کد خبر: 13137

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اعلام کرد که مجلس در حال تهیه قانونی است که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم توافق راضی‌کننده با غرب، برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم را بسرعت ادامه دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «علاءالدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوریه لبنان اعلام کرد که در صورت عدم توافق هسته‌ای آمریکا متضرر بزرگ‌تر خواهد بود.


بروجردی در گفت‌وگوی تفصیلی، ضمن اعلام اینکه ایران منتظر سران جدید عربستان است تا پاسخ ایران را برای گشودن صفحه جدیدی در روابط دوجانبه بدهند، این سخن منسوب به «ملک سلمان» را که «ریاض ملاحظاتی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران دارد»، «تحولی و رویکردی تازه در سیاست عربستان قلمداد کرد».

بروجردی در این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که «منطقه در آستانه توافق ایران و "۱+۵" است و برخی می‌گویند مذاکرات ماه مارس (فروردین) مقدمه‌ای برای توافق نهایی در ژوئن (خرداد-تیر) است»، گفت: ما با وجود مخالفتی که در مجلس شورای اسلامی داشتیم، واقعا صادقانه برخورد کردیم. اگر اتفاقی که در ژنو افتاد، بر چیزی دلالت کند، آن، اراده واقعی و صادقانه ماست برای یافتن راهکار مناسبی برای این موضوع.

وی افزود: فکر می‌کنیم، سخنی که آمریکا ادعای آن را دارد مبنی بر اینکه ایران تحت فشار تحریم پای میز مذاکره آمد، حرفی بی‌ارزش است زیرا بیشتر تجارب علمی که حاصل شده، ثابت کرده که دستاوردهای درخشان ایران، در سایه تحریم ظالمانه چند ده ساله به دست آمده است.

بروجردی با بیان اینکه «من همیشه از هیئت‌های خارجی غربی و اروپایی که به تهران می‌آیند سوال میکنم که از هتل محل اقامت تا ساختمان مجلس، آیا دیده‌اند که مردم در صف‌های طولانی منتظر باشند تا مایحتاج روزانه‌شان را تأمین کنند»، گفت: آنها البته جوابشان منفی است چون صفی نیست و این یعنی اینکه نیازمندی‌های [اساسی] مردم [در بازار] همیشه هست و سلاح تحریم دیگر زنگ‌زده و معتقدم اگر طرف مقابل قواعد بازی را احترام بگذارد، ما می‌توانیم در نهایت کار، به نتیجه‌ای ملموس برسیم.

تهیه قانون لغو تعهدات توافق ژنو و ازسرگیری پیشرفت هسته‌ای و غنی‌سازی

بروجردی افزود: اگر به توافق مدنظر در این چارچوب نرسیم، این را باید به پای آمریکا نوشت. زیرا آمریکاست که کارهای غیرمنطقی می‌کند و زیاده‌خواهی می‌کند، چرا که آمریکا متأثر از فشارهای صهیونیستی است.

بروجردی به غربی‌ها هشدار داد و گفت: ما در مجلس شورای اسلامی در حال تهیه پیش‌نویس قانونی هستیم که دولت ایران را ملزم می‌کند که اگر (در مذاکرات) به نتیجه دلخواه و راضی‌کننده در مسئله انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نرسیم، از همه تعهداتی که در دوره گذشته بر عهده گرفته، صرف‌نظر کند و بسرعت به غنی‌سازی اورانیوم و به پیشبرد مسئله هسته‌ای بازگردد. ما در مذاکراتی که در حال اجرا داریم، صبر پیشه کرده‌ایم تا ببینیم به کجا می‌توانیم برسیم.

آمریکا طبق قوانین باید به ایران کمک کند اما چوب لای چرخ ایران می‌گذارد

بروجردی در بخشی دیگر از سخنان خود، در پاسخ به این سؤال که «برخی می‌گویند موعد خرداد-تیرماه آینده برای توافق جامع برای ایران مهلت نهایی است و تمدیدی دیگر در کار نیست، یا توافق یا عدم توافق»، گفت: واقعیت این است که دیگر موضوعی نمانده که بحث نشده باشد. همه موضوعات در این مسئله کاملا بحث شده و البته ما دنبال این هستیم که از این حالت نوسان –اگر تعبیر درستی باشد- خارج شویم. حرفی که الان آمریکایی‌ها می‌زنند غیرمنطقی است زیرا بند چهارم معاهده بین‌المللی انرژی هسته‌ای آمریکا را ملزم می‌کند که با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های فنی مسئله هسته‌ای همکاری کند. البته چنین همکاری‌ای نخواهد کرد و حتی چوب لای چرخ (ایران) هم می‌گذارد.

عدم توافق به ضرر آمریکاست/ پیشرفت هسته‌ای ایران، ملی است

وی توضیح داد: اگر آمریکا به معاهده بین‌المللی انرژی هسته‌ای متعهد نیست، پس هر آنچه ایران از دستاوردهای هسته‌ای به دست آورده، نتیجه استعداد و تجربه ملی ایران است. ما از آمریکایی‌ها در هیچ زمینه‌ای کمکی نگرفته‌ایم پس اگر توافقی هم صورت نگیرد، متضرر بزرگ‌تر آنها (آمریکایی‌ها) هستند.. با این حال مخالفت اصولی ما با تولید سلاح اتمی، تغییری نخواهد کرد و ما بدون تولید چنین سلاحی معتقدیم که حق مشروع و عادلانه ماست که در حوزه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنیم.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری