کد خبر: 13213

مقامات کاخ سفید با وجود التهاب آفرینی هایی که میان آنها و کنگره به وجود آمده و البته خود مسئول آن بوده اند، همچنان قصد بازی زیگزاگی و سینوسی در مذاکرات هسته ای را دارند.

به گزارش قم خبر به نقل از رسالت، گویا مقامات کاخ سفید با وجود التهاب آفرینی هایی که میان آنها و کنگره به وجود آمده و البته خود مسئول آن بوده اند، همچنان قصد بازی زیگزاگی و سینوسی در مذاکرات هسته ای را دارند. موضوعی که تا کنون چندین بار منجر به بر هم خوردن میز مذاکرات و عدم رسیدن طرفین به تفاهم سیاسی و توافق نهایی شده است. در حال حاضر نیز همین رویکرد غیر عقلانی در طرف مقابل قابل مشاهده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به پرتاب ماهواره فجر توسط ایران مدعی شد برنامه موشکی ایران همچنان تهدید خطرناکی برای منطقه است و با دقت آن را رصد می‌کنیم!جن ساکی در نشست خبری با خبرنگاران افزود: یکی از موضوعاتی که در مذاکرات ( ایران و ۱+۵) مطرح می‌شود چگونگی بررسی قابلیت های حمل کلاهک هسته ای توسط موشک های بالستیک است. این موضوع در مذاکرات هسته‌ای بحث شده و خواهد شد!این سخنان در حالی مطرح می شود که واشنگتن تا کنون در خصوص اقدامات غیر قانونی موشکی و هسته ای رژیم کودک کش صهیونیستی کمترین سخنی به میان نیاورده در مقابل، توان صلح آمیز هسته ای و موشکی ایران ( در جهت حفظ امنیت کشورمان و منطقه به کار می رود ) را به کرات محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی تلاش کرده تا دستاورد بومی ایران را که در فاصله ۴۷۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد تهدید جلوه دهد که ماهواره فجر کاربردهای هواشناسی، نقشه برداری و تحقیقاتی دارد.`مهدی سروی` مدیر پروژه های فضایی شرکت صنایع الکترونیک ایران تاکید کرده که این ماهواره کاربردهای نظامی ندارد و در زمینه هایی نظیر کشتیرانی، دریاها، راه ها، کشاورزی و هواشناسی استفاده می شود.به گفته مدیر پروژه های فضایی صایران مشاهده گسترش شهر، بررسی تخریب منابع طبیعی، مشاهده پوشش ابرها و پراکندگی انسانی از جمله دیگر کاربردهای ماهواره فجر است.طرح موضوع « طرح توان موشکی ایران در مذاکرات هسته ای» از سوی ایالات متحده آمریکا درست در زمانی صورت می گیرد که تا ماه مارس( زمان تعیین شده از سوی طرفین برای رسیدن به تفاهم سیاسی) زمان زیادی باقی نمانده است.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ به مراحل حساس خود نزدیک شده و روند مذاکرات در روزهای آینده با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد.

سیدعباس عراقچی در حاشیه مراسم ادای احترام معاونان و مدیران وزارت امور خارجه به مقام شامخ امام راحل، گفت: هنوز اختلافات میان طرفین در خصوص موضوعات مطرح شده در روند مذاکرات هسته ای وجود دارد، اما به آینده مذاکرات بسیار خوشبین و امیدوار هستیم.دستیابی به توافق جامع و نهایی در مذاکرات هسته ای منوط به حسن نیت طرف مقابل در خصوص توجه به حقوق مشروع ایران بر اساس قوانین و معاهدات بین المللی است.معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی با جدیت و حسن نیت خواهان ادامه روند مذاکرات است، تاکید کرد: در صورت واقع بینی کشورهای غربی به طور قطع مذاکرات منجر به نتیجه مطلوب و توافق خواهد شد.لازم به ذکر است که تنها ساعاتی پس از طرح ادعای جین ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر مذاکره با جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه موشکی‌اش در جریان گفتگوهای هسته‌ای، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران آن را تکذیب کرد و بار دیگر تاکید کرد که برنامه دفاعی موشکی ایران قابل مذاکره نیست. ماهواره جدید ایران با نام فجر به فضا پرتاب شد. این، چهارمین ماهواره ایران است که وارد جو می شود. ایران اعلام کرد که این ماهواره در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین مستقر شده و می تواند میان مدارها حرکت کرده و یا به مدار ۲۵۰ کیلومتری منتقل شود.شبکه المیادین در این خصوص می گوید :هرچند پرتاب این ماهواره در برنامه ها و طرح های فضایی ایران پیش بینی شده بود اما کسانی که تحرکات ایران را رصد می کنند ساکت نمی نشینند و چشمانشان را به موشک حامل ماهواره خواهند دوخت.موشک حامل این ماهواره نشان می دهد که صنعت موشک سازی در ایران تا چه حد پیشرفت کرده است. حتی آمریکا تاکنون بارها تلاش کرد تا مسئله موشک های ایران را در مذاکرات هسته ای مطرح کند که این موضوع از سوی تهران رد شد.پرتاب این موشک به خارجی ها این پیام را داد که ایران در حین مذاکرات هسته ای از طرح های توسعه خود کوتاه نمی آید. پیام داخلی این اقدام هم پیام اطمینان به مردم ایران بود مبنی بر اینکه دستاوردهای انقلاب همیشه خط قرمز نظام خواهد بود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری