کد خبر: 13805

طلایی گفت: در انتخابات شورایاری‌ها گروه های مختلفی حضور دارند و ما نمی‌توانیم کسی را برای شرکت در انتخابات منع کنیم، اما باید بپذیریم که نهاد شورایاری‌ها یک نهاد اجتماعی است و باید برپایه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی باشد و مطلقا وابستگی سیاسی وجود نداشته باشد. در واقع تنها چالش ما درخصوص شورایاری هاست که پارلمان محلی درگیر مسائل سیاسی نشود. ما نگرانیم که این ظرفیت به بازی‌های سیاسی کشانده شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فردا، مرتضی طلایی در نشست خبری برگزاری انتخابات شورایاری‌ها که امروز دوشنبه برگزار شد، افزود: ۱۳هزار و ۸۱۵ نفر از سطح مناطق برای حضور در انتخابات داوطلب شدند که ۳۵۰۰ نفر از آنها انتخاب می شوند، اما بکارگیری ده هزار نفر دیگر به عنوان مجمع مشورتی پیش بینی شده است.

وی زمان قطعی برگزاری انتخابات را ۲۲ اسفند عنوان کرد و افزود: باید به انتخاب فرد شایسته به مردم کمک کنیم.

نایب رییس شورای شهر تهران شورایاری را بستر مداخله مردم در اداره جامعه دانست و گفت: تحقق این موضوع مستلزم طی کردن فرایندی است و وقتی ما باوجود همه حساسیت ها توانستیم زمان قطعی انتخابات شورایاری ها را تعیین کنیم، یعنی این فرصت برای مردم فراهم شده است.

وی ادامه داد: ما حساسیت های موجود را به فال نیک می‌گیریم؛ چراکه باعث شد شورایاری‌ها در سطح محلات مطرح شوند و شاید در آینده شاهد توجه سایر شهرها به موضوع شورایاری‌ها باشیم.

طلایی با بیان این که ستاد هماهنگی شورایاری‌ها بزرگترین سازمان‌های مردمی در کشور است، گفت: بیش از ۶ هزار نفر نیروی داوطلب در سازمان‌های مردم‌نهاد فعالاند، علاوه بر این، این سازمان از ظرفیت دوره‌های گذشته شورایاری‌ها استفاده می‌کند و قرار است پس از برگزاری چهارمین دوره انتخابات شورایاری‌ها، ستاد هماهنگی اقدام به تشکیل مجمع ادواری شورایاران و با استفاده از ظرفیت دوره های گذشته شوراها داشته باشیم.

طلایی با بیان این که می توانیم با تشکیل شورایاری محلات، دولت محلی را تشکیل بدهیم، افزود: این مجموعه باید بتواند تحت عنوان دولت محلی اقدامات گسترده‌ای را در سطح محلات انجام دهد و از امتیازات این نهاد اجتماعی این است که این مجموعه مردمی با حمایت ما هیچ وابستگی‌ای را به بودجه‌های عمومی و دولتی ندارد و ما نیز به عنوان مدیریت شهری از این نهاد اجتماعی حمایت خواهیم کرد.

طلایی فرهنگ آپارتمان‌نشینی و تولید پسماند و زباله و فرآیند آن در سطح شهر تهران را دو مشکل تهران دانست وگفت: قطعا با مشارکت شورایاران می‌توانیم فرهنگ آپارتمان‌نشینی و الگوی مصرف را در سطح محلات فرهنگ‌سازی کرده و در کاهش هزینه‌های محلات اقدامات موثری را انجام داد.

وی با بیان این‌که شورایاری‌ها باید بتوانند در محلات با محوریت مساجد و هیات مذهبی تعامل و همکاری خوبی را با سایر محلات داشته باشند، گفت: شورایاری‌ها به عنوان یک نهاد اجتماعی توانسته‌اند اقدامات قابل توجهی را در سطح محلات انجام دهند که از آن جمله می‌توان به شناسایی آسیب‌های اجتماعی و کاهش آن، آموزش مردم و توانمندسازی‌ها اشاره کرد.

نایب رییس شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه ۱۳ هزار و ۸۱۵ نفر از سطح شهر تهران برای شرکت در انتخابات شورایاری‌ها داوطلب شدند، گفت: منطقه پنج تهران با ۱۲۴۳ نفر، منطقه ۴ با ۱۱۵۲ نفر و منطقه ۱۵ با ۱۱۷۶ نفر سه منطقه با تعداد داوطلبان بالا بودند، پس از آن منطقه ۲ با ۱۰۳۲ و منطقه یک با ۹۶۴ نفر داوطلب از جمله مناطقی است که بیشترین ثبت نام داوطلبان دارند. می‌توان گفت میزان مشارکت در گام اول در منطقه یک تهران نسبت به دوره قبل دو برابر افزایش داشته است.

طلایی با بیان اینکه براساس مطالعات ما مدیریت محلی نیاز به نگاه مادرانه و دلسوزانه دارد، گفت: ما از حضور بانوان در امور شورایاری‌ها و مدیریت محلی استقبال می‌کنیم بنابراین قصد داریم تا حداقل یک‌دوم افراد انتخاب شده در شورایاری‌ها از بین زنان داوطلب باشند. اگرچه میزان ثبت‌نام زنان یک‌دوم داوطلبان مرد نبوده است.

وی در این خصوص ادامه داد: ۱۰ هزار و ۹۰۶ نفر از داوطلبان آقا و تنها ۲ هزار و ۹۰۹ نفر از بین خانم‌ها هستند ولی امیدواریم با آگاهی به شهروندان، زنان نیمی از کرسی‌های شورایاری را به دست بیاورند.

نایب رییس شورای شهر تهران درخصوص مدرک داوطلبان برای انتخاب در شورایاری‌ها بیان کرد: سطح علمی داوطلبان نسبت به دوره قبل افزایش داشته است. به این شکل که از بین ۱۳ هزار و ۸۱۵ نفر، ۶۲۰۲ نفر با مدرک کارشناسی، ۲۱۲۷ نفر با مدرک کارشناسی ارشد، ۳۲۸ نفر با مدرک دکتری، ۱۵۳ نفر با تحصیلات حوزوی، ۲۲۵۲ نفر کاردانی و ۱۹۴۰ نفر دیپلم و ۸۱۱ نفر زیر دیپلم برای شرکت در انتخابات شورایاری‌ها اعلام آمادگی کردند. یعنی پنج درصد با مدرک دکتری و تحصیلات حوزوی، ۱۶ درصد با مدرک کارشناسی ارشد، ۴۴ درصد با مدرک کارشناسی و ۲۰ درصد با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم در این دوره از شورایاری‌ها با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت شورایاری‌ها برای مدیریت تغییرات اجتماعی استفاده کرد، گفت: ۴۰ نفر از بین داوطلبان از دیگر ادیان الهی هستند و از بین داوطلبان ۱۰ هزار و ۹۶۴ نفر متاهل و ۲۶۴۰ نفر مجرد هستند.

طلایی درخصوص شغل افراد داوطلب در شرکت در انتخابات گفت: ۴۳۳۶ نفر از کارمندان دولت و ۳۷۵۸ نفر دارای مشاغل آزاد و ۱۵۷۶ نفر فعال در مشاغل فرهنگی در این انتخابات شرکت خواهند کرد که سه گروه عمده هستند. علاوه بر این افراد بازنشستگان، دانشجویان و زنان خانه‌دار نیز در این انتخابات حضور خواهند داشت.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران ضمن تشکر از ورود دولت به موضوع برگزاری انتخابات شورایاری‌ها بیان کرد: ۲۰۰۰ شعبه اخذ رای برای روز ۲۲ اسفندماه به عنوان زمان قطعی برگزاری انتخابات پیش‌بینی شده است.

طلایی ادامه داد: در انتخابات شورایاری‌ها گروه های مختلفی حضور دارند و ما نمی‌توانیم کسی را برای شرکت در انتخابات منع کنیم، اما باید بپذیریم که نهاد شورایاری‌ها یک نهاد اجتماعی است و باید برپایه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی باشد و مطلقا وابستگی سیاسی وجود نداشته باشد. در واقع تنها چالش ما درخصوص شورایاری هاست که پارلمان محلی درگیر مسائل سیاسی نشود. ما نگرانیم که این ظرفیت به بازی‌های سیاسی کشانده شود.

نایب رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید به مردم کمک کنیم تا افرادی با ویژگی‌های لازم را انتخاب کنند، گفت: افراد باید متدین باشند چراکه آنچه برای خدمت به مردم نیاز است را این افراد دارا هستند. همچنین باید انقلابی باشند چراکه این افراد دغدغه خدمت دارند. ارزشی بودن، ولایی بودن و اخلاق‌مدار بودن از جمله ویژگی‌های دیگر فردی است که باید در انتخابات شورایاری‌ها انتخاب شود. همچنین این فرد باید مدیریت شهری را قبول داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروز زمان نهایی انتخابات شورایاری‌ها اعلام شد، گفت: ظرف ۲۴ ساعت آینده روزشمار برنامه‌ها شامل مهلت تبلیغات داوطلبان اعلام خواهد شد اما این را می‌توانم بگویم که پکیج خوبی بنابر آیین‌نامه برای تبلیغ داوطلبان تهیه شده است.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران درخصوص تایید صلاحیت داوطلبان گفت: مراجع چهارگانه و منطبق با قانون اقدامات مربوط به تایید صلاحیت را انجام می‌دهند. عده‌ای اعتقاد دارند که شورایاری‌ها به دلیل اینکه یک نهاد محلی هستند، نیازی به تایید صلاحیت وجود ندارد اما ما معتقدیم وظیفه دستگاه‌ها در این است که چنین اقداماتی انجام شود.

طلایی با تاکید بر اینکه در این دوره از انتخابات برای نخستین بار موضوع نظارت بر انتخابات سیستمی و ساختار‌مند اعمال خواهد شد گفت: ۹ نفر از اعضای شورای شهر تهران، هیأت نظارت بر انتخابات را تشکیل داده‌اند که این هیأت نظارت تعامل و همکاری بسیار نزدیکی را با هیأت اجرایی خواهد داشت.

وی در خصوص اعضای تشکیل دهنده هیأت اجرایی چهارمین دوره انتخابات شورایاری‌ها گفت: بر اساس آئین‌نامه از ۲۲ نفر از معتمدین ۲۲ منطقه تهران دعوت شد و در نهایت شش نفر از این افراد به عنوان هیأت اجرایی و انتخابات تعیین شده‌اند.علاوه بر آن شش نفر معتمدین مناطق به همراه نماینده ستاد هماهنگی شورایاری‌ها، سه نماینده شهرداری تهران و همچنین نماینده ثبت‌احوال، هیأت اجرایی انتخابات را تشکیل خواهند داد ضمن اینکه ساز و کار این انتخابات منطبق با سایر انتخابات کشور است.

طلایی درخصوص حوزه اختیارات شورایاری‌ها عنوان کرد: براساس اساسنامه اختیاراتی برای شورایاری‌ها لحاظ شده است اما ما به دنبال اصلاح اساسنامه نیز در این خصوص هستیم اما کلیات وظایف و اختیارات شورایاری‌ها، نیازسنجی محلات و پیگیری‌های لازم برای تحقق نیازها و نظارت است. در واقع شورای اسلامی شهر تهران وظیفه نظارت را دارد که بخشی از آن توسط شورایاری‌ها انجام می‌شود. همچنین بخشی از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و خدماتی نیز برعهده این افراد است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری