کد خبر: 13914

وزیر کشور با اشاره به ضرورت مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت: ایران به تنهایی آمادگی دارد افغانستان را در بحث معیشت و تغییر کشت خشخاش یاری دهد و برای اجرای آن نیز مصمم هستیم.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور صبح امروز با سرلشگر رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجیکستان در محل وزارت کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار وزیر کشور با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان، گفت: در سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان چندین تفاهمنامه میان دو کشور امضا شد و در این دیدار هم سعی می‌کنیم شیوه‌های اجرایی این تفاهم‌نامه‌ها را پیگیری کنیم.

وی افزود: در بحث همکاری‌های اقتصادی و تجاری تلاش داریم که از ظرفیت استان‌های نزدیک به تاجیکستان از جمله گلستان، گیلان و سایر استان‌هایی که امکانات تجهیزاتی و فنی دارند، استفاده کنیم تا همکاری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند و امیدواریم با فعال کردن این ظرفیت‌ها، سطح مبادلات تجاری میان دو کشور افزایش یابد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در بحث مبارزه با مواد مخدر، همکاری‌های خوبی میان دو کشور وجود دارد، گفت: چند روز گذشته نشستی با موضوع مواد مخدر میان ۱۱ کشور منطقه برگزار شد و ما برگزاری نشست‌های دو، سه و چند جانبه را با محوریت «مواد مخدر» پیگیری می‌کنیم و تمام تلاش‌های خود را برای مبارزه اصولی با قاچاق مواد مخدر انجام خواهیم داد.

وزیر کشور با بیان اینکه ایران به تنهایی آمادگی دارد افغانستان را در بحث معیشت و تغییر کشت خشخاش یاری دهد، گفت: ما پیشنهادات خود را در این زمینه مطرح و برای اجرای آن نیز مصر هستیم. به شرطی که سازمان ملل و کشورهای غربی نیز همکاری‌های خود را در این زمینه داشته باشند.

وی از برگزاری دیدارهای سه‌جانبه میان ایران، افغانستان و تاجیکستان برای مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: همچنین دیدارهای چهارجانبه‌ای نیز میان تاجیکستان، ایران، افغانستان و پاکستان برگزار خواهد شد.

رحمانی فضلی از تشکیل کارگروه مرزی با حضور معاونین وزرای ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: بر این اساس ما بحث‌های امنیتی مرزها را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم به یک نکته قابل قبولی در این زمینه برسیم.

همچنین سرلشگر رحیم‌زاده، ‌وزیر کشور تاجیکستان در این دیدار با اشاره به تهدید گروهک‌های تروریستی در منطقه، گفت: تندرویی‌های صورت گرفته در منطقه تنها مختص به ایران، تاجیکستان و کشورهای همسایه نیست، بلکه تمام دنیا را تهدید می‌کند و ما نیز درصددیم که از تجربیات ایران در این زمینه استفاده کنیم.

وی همچنین با اشاره به موضوع مبارزه با مواد مخدر، گفت: در بحث مبارزه با مواد مخدر و توزیع آن از سمت افغانستان، لازم است که نیروهای هر دو طرف همکاری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

وزیر کشور تاجیکستان با اظهار امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های مرزی میان دو کشور ایران و تاجیکستان، گفت: ما بحث تعیین امنیت مرزها را دنبال و در این زمینه تلاش‌های خود را خواهیم کرد تا با کمک دو کشور، با تندروی‌ها و افراط ‌گری‌هایی که صورت می‌گیرد، برخورد کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری