کد خبر: 13970

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی ایران معاصر گفت: یکی از رسالت‌های زنان متعهد جامعه ما، شناخت خط امام(ره) است و تمام تلاش دشمن این است که ما را از خط امام(ره) دور و منزوی کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سومین نشست از سلسله نشست‌های مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی با عنوان «نقش ما در استمرار و تکامل انقلاب اسلامی و تمهید حکومت جهانی اسلامی» با حضور نخبگان حوزوی و دانشگاهی در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید حمید روحانی رئیس بنیاد و پژوهشکده مطالعات تاریخ و انقلاب اسلامی ایران با تبریک سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: زمانی که ما در نوفل لوشاتو در محضر امام خمینی(ره) بودیم جمعی از خانم‌ها به محضر امام راحل آمدند و سوالاتی را از ایشان مطرح کردند؛ حضرت امام (ره) پاسخ‌هایی دادند که همه خوشحال از آن جمع بیرون آمدند.

وی ادامه داد: من آنجا به زنانی که در آن مراسم حضور داشتند مطرح کردم که آنچه را که امام(ره) برای شما بازگو می‌کنند، سخن تازه‌ای نیست و سخنی است که پیامبر اکرم(ص) ۱۴۰۰ سال پیش آن را مطرح کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: در دنیای تاریکی که زن را انسان محسوب نمی‌کردند و حتی در غرب زن جزو حیوانان محسوب می‌شد و به ارث برده می‌شد، پیامبر گرامی اسلام جایگاه حقیقی زن را مطرح کردند و بر آن تأکید داشتند به گونه‌ای که زنان مایه افتخار جهان انسانیت باشند.

رئیس بنیاد و پژوهشکده مطالعات تاریخ و انقلاب اسلامی تصریح کرد:‌ در زمان پیامبر(ص) زنان با بصیرتی تربیت شدند اما پس از آنکه پیامبر گرامی اسلام رحلت کردند اسلام از مسیر اصلی خود منحرف شد و ما دیدیم که این بار زنان را به اسم تدین از حقوق خود محروم کردند و آنها را از مسیر خود منحرف ساختند تا جایی که به جایی رسیدند که در نهضت حسینی زنان دست همسران خود را می‌گرفتند و آنها را از یاری امام حسین(ع) باز می‌داشتند و بعد از آن نیز در اروپای تاریک به اسم تمدن زن را از حقوق خود محروم کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی گفت: من در سفرهایی که به اروپا داشتم به این نکته پی بردم که آنها زنان خود را به گونه‌ای خودباخته کرده‌اند که تمام فکر و هم و غم آنها این است که چگونه لباس بپوشند، راه بروند و حرف بزنند که مورد قبول مردان باشد و به این ترتیب زن دوباره اسیر شد.

وی تصریح کرد:‌ زن در طول تاریخ یا اسیر جهالت و عقب‌ماندگی بوده است یا اسیر روشنفکری که در هیچ کدام از این دو برهه نتوانسته است به حقوق خود برسد و شاید علت این موضوع این است که زن همیشه مقلد بوده است و تلاش نکرده خودش را از نظر فکری، عقلی و دینی به مرحله‌ای برساند که بتواند حق خود را بگیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی خاطر نشان کرد: در دوران آغاز پیروزی انقلاب و در مرحله‌ای که انقلاب اوج گرفته بود زنان فداکار دوشادوش مردان تظاهرات کردند و به دنبال آن هیاهوی زیادی برپا شد به گونه‌ای که عده‌ای از امام(ره) خواستند تا در اعلامیه‌های خود مطرح کنند که زنان در راهپیمایی‌ها حضور پیدا نکنند و زمانی که دیدند این خواسته آنها محقق نشد از امام(ره) خواستند تا از زنان بخواهند در صورت حضور در راهپیمایی‌ها شعار ندهند که امام(ره) در جواب آنها فرمودند «ملتی که بانوان محترمه‌اش با شعار مرگ بر آمریکا در راهپیمایی‌ها حضور پیدا می‌کنند این ملت پیروز است»‌.

رئیس بنیاد و پژوهشکده مطالعات تاریخ و انقلاب اسلامی ایران افزود: اما امروز رسالت زنان متعهد ما چیست؟ این اجتماعات و این فعالیت‌ها بسیار مهم است اما کافی نیست؛ رسالت زنان متعهد ایرانی این است که در اولین قدم شناخت درستی از اسلام داشته باشند که البته منظور از شناخت، شناخت روشنفکر مآبانه نیست بلکه باید درس بخوانند، مجتهد شوند تا توان استنباط داشته باشند چرا که اگر زنان ما بتوانند صاحب اندیشه شوند می‌توانند تا حدی در جامعه تحول ایجاد کنند بنابر این باید زنان ما عزم خود را جزم کنند که نسبت به اسلام شناخت پیدا کنند.

وی افزود: رسالت دوم زن مسلمان کسب بصیرت و بینش در امور سیاسی و جریان‌های روز است که البته با مشکلاتی که هم اکنون زنان خانه‌دار دارند شاید کمتر بتوانند به این مباحث برسند ولی اگر مقداری اهتمام داشته باشند و رسیدن به بصیرت و آگاهی را برای خود وظیفه بدانند می‌توانند از کارهای جانبی بگذرند و در این مسیر گام بردارند چرا که بصیرت، زن را از لغزش باز می‌دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: دشمن این نکته را خوب متوجه شده است که زنان اگر بینش و بصیرت داشته باشند می‌توانند باعث رشد جامعه شوند و اگر در مسیر باطل قرار بگیرند می‌توانند جامعه را به انحطاط بکشانند و تلاش دشمن این است که زنان را به انحراف بکشاند تا جامعه به سقوط برسد.

رئیس بنیاد و پژوهشکده مطالعات تاریخ و انقلاب اسلامی ایران خاطر نشان کرد: تفاوتی که بین نظام اسلامی امروز و نظام شاهنشاهی است این است که آن زمان رژیم شاه تلاش می‌کرد تا از دربار تا جامعه، فساد را گسترش دهد به گونه‌ای که نسل جوان آن زمان قدرت فکر کردن درباره سرنوشت جامعه و کشور را نداشته باشد و امروز فساد حربه‌ای در دست دشمنان است که با کشاندن زنان به فساد آنها را در مقابل نظام قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: مقابله با این هجوم سخت است و مسئولان ما آن را به شوخی گرفته‌اند بیش از ۳۰ سال است همه از تهاجم فرهنگی صحبت می‌کنند اما تا کنون اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است باید در این مسیر روانشناسان، جامعه شناسان و کارشناسان حوزه‌های مرتبط ورود پیدا کنند چرا که دیگر روش‌های سنتی پاسخگو نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی گفت: چهارمین رسالت زنان متعهد جامعه ما شناخت خط امام(ره) است و متأسفانه تمام تلاش دشمن این است که ما را از خط امام(ره) دور و منزوی کند و امروز متأسفانه شاهد هستیم که حتی دولت ما عملاً به گونه‌ای حرکت می‌کند که خط امام(ره) کمرنگ و نادیده گرفته شود زمزمه‌هایی از اعتدال را به گونه‌ای مطرح می‌کنند که گویی تا کنون اعتدال در جامعه وجود نداشته است و می‌خواهند با چوب افراطی‌گری نیروهای انقلابی ما را منفعل کنند.

رئیس بنیاد و پژوهشکده مطالعات تاریخ و انقلاب اسلامی ایران ادامه داد: تلاش این گروه این است که اندیشه امام(ره) کنار زده شود، به ظاهر به خانه شهدا می‌روند و از آنها تجلیل می‌کنند اما در عمل اندیشه شهدا را پایمال می‌کنند به اعتقاد من کتاب صحیفه امام(ره) باید به صورت جدی مطالعه،‌تحلیل و تفسیر شود و در میان حلقه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی بازگو شود تا فرزندان ما کاملا به خط امام (ره) آشنا شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی گفت: رسالت پنجم زنان متعهد جامعه ما پاسداری از خون شهدا است متاسفانه در کشور ما تاریخ یک امر پیش پا افتاده شده است، ما امروز علی‌رغم امکاناتی که داریم تا چه حد در جهت حفظ خون شهدا تلاش کرده‌ایم ما در مقابل خداوند مسئولیم اگر در گذشته تاریخ به درستی نوشته نشده است دلیل آن این است که قلم در دست دشمن بوده است اما امروز ما چقدر در جهت رساندن پیام شهدا به مردم تلاش کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: پیروی از ولایت و اتحاد اسلامی یکی دیگر از وظایف زنان متعهد جامعه ماست ما اگر از هم جدا شویم و اگر دشمن ما را به جان هم بیندازد و ما را در مقابل هم قرار دهد اتحاد اسلامی ما از بین خواهد رفت و در این صورت دشمن می‌تواند به اهداف خود دست پیدا کند اما زمانی که اتحاد اسلامی وجود داشته باشد دشمن احساس خطر خواهد کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری