کد خبر: 13951

"روشنک تقوی" خبرنگار شبکه خبری "الجزیره" با انتشار گزارشی درباره مبارزه ایران علیه گروه تروریستی داعش با طرح پرسشی درباره چگونگی این مبارزه به کمک‌های ایران به گروه‌های شیعه در بغداد و حفاظت از مرزهای ایران به عنوان دو علت مبارزه این کشور علیه داعش اشاره کرده است.

 به گزارش قم خبر به نقل از خرداد، شبکه الجزیره با اشاره به این که ایران درک کرده که پیشروی نیروهای در عراق می تواند تهدیدی علیه مرزهای خود با عراق باشد و به همین‌خاطر به مقابله با داعش می‌پردازد.

الجزیره در این باره می‌نویسد: "تهران تا مدت‌ها تلاش می کرد خود را از گرفتاری‌ها و بی‌نظمی موجود در عقا دور نگه دارد تا آن‌که در ماه ژوئن گذشته موصل دومین شهر عراق سقوط کرد.

تحلیلگران معتقدند که این موضوع سبب شد تا ایران تهدید داعش را به خوبی تشخیص داده و به سرعت به ارتش عراق، پیشمرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان شیعه عراقی کمک‌رسانی کند."

خبرنگار الجزیره معتقد است که شهادت تعدادی از فرماندهان نظامی ایرانی در عراق از جمله عواملی است که ایران را بیش‌تر ترغیب به مقابله با داعش در عراق کرده است.

"مصطفی العلانی" مدیر مرکز امنیتی و دفاعی در مرکز تحقیقات خلیج فارس در دبی درباره تمایل دولت عراق به ایفای نقش ایران برای مقابله با داعش در آن کشور می‌گوید: "دولت عراق و ارتش آن کشور در برهه زمانی کنونی به شدت ضعیف هستند.

به همین خاطر ورود ایران به عرصه مبارزه علیه داعش به نفع عراقی‌ها است."

در بخش دیگری از این گزارش "موفق الرباعی" مشاور پیشین امنیت ملی عراق اظهار داشته که ایران نقش رهبری‌کننده در ارسال کمک به شبه‌نظامیان شیعه عراقی ملقب به نیروهای بسیج مردمی و همچنین حمایت از نیروهای امنیتی عراقی و پیشمرگه‌های کرد در مبارزه علیه داعش را برعهده دارد.

او با اشاره به نقش مهم ایران در نجات عراق از دست داعش می‌گوید: "ایرانیان نخستین گام عملی را برای حفظ بغداد از دست نیروهای داعش برداشتند.

ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت مذاکره آنان مشاوره‌های لازم را به ما ارائه داده‌اند و کمک‌های اطلاعاتی آنان در مقابله با نیروهای داعش بسیار مفید بود.

واقعیت آن است که حتی آن دسته از گروه‌ها و افراد عراقی که چندان به ایران علاقه‌ای ندارند نیز کمک‌های ایران به رعاق برای مقابله با داعش را رد نکردند".

خبرنگار الجزیره در بخش پایانی گزارش خود اشاره می‌کند که ایران متوجه است که هرگونه تلاشی از سوی کشوری خارجی برای حمله نظامی علیه ایران مستلزم عبور جنگنده‌های آن کشور از مرز افغانستان و عراق است و این موضوع یکی از عواملی است که سبب شده تا ایران برای آرام نگهداشتن مرزهای خود به نیروهای عراقی برای مقابله با داعش کمک‌رسانی کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری