کد خبر: 13322

به موازات سفر قريب الوقوع ولاديمير پوتين به قاهره، روسيه اعلام كرد كه قصد راه اندازی نيروگاه هسته‌ای در مصر را دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از مبادلات، روسيه قصد دارد در چارچوب تقويت حضور اقتصادي خود در مصر، در يكي از استان‌هاي شمالي اين كشور، نيروگاه هسته‌اي راه اندازي نمايد.

به گزارش مبادلات، معاون نخست وزير روسيه با اعلام اين مطلب تصريح كرد: شركت روس اتم روسيه آماده مشاركت در ساخت و راه اندازي نيروگاه هسته اي براي توليد برق در منطقه ضبعه در استان مرسي مطروح در شمال غرب مصر مي شود.

مصر در سال ۲۰۰۷ اعلام كرده بود كه برنامه هسته اي خود را براي توليد انرژي در كشور فعال كرده است.

وزارت نيرو در مصر هزينه ساخت و راه اندازي اين نيروگاه را حدود ۴ ميليارد دلار برآورد كرده است.

در زمان محمد مرسي رئيس جمهور مخلوع مصر در اكتبر ۲۰۱۲ ،‌ زمينه انجام مناقصه براي ايجاد اين نيروگاه فراهم شد اما اين امر در آن زمان با مخالفت ساكنان منطقه مواجه شد.

انتظار مي رود با راه اندازي اين نيروگاه،‌ ميزان توليد برق در اين منطقه به ۵ هزار مگاوات برسد.

يوري اوشاكوف پيش معاون نخست وزير روسيه پيش از اين اعلام كرده بود كه روابط همكاري ميان روسيه و مصر در تمامي حوزه ها در حال توسعه و گسترش است. وي تصريح كرد كه شماري از شركت هاي نفت روسيه از جمله لوك اويل و گازپروم و روس نفت قصد حضور در حوزه استخراج نفت و گاز در مصر را دارد.

قرار است ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه دوشنبه آينده عازم مصر شود. روسيه مي كوشد به پشتوانه زمينه پيشين پيوندهاي سياسي ميان دو كشور در روزگار جمال عبدالناصر، سهمي بيشتري از اقتصاد و نيز سياست اين كشور را در دست گيرد.

اوشاكوف با اشاره به سفر آتي پوتين به قاهره گفت: مسائل بين الملل و خاورميانه از جمله عراق، سوريه، ليبي و فلسطين در صدر مذاكرات رؤساي جمهوري دو كشور خواهد بود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری