کد خبر: 13161

آمریکایی ها طی چند روز اخیر در رسانه های همچون واشنگتن پست و نیوزویک از دست داشتن مستقیم در ترور عماد مغنیه از فرماندهان حزب الله مطالبی را منتشر کرده اند. در این اقدام رسانه ای معنادار، برای اولین بار جزییاتی قابل تامل از نحوه ترور عماد مغنیه و همچنین تعامل سازمان سیا و موساد در عملیات به شهادت رساندن این فرمانده نظامی حزب الله سخن گفته شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از مشرق، آمریکایی ها طی چند روز اخیر در رسانه های همچون واشنگتن پست و نیوزویک از دست داشتن مستقیم در ترور عماد مغنیه از فرماندهان حزب الله مطالبی را منتشر کرده اند. در این اقدام رسانه ای معنادار، برای اولین بار جزییاتی قابل تامل از نحوه ترور عماد مغنیه و همچنین تعامل سازمان سیا و موساد در عملیات به شهادت رساندن این فرمانده نظامی حزب الله سخن گفته شده است.


درباره جزییات این ترور، روزنامه واشنگتن پست نوشته است: "در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ عماد مغنیه فرمانده عملیات‌های بین‌المللی حزب‌الله پس از صرف شام در رستورانی در دمشق وارد خیابانی شد. کمی آن‌طرف‌تر یک تیم سیا در پایتخت سوریه جابه‌جایی‌های وی را رصد می‌کرد. هنگامی که مغنیه به خودروی پارک‌شده نزدیک شد، بمبی که درون لاستیک زاپاس پشت این خودرو کار گذاشته شده بود منفجر شد و او در همان‌جا کشته شد."

واشنگتن پست همچنین به نقل از یک مقام سابق آمریکایی نوشت: آمریکا در ساخت این بمب کمک کرده و بارها این بمب را در یکی از مراکز سیا در کارولینای شمالی، آزمایش کرده است تا نسبت به قدرت انفجاری احتمالی آن مطمئن شود و از این مسئله نیز مطمئن شود که انفجار این بمب موجب خسارات ناخواسته نخواهد شد. این مقام آمریکایی افزود: شاید ۲۵ بمب را منفجر کردیم تا نسبت به دستیابی به این هدف، مطمئن شدیم.

در این میان این سوال بوجود می آید که اعتراف به یک اقدام تروریستی که می تواند در افکار عمومی برخی آسیب ها را برای آمریکا برای نقض قوانین بین المللی داشته باشد، به چه منظور توسط آنها صورت گرفته است. در پاسخ به این سوال می توان نکات ذیل را مطرح کرد:

الف: عملیات موفق و غافل گیرکننده حزب الله لبنان در مزارع شبعا که منجر به کشته شدن ۱۷ نظامی صهیونیستی و انهدام چندین خودروی نظامی شد، بار روانی سنگینی به آمریکا و به خصوص اسراییل وارد کرد. این عملیات بی سابقه پاسخی به اقدام رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن تعدادی از نیروهای حزب الله منجمله جهاد مغنیه پسر عماد مغنیه و همچنین یکی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

این عملیات دقیق اطلاعاتی و نظامی که پس از جنگ سال ۲۰۰۶ سنگین ترین عملیات علیه نیروهای نظامی اسراییل محسوب می شود، اقتدار امنیتی و اطلاعاتی اسراییل را در افکار عمومی به شدت شکست. به نظر می رسد که رسانه ای کردن دخالت داشتن آمریکا در ترور عماد مغنیه تلاشی برای ایجاد موازنه در افکار عمومی بوده است. آمریکایی ها با این اقدام رسانه ای تلاش کردند تا حدودی از بار روانی حاصل از عملیات شبعا بکاهند. اقدام منفعلانه رسانه ای آمریکا البته این موضوع را نیز نشان می دهد که عملیات شعبا به چه میزان موثر و تاثیر گذار بوده است.

ب: در بخش های از گزارش های اخیر منتشر شده در رسانه های آمریکایی به این موضوع تاکید شده که گرچه نحوه این ترور به لحاظ قوانین بین المللی دچار مشکل است ولی بر اساس منطق "عملیات برای دفاع از خود" انجام شده است.

یک مقام سابق آمریکایی در این باره به رسانه های آمریکایی گفت: دولت بوش با تکیه بر نظریه دفاع از خود، تصمیم به قتل مغنیه گرفته است، دولت بوش مدعی بوده است که مغنیه یک هدف قانونی است چرا که وی به‌طور فعال در طراحی اقداماتی علیه آمریکا یا نیروهای آمریکایی در عراق نقش داشته است. چنین منطق حقوقی به سازمان سیا اجازه داده است تا از نقض قانون مربوط به ممنوعیت ترور در سال ۱۹۸۱ میلادی جلوگیری کند. البته در این دستور قانونی، ترور تعریف نشده است.

همچنین در این‌باره واشنگتن پست می نویسد: عملیات دمشق – ترور عماد مغنیه- ، یک تکامل فلسفی در سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی را به‌طور برجسته نشان داده است. قبل از آن، دولت آمریکا غالباً یک دیدگاه کم‌اثر در خصوص عملیات‌های ترور اسرائیل داشت و این مسئله با محکومیت تلاش اسرائیل برای ترور خالد مشعل رهبر حماس در سال ۱۹۹۷ میلادی در اردن، به‌طور برجسته نمایان شد. این قسمت با بازداشت عوامل موساد به پایان رسید. قتل مغنیه که یک دهه پس از این اقدام اسرائیل به وقوع پیوسته، نشان می‌دهد که این تردید آمریکا از بین رفته و سازمان سیا عملیات کشنده خود را در فراتر از مناطق جنگی و مناطق بی‌قانون در پاکستان، یمن و سومالی تعریف کرده است.

در حالیکه چند روز قبل سردار عزیز جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران تهدید کرده بود که اگر اسراییلی ها بخواهند به عملیات شبعا پاسخ بدهند، حتما باید منتظر پاسخ های محکم تر و کوبنده‌تر نه فقط در مرزهای خودشان بلکه در هر نقطه از جهان که یک صهیونیست اسرائیلی وجود دارد باشند، اینک آمریکایی ها نیز تلاش می کنند این انتقال پیام را به ایران و حزب الله نیز منتقل کنند که انها نیز برای ترور عوامل وابسته به حزب الله و ایران را در هر گوشه ای از دنیا اراده و توجیهه برای اقدام دارند.

ج: در جزییات انتشار ترور عماد مغنیه تلاش برای انتقال پیام های به افکار عمومی داخل اسراییل نیز به خوبی نهفته است. به نوشته واشنگتن پست یکی از مقامات اطلاعاتی سابق آمریکا درباره ترور عماد مغنیه می گوید: برنامه ریزی این ترور به‌نحوی بود که آمریکا می‌توانست به آن اعتراض و آن را لغو کند اما نمی‌توانست آن را به اجرا بگذارد. رسانه های آمریکایی با پوشش جزییات همکاری گسترده سازمان سیا و موساد این موضوع را در افکار عمومی اسراییل دنبال می کنند که دولت آمریکا در کنار مردم اسراییل است و برای دفاع از اسراییل امادگی ترورهای افراد دیگری که با موجودیت و امنیت اسراییل مشکل دارند را خواهد داشت.

چنانچه روزنامه صهیونیستی جرزالم پست نیز پیام انتشار این مطالب در رسانه های آمریکایی را فراتر تحلیل می کند و می نویسد: "انتشار عملیات مشترک سیا و موساد نه تنها پیامی به مردم اسرائیل و نتانیاهو بود بلکه انتشار این گزارش چالشی برای حزب‌الله و پیامی برای ایران است و به آن‌ها می‌گوید نبرد شما نه تنها با اسرائیل بلکه با آمریکا نیز می‌باشد."

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری