استاد حوزه علمیه عنوان کرد: انقلاب اسلامی نمی‌تواند از نقش برجسته و تاثیر گذار آذربایجان در پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به آسانی بگذرد و نقش و تاثیر آذربایجانی‌های مبارز و غیور را نادیده بگیرد.

به گزارش قم خبر، آیت الله سید محمود واعظ موسوی در سال ۱۳۴۱ و در شهرستان شبستر آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود، وی در سال ۶۵ به شهر مقدس قم عزیمت کرد و وارد حوزه علمیه این شهر شد.

آیت الله واعظ موسوی طی مدت ۴ سال سطح یک و دو حوزه را به پایان رساند و وارد سطح خارج حوزه علمیه شد، عمده درس خارج فقه و اصول را نزد آیت الله وحید خراسانی وآیت الله میرزا جواد تبریزی گذراند و فلسفه را نیز نزد آیت الله انصاری شیرازی تلمذ کرد، ایشان از سال ۶۶ تدریس دروس حوزوی را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و از سال ۷۶ الی ۸۰ در حوزه علمیه امام خمینی (ره) گرگان کار تدریس دروس حوزوی را ادامه داد و از سال ۸۰ درس خارج فقه و تفسیرقرآن را تدریس کرد.

 آیت الله واعظ موسوی سال تحصیلی جاری نیز درس خارج اصول را تدرس می‌کند. ایشان همچنین نماینده چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری از استان آذربایجان شرقی هستند. آیت الله واعظ موسوی یک سال از عمر خویش را در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشته و در راهپیمایی‌های پیش از انقلاب علیه رژیم شاهنشاهی حضور فعالی داشته است.

خبرنگار قم خبر با ایشان درباره قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز که در حمایت از واقعه ۱۹ دی قم برگزار شد به گفت‌و‌گو نشسته است.

 
قیام ۲۹ بهمن تبریز شکل گیری انقلاب اسلامی را سرعت بخشید
 
آیت الله سید محمد واعظ موسوی در گفت‌و‌گو با قم خبر، با اشاره به قیام خونین مردم تبریز در حمایت از واقعه ۱۹ دی قم اظهار داشت: پس از توهین یکی از روزنامه‌های زمان طاغوت علیه شخصیت امام خمینی (ره (مردم همیشه در صحنه قم در ۱۹ دی سال ۵۶ با حضور در خیابان‌ها و راهپیمایی علیه رژیم شاهنشاهی اعتراض خود را نشان دادند و زمینه ساز قیام علیه حکومت شاهنشاهی شدند که این قیام در ‌‌‌‌نهایت منجر به پایان حکومت ظالم پهلوی شد.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: رژیم پهلوی با خود اندیشید که با خاک و خون کشیدن این قیام‌ها می‌تواند اعتراضات مردمی را در نطفه خفه کند و ادامه حاکمیت ناحق خویش را ادامه دهد در ‌‌‌‌نهایت توسط کماندوهای مخصوص خود به حوزه علمیه و طلاب و مردم قم حمله کرد و تعدادی از مبارزان را شهید و زخمی کرد تا خشم مردم انقلابی ایران آتش زیر خاکس‌تر شود.
 
 
استاد حوزه علمیه با تاکید بر نقش موثر مراجع در شکل گیری قیام مردم تبریز بیان کرد: روز ۲۹ بهمن سال ۵۶ که چهل روز از واقعه ۱۹ دی قیام خونین و مهم مردم قم گذشته بود که از طرف آیت الله قاضی طباطبایی و مراجع و علما به عنوان اربعین شهدای قم اعلام شد و قرار شد تا در شهرهای مختلف از جمله شهر مبارز پرور تبریز مراسم چهلم شهدای قیام خونین مردم قم برگزار شود و از حرکت قیام ۱۹ دی قم علیه رژیم شاه دفاع و پشتیبانی شود.

فرشته‌ها هم در قیام مردم تبریز شرکت کردند

وی عنوان کرد: در این روز مردم انقلابی تبریز با حضور چشم گیر خود در مراسم چهلم شهدای قم حاضر شدند و پس از آن با حضور خود در خیابان‌ها علیه نظام شاهنشاهی پاسخ محکمی به جسارت رژیم شاه دادند، حضور مردم در خیابان‌ها و معابر شهر تبریز به حدی بود که برخی می‌گفتند فرشته‌ها هم در این مراسم و در جمع مردم حاضر هستند.

 
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جمعیت زیادی در راهپیمایی علیه رژیم شاهنشاهی شرکت کردند تصریح کرد: شاهدان عینی قیام تبریز در حافظه انقلابی خود اتفاقات روز خونین این شهر را ثبت کرده‌اند، روزی که در آن شهر و بازار تبریز شاهد تیراندازی رژیم ساواک به سوی مردم بی‌گناهی بود که برای حمایت از آرمان‌های اسلام و امام خمینی (ره) در خیابان‌های شهر حضور غیر قابل تصوری داشتند.


آیت الله واعظ موسوی اظهار داشت: پس از حملات رژیم شاهنشاهی به راهپیمایان، بازار و شهر تبریزشاهد آثار به جای مانده از خون مبارزان انقلابی بر دیوار و شهرخطه مبارز پرور آذربایجان بود به علت حملات گسترده رژیم شاه به سوی مردم تعداد زیادی از مبارزان شهید و زخمی شدند و ظرفیت بیمارستان‌های شهر به دلیل تراکم بالای حضور مجروحان تکمیل شد، بسیاری از مجروحان در منازل درمان شدند و دانشجویان پزشکی نیز در برخی از منازل مستقر بودند و به درمان مجروحان حادثه می‌پرداختند.


ولایت مداری و اطاعت از مرجعیت زمینه ساز شکل گیری قیام تبریز شد

استاد حوزه علمیه با اشاره اشاره به ولایت مداری مردم تبریز گفت: در این روز فراموش نشدنی قشرهای مختلف مردم نقش آفرینی کردند و در این راهپیمایی مهم حاضر شدند که این موضوع نشانه ولایت مداری و علاقه به اسلام است که درآذربایجانی ‌های غیور وجود دارد که با اطاعت از روحانیت و مرجعیت حضور فعالی در روز ۲۹ بهمن تبریز داشتند و هنوز هم این ولایت مداری در بالا‌ترین سطح ممکن در مردم غیور تبریز وجود دارد.

 
وی بیان کرد: حرکت و قیام توفنده مردم تبریز به عنوان اولین گام بعد از حرکت مردم قم ریشه و سرچشمه‌ای شد برای اربعین‌ها و چهلم‌هایی که در ‌‌‌‌نهایت به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد و زمینه ساز سرنگونی رژیم شاهنشاهی و ظالم شاه شد.
 

آیت الله واعظ عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب هم درباره با اهمیت قیام مردم تبریز فرمودند که برگزاری مراسم چهلم واقعه ۱۹ دی قم توسط مردم تبریز اساس و بنیان چهلم‌های دیگر شد تا پس از تبریزو یزد شهرهای دیگر هم مراسم چهلم شهدای انقلاب را برگزار کنند، قیام ۲۹ بهمن تبریز زمینه‌ای برای خیزش عمومی ملت ایران شد و به نتیجه نهایی که سرنگونی حکومت شاه بود رسید.

رشادت‌ها و جانفشانی‌های مردم تبریز در صحنه‌های انقلاب بی‌نظیر است

استاد حوزه علمیه با تاکید بر حضور همیشه در صحنه مردم تبریز در حمایت از انقلاب اسلامی تصریح کرد: مردم تبریز با تمام وجود پشت سر نظام اسلامی حرکت می‌کنند و جانبازی‌ها ورشادت‌های آن‌ها قبل از انقلاب و هم در شکل گیری و پیروزی انقلاب و هم بعد از انقلاب در عرصه‌های مختلف و مبارزه با خلق مسلمان و منافقین و در ۸ سال دفاع مقدس که با حضور پرشور و حماسی رزمندگان لشکر ۳۱ عاشورا به فرماندهی شهید مهدی باکری در جبهه جنوب و غرب و شمال غرب حماسه‌های زیادی را آفریدند و نشان دادند در صحنه‌های انقلاب اسلامی پیش قدم هستند.

 
وی اظهار داشت: جوانان تبریز این ولایت مداری و بصیرت وآگاهی را با عزاداری‌های خود در ماه محرم به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند تا همواره به عنوان قطعه‌ای از ایران اسلامی بتوانند به پاسداری از کیان اسلام و ایران و به عنوان یک پاسدار واقعی انجام وظیفه کنند.

قیام ۲۹ بهمن تبریز شکل گیری انقلاب اسلامی را سرعت بخشید
 
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش قیام مردم تبریز در شکل گیری انقلاب اسلامی گفت: اگر قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ تبریز انجام نمی‌شد انقلاب اسلامی به این سرعت وبا این هزینه شکل نمی‌گرفت وبر رژیم منحوس ۵۰ ساله‌ای که همه امکانات را در اختیار داشت پیروزنمی شد.

 
آیت الله واعظ موسوی بیان کرد: حضور مردم مبارز تبریزدر صحنه‌های انقلاب اسلامی که سابقه دیرینه‌ای در قیام‌های ضد حکومت پهلوی داشتند سبب شد تا به عنوان یک بازوی محکم و هم به عنوان پشتوانه‌ای برای استان‌های دیگر جهت استمرار حرکت‌های ضد ظلم باشد.

نقش و تاثیر آذربایجان در شکل گیری انقلاب اسلامی فراموش نشدنی است

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: انقلاب اسلامی نمی‌تواند از نقش برجسته و تاثیر گذار آذربایجان در پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به آسانی بگذرد و نقش و تاثیر آذربایجانی‌های مبارز و غیور را نادیده بگیرد.

وی تصریح کرد: امروز هم مردم تبریز با تمام وجود در خدمت نظام اسلامی هستند و هر‌گاه کمترین خطری برای انقلاب اسلامی احساس کنند با حساسیت تمام مردم غیور و بصیر آذربایجان پیگیر مسائل و پشتیبان نظام اسلامی هستند و انجام وظیفه می‌کنندو نمی‌گذارند تا کوچک‌ترین آسیبی به ولایت فقیه و نظام اسلامی وارد شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری