و ژاپن، تاسیسات جدید نظامی آمریکا بایددر مناطق ساحلی هنوکو درجزیره اوکیناوا احداث شود.

پنتاگون در نظر دارد، پایگاه هوایی تفنگداران دریایی فوتنما در شهر گینوان را به این منطقه منتقل کند.

نیروهای آمریکایی که از سال ۱۹۵۷ در ژاپن مستقر هستند شامل، ۳۸ هزار پرسنل نظامی، ۵ هزار کارمند غیرنظامی وزارت دفاع آمریکا و ۴۳ هزار تن از اعضای خانواده آنها هستند.

همچنین ۲۵ هزار کارمند ژاپنی نیز بر اساس توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی دو کشور در سال ۱۹۶۰ در پایگاههای نظامی آمریکا در ژاپن کار می کنند.

ساکنان اوکیناوا و فعالان محلی مدتها است به گسترش پایگاههای نظامی آمریکا معترض هستند و به نگرانی های امنیتی و زیست محیطی اشاره می کنند.

آنها همچنین نارضایتی خود را از نقض حقوق دموکراتیک مردم اوکیناوا اعلام کرده و از آمریکا و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که به درخواست های آنها توجه ندارند انتقاد می کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری