کد خبر: 13447

'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه اعلام کرد: آمریکا و متحدان غربی این کشور مسئول بروز بحران در اوکراین هستند.

به گزارش قم خبر ، ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین خبر داد، پوتین روز دوشنبه در مصاحبه با روزنامه مصری الاهرام گفت: روسیه در بروز بحران اوکراین تقصیری نداشته و این بحران بر اثر تلاش های آمریکا و متحدان غربی اش برای تحمیل اراده خود به وجود آمده است و این کشورها خود را طرف های پیروز در جنگ سرد می پندارند.

وی افزود: وعده های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری شوروی سابق مبنی بر عدم گسترش به شرق کاملا توخالی بوده است و شاهد هستیم که تاسیسات ناتو به مرزهای روسیه نزدیکتر می شود و در این میان منافع کشور ما نادیده گرفته می شود.

رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: علاوه بر آن در چارچوب برنامه های طرح مشارکت شرقی اتحادیه اروپا تلاش می کند برخی از جمهوری های شوروی سابق را از ما دور کند و در این راستا آنها را در برابر انتخاب مصنوعی 'با روسیه یا با اروپا' قرار داده است.

پوتین گفت: بحران اوکراین اوج این روند بود، بارها به آمریکا و شرکای غربی اش در مورد عواقب مخرب مداخله در امور داخلی اوکراین هشدار دادیم اما به دیدگاههای ما توجه نکردند.

وی با بیان این که در ماه فوریه سال گذشته آمریکا و تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از کودتای دولتی در اوکراین حمایت کردند، اظهار داشت: ملی گرایان افراطی که قدرت را در اوکراین به زور غصب کردند کشور را در آستانه تجزیه قرار داده و جنگ داخلی و برادرکشی راه انداختند.

پوتین گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم که حمایت های خارجی گسترده از جناح جنگ طلب در کی یف ، ملت اوکراین را به فاجعه ملی کشانده است. وضعیت در منطقه دونباس به شدت آشفته شده و نیروهای اوکراینی به بمباران و گلوله باران مناطق دونتسک ، لوهانسک و شهرهای دیگر واقع در منطقه مناقشه می پردازند.

رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: دولت اوکراین اعلام بسیج عمومی کرده و در حال حاضر مقامهای این کشور از انتقام کشی بخاطر شکست های تابستان گذشته از ساکنان مناطق لوهانسک و دونتسک سخن می گویند.

وی با اشاره به نظامی شدن حکومت اوکراین و افزایش ۴۱ درصدی بودجه این کشور و درخواست دولت اوکراین از کشورهای دیگر برای ارائه کمک های مالی و تسلیحاتی گفت: بدون شک این وضع ما را به شدت نگران کرده است.

پوتین ادامه داد: امیدواریم که بالاخره سران اوکراین از منطق پیروی کنند. روسیه از حل و فصل جامع و پایدار و مسالمت آمیز بحران اوکراین مطابق با توافقنامه مینسک که تا حد زیادی در نتیجه تلاش های روسیه تنظیم شده است حمایت می کند.

رییس جمهوری روسیه بر لزوم برقراری فوری آتش بس و توقف عملیات به اصطلاح ضدتروریستی نیروهای اوکراینی تاکید کرد و گفت: این عملیات نظامی که در واقع اقدامات سرکوبگرانه است باید در تمام مناطق جنوب و شرق اوکراین متوقف شود.

وی افزود: بدیهی است تا زمانی که همه اوکراینی ها با هم به توافق نرسند بحران ادامه خواهد داشت. تا زمانی که افراط گرایی و ملی گرایی افراطی کاملا ریشه کن نشود و جامعه اوکراین پیرامون ارزش های واقعی و منافع این کشور متحد نشود مناقشه ادامه می یابد.

پوتین در پایان گفت: تمام تلاش های ممکن را برای این که طرف های مناقشه پشت میز مذاکره بنشینند باید به عمل آورد. طرف روسی در این رابطه خواهان مذاکرات مستقیم کی یف و دونتسک و لوهانسک و ادامه تلاش ها در چارچوب گروه تماس است و به نوبه خود برای کمک به این روند مصمم هستیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری