وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه موسیقی موظف هستیم، ولی تسلیم برخی گروه‌های خود سر نمی شویم. زیرا اکثر این افراد عناصر نو رسیده‌ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آنها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی بیشتر است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر گفت: موسیقی، زبانِ آفرینش و نشانِ عظمتِ آفریننده‌ای است که زیباست و زیبایی را دوست دارد.

وزیر فرهنگ افزود: در طول دو سه دهه اخیر شاهد تحولات چشمگیر و بزرگی در عرصه موسیقی ایرانی هستیم و امروز وقتی به هنر موسیقی نگاه می کنیم پیشکسوتان برجسته ای را می بینیم که برای همه ما مایه افتخار، غرور و عزت هستند و نیروهای جوان و مستعدی که در این سال ها در محضر این اساتید توانسته اند آموزش ببینند و امروز به عنوان هنرمندانی برجسته و قابل توجه ایفای نقش می کنند.

وی گفت: کار هنرمندِ موسیقی، کاری بدیع است و گاه شنیدن یک اثر موسیقیایی چنان وجدآفرین و شگفت‌آور، که غم را به شادمانی، رذیلتی را به فضیلت تبدیل می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حضورِ روحِ معنویتِ شرقی در ساختار موسیقی ایرانی؛ تبلور گونه‌های مختلف موسیقی اقوام و نواحی؛ و گرایش به موسیقی مفهوم‌گرا، از دستاوردهای مهم در طول این دو سه دهه است.

جنتی با اشاره به قول سال گذشته رییس جمهور درباره احیای ارکسترهای سمفونیک و ملی افزود: در طول این یکسال تمام تلاشمان برای احیای این دو ارکستر را کردیم و بخش عمده ای از آن به مسایل مالی و اعتباری مرتبط بود و برای آن باید از سوی سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی در اختیار مان قرار می گرفت که تاکنون ۴۰ درصد از آن اعتبارات را در اختیارمان گذاشته اند و بخش دیگر نیز مربوط به مسایل فنی بود ولی قول می دهم تا پایان امسال ارکستر سمفونیک اجرا شود و ارکستر ملی نیز در دو سه ماهه ابتدایی سال آینده به اجرای برنامه هایش بپردازد.

وی ادامه داد: یکی از موارد غنی موسیقیدانان ما اشعار بلند شاعران نامداری مثل مولانا، سعدی، حافظ و ... و همین طور شاعران معاصر که ترانه های پرباری را می سراییند و مورد استفاده هنرمندان ما قرار می گیرد. و همچنین موسیقی پاپ با رشد چشمگیری در کشور ما روبرو بوده است.

جنتی ادامه داد: جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، تنها یک جشنواره نیست، بلکه جریانی پویاست که موسیقی را در طول سال زنده نگه داشته و تداوم بخشیده است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اظهار کرد: جشنواره سی‌ام نسبت به دوره‌های پیشین رویکردها و بخش‌های متفاوتی دارد. به نظر من تلاش برای کشف و معرفی استعدادهای جوان، بارزترین وجه جشنواره حاضر بود که در دو بخش موسیقی کلاسیک و با عنوان استعدادهای درخشان، و موسیقی سنتی با عنوان نسلی دیگر، تجلی یافت. البته استقبال و حضور پررنگ گروه‌های بین‌المللی نیز قابل توجه بود.

وی افزود: حضور پررنگ موسیقی نواحی نیز نشانه و نوید خوبی برای جشنواره بود و برگزاری کنسرت های مختلف در شهرستان ها نیز قابل توجه بود.

وزیر فرهنگ افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاسیس کانون موسیقیدانان جوان حمایت می کند و برای تاسیس آن لازم است اساتید و پیشکسوتان و همین طور دولت حمایت و کمک های جدی داشته باشند زیرا این کانون عمدتا کانون مردمی است.

جنتی افزود: متاسفانه برخی از گروه های سیاسی که با دولت تدبیر و امید مشکل دارند تلاش می کنند از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کنند و با طرح مسایل تحریف شده و دروغ و جعلی احساسات مردم متدین را تحریک کنند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استفاده از ادیبان و هنرمندان در این زمینه سعی کرده است قانون، شرع و موازین دینی را کاملا رعایت کند. و همه آنچه به عنوان موسیقی امروزه به آن مجوز داده می شود در ابتدا در شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد اشعارش بررسی می شود تا از نظر محتوا، مضمون و قافیه فاخر باشد و پس از آن نیز آهنگ و اجرای آن نیز بررسی و سپس به آن مجوز داده می شود.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید گفت: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه موسیقی موظف هستیم ولی تسلیم برخی گروه های خود سر نمی شویم. زیرا اکثر این افراد عناصر نو رسیده ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آنها در بسیاری از زمینه ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی بیشتر است.

وی با اشاره به جنجال اخیر در باره تک خوانی زنان در جشنواره موسیقی فجر افزود: برخی از گروه ها به دورغ مردم متدین را بی جهت علیه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحریک می کنند.

جنتی ادامه داد: برخی مراجع عظام درباره موسیقی اظهار نظر کرده اند و ما نیز برای نظرات ایشان احترام قایل هستیم و دغدغه ها و نگرانی های دینی آنها را نیز درک می کنیم و می دانیم نظراتشان بر اساس احساسات دینی و وظیفه شرعی است بنابراین تمام تلاش خود برای رعایت موازین و قوانین در این حوزه را به کار می گیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خطاب به علاقه‌مندان به موسیقی و هنرمندان جوان گفت: برقِ شوق و عشقِ بی‌پایان به هنر را در چشمان شما می‌بینم و آن را نشانه پاکی، صداقت و اراده شما برای پیشرفت در هنری می‌دانم که بدان دل بسته‌اید. دستان گرم شما را می‌فشارم و به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گویم و از برگزارکنندگان جشنواره صمیمانه سپاسگزارم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری