خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: یک عده میگویند مذاکرات فتح الفتوح بوده که این افراط است؛ یک عده هم ممکن است بگویند مذاکره کنندگان کشور را فروختند که این هم تفریط است. تا ولایت فقیه هست کشور فروخته نخواهد شد.

به گزارش قم خبربه نقل از تسنیم، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب موقت تهران در خطبه‌های عبادی-سیاسی امروز جمعه تهران با بیان اینکه اگر هر انسانی بداند که در زندگی برای او پیمانه‌ای در نظر گرفته شده است، دلبسته دنیا نمی‌شود، اظهار داشت: هیچکس تضمین نکرده که ما مدت طولانی زنده‌ایم بنابراین باید همیشه بنده و آماده باشیم و طوری رفتار کنیم که روسفید نزد خداوند برویم.


آیت‌الله خاتمی ضمن تجلیل از نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب به ذکر ۵ نکته در خطبه دوم نماز عبادی، سیاسی جمعه تهران پرداخت و ادامه داد:‌ باید از ملت ایران به خاطر حضور شکوهمند ده‌ها میلیونی که به نظام اسلامی آبرو داد، تشکر، تقدیر و تکریم کرد و خداوند در قرآن و در آیه ۱۲۰ سوره توبه از شما تشکر کرده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه هر گامی که مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن برداشتند خداوند برای آنها یک عمل صالح نوشت، تصریح کرد: مردم برای آمدن به راهپیمایی مبنا و تحلیل داشتند؛ مبنای اول شکر خدا بود که پس از ۳۶ سال با لطف خداوند یک رژیم سیاه، اسلام‌ستیز، اخلاق‌ستیز، آزادی، استقلال و مردم‌ستیز سرنگون شد.

وی مبنای دوم حضور مردم را بیعت با اسلام و ولی‌فقیه به صورت عملی عنوان کرد و افزود: روز ۲۲ بهمن همه آمده بودند و سخنشان این بود که بگویند ما در صحنه دفاع از نظام اسلامی هستیم و از این رو حضور آنها بیعت با آرمان شهیدان بود.

آیت‌الله خاتمی در ادامه از ویژگی‌های منحصر به فرد این انقلاب را پایان‌ناپذیری شور و شوق انقلابی آن دانست و اظهار داشت: تمام انقلاب‌ها به مرور زمان از شور و نشاط انقلابیشان کاسته می‌شود اما راهپیمایی ۲۲ بهمن سال ۹۳ همانند اولین سالگرد انقلاب در سال ۵۸ پرشکوه بود و این مایه اعجاب است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: یکی از جامعه‌شناسان که با انقلاب ما میانه‌ای ندارد، می‌گوید تحقیقات و بررسی‌های من نشان داد که تمام دکترین‌ها، گفتمان‌ها و نسخه‌های حکومتی بعد از پدیدار شدن رنگ می‌بازد به جز دکترین‌های ولایت خمینی که نه تنها کمرنگ نشد بلکه در گذر زمان بر اهمیت آن نیز افزوده شده است؛ راز این انقلاب نیز این است که انقلاب ما برخلاف سایر انقلاب‌ها از درون بود و مردم با اعتقادو انگیزه به صحنه می‌آیند.

وی نکته سوم را مسئله فراگیری کمی راهپیمایی ۲۲ بهمن در هزار شهر، ۵هزار روستا از مرکز تا منتهی الیه مرزهای کشور دانست و گفت:‌ از خوزستان ریزگرد گرفته که از خداوند می‌خواهیم مشکلاتشان را برطرف کند تا شهرهای زیر سرمای صفر درجه و در زیر باران مردم آمده بودند و گفتند که اگر بمب هم ببارد ما می‌آییم.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه از جهت کیفی همه سلایق در جشن ملی انقلاب اسلامی حضور داشتند، یادآور شد: حتی نسل چهارمی‌ها هم به این راهپیمایی آمدند تا بگویند ما همانند نسل اول پاسدار انقلاب هستیم.

امام جمعه موقت تهران پیام راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را به جز پیام وفاداری، خستگی‌ناپذیری و وحدت، عزت و ذلت‌ناپذیری عنوان کرد و گفت: مردم می‌گویند ما مشکلات و گرانی داریم اما انقلاب ما چیز دیگری است که از آن پاسداری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در راهپیمایی امسال دو شعار نو یعنی «نه تحریم نه ذلت، مذاکره با عزت»‌ و «پاسخ هر گزینه روی میز، مرگ به آمریکای اسلام‌ستیز» دیده شد لذا هر سال نفرت مردم از آمریکا بیش از گذشته است و این شعار ریشه در دو ماه عزاداری این مردم برای امام حسین(ع) دارد و با این درس که آنها از امام حسین(ع) گرفته‌اند کشور روی ذلت را نخواهد دید.

آیت‌الله خاتمی خطاب به کسانی که گاهی خیالاتی می‌شوند و می‌گویند ۱۳ آبان شعار مرگ بر آمریکا ندهید، گفت:‌تا آمریکا و شیطنت‌های آن باقیست شعار باشکوه مرگ بر آمریکا باقی خواهد ماند و هرکس بخواهد با آن مقابله کند منزوی می‌شود.

خطیب موقت تهران پیام مردم به مسئولان را ایستادگی مردانه در صحنه عنوان کرد و ادامه داد: تشکر مسئولان از مردم با خدمت کریمانه و خدمت بیشتر محقق می‌شود و آنها باید به مردم محبت و مهر صادر و خشم و عصبانیتشان را کنترل کنند.

وی با تأکید بر اینکه نباید در عصبانیت سخنی گفت که در شأن ما نیست، یادآور شد: نیش و کنایه زدن هم در شأن مسئولان عالی کشور نیست چرا که این مسئله به جامعه سرریز می‌شود و جامعه نیز به همان رنگ در می‌آید.

آیت‌الله خاتمی در ادامه از صاحبان قلم نیز درخواست کرد حریم مردم را حفظ کرده و روی اعصاب آنها نروند و بر همین اساس افزود: باید منطقی نوشت و انتقاد کرد چرا که دیگر دوره‌ای که بتوان با نیش و کنایه کسی را از صحنه بیرون کرد، گذشته است.

خطیب موقت تهران در تشریح مطلب دوم به اظهارات جسورانه و بی‌ادبی آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت:‌ اخیراً کوهن یکی از مقامات آمریکایی گفت‌ که تحریم‌های اقتصادی دست ایران را بسته و تیم مذاکره کننده ایران با دست‌های بسته در مذاکرات حاضر می‌شود اما مردم در راهپیمایی به دهان این یاوه‌گویی‌ها زدند و نشان دادند که ملت ایران نه تنها گیر نیفتاده و دست بسته نیست بلکه تیم مذاکره‌کننده مدبرانه برنامه خود را دنبال می‌کند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به قضایای هسته‌ای ادامه داد: تیم ۱+۵ و به ویژه آمریکا در پی عملیات فریب بود، همان فریبی که با قرارداد اسلو بر سر فلسطین آوردند و با توافق بر سر کلیات گفتند که به تدریج به جزئیات هم می‌رسیم اما تا کنون که ۲۲ سال که از آن توافق گذشته یک گام هم جلو نرفته‌اند و می‌خواستند همین مسئله را در برنامه هسته‌ای ما تکرار کنند.

خطیب موقت تهران با تأکید بر این که دعوا بر سر کلیات نیست و همه اینها در قرارداد ان پی تی آمده است یادآور شد: آنچه مسئله ساز است بحث جزئیات است که رهبری فرمودند باید در یک مرحله همه چیز تمام شود و از این رو کافه آنها به هم ریخت.

وی تأکید کرد: ما خداوند را به خاطر برخورداری از چنین رهبر هوشیاری که چشم بیدار امت هستند و توطئه‌های دشمن را نقش بر آب می‌کنند شاکریم و از همین رو جایگاه عبادی-سیاسی من می‌گویم که مردم ما مطیع امر رهبر بزرگوار خود هستند.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه جلوه اعتدال در مسائل هسته‌ای نیست دوری از افراط و تفریط است، خاطرنشان کرد: افراط این است که بگویند این توافق فتح‌الفتوح بود در حالیکه اینطور نیست و این یک حرکت عادی در سیاست خارجی محسوب می‌شد؛ تفریط هم این است که برخی بگویند مذاکره‌کنندگان کشور را فروخته‌اند در حالیکه مذاکره‌کنندگان فرزندان این ملت هستند و دائم تأکید دارند که در چارچوب اوامر ولایت برنامه‌های خود را تنظیم می‌کنند.

خطیب موقت تهران تأکید کرد: در دوره‌ای که کشور فروخته شد دوران حاکمیت دیکتاتورها بر کشور بود. لذا تا وقتی که سایه ولایت فقیه بر سر کشور است، کشور فروخته نخواهد شد.

وی یادآور شد: در طول ۲۰۰ سال اخیر هرگاه جنگی صورت گرفته بخش‌هایی از کشور از دست رفته است اما تنها در عصر ولایت فقیه بود که پس از ۸ سال جنگ به فضل خدا یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با تأکید بر اینکه دست بسته بودن در شأن آمریکایی‌هاست، گفت:‌ آنها به هرکجا که وارد شده‌اند دست از پا درازتر فرار کرده‌اند. آمریکا وارد عراق، افغانستان، سوریه و یمن شد اما چه چیزی گیر آنها آمد؛ آنها وارد اوکراین شدند اما جز نفرت مردم چه چیزی گیرشان آمد؟

خطیب موقت تهران بر همین اساس افزود: این آمریکاست که دست بسته بوده و گیر افتاده است و روزی که ملت ایران را در مردادماه سال ۹۱ تحریم جدیدی کردند،‌گفتند ایران تسلیم می‌شوند اما دیدیم که یک ماه بعد از آن و در روز قدس مردم شعار مرگ بر آمریکا دادند.

وی اضافه کرد: خبرنگاران خارجی که ایران را دیده‌ بودند، می‌گفتند ایران شبیه یک کشور تحریم شده نیست؛ باید بدانیم که ایران اسلامی کشور امام زمان است که توانسته توطئه‌ها را پشت سر بگذارد.

آیت‌الله خاتمی در خطبه اول نمازجمعه امروز تهران با تأکید بر اینکه اسلام به عفو و حلم و جواب بدی را با خوبی دادن دعوت کرده است، تصریح کرد: البته باید با دشمن در همان سطح برخورد کرد و این مبنای فرمایش اخیر مقام معظم رهبری بود که فرمودند ملت ایران ۲۲ بهمن نشان خواهد داد هرکس که بخواهد این ملت را تحقیر کند با ضربه متقابل مواجه خواهد شد. لذا رهبر بزرگوار ما این سخن را با توجه به آیه ۱۹۴ سوره بقره مطرح فرمودند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری