کد خبر: 13054

یکی از مسوولان فلسطینی اعلام کرد که زمان ارایه مجدد طرح "پایان دادن به اشغالگری اسراییل" به شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از رایزنی با کشورهای عربی و بین المللی تعیین خواهد شد.

به گزارش قم خبر به نقل از العالم، احمد مجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در مصاحبه با خبرگزاری آلمان (د پ آ) گفت: کمیته ای که برای رایزنی با کشورهای عربی و غیرعربی درباره زمان ارایه مجدد طرح پایان دادن به اشغالگری اسراییل به شورای امنیت تشکیل شده است، زمان ارایه مجدد این طرح را مشخص خواهد کرد.

مجدلان افزود: این طرح شامل پایان اشغال همه اراضی فلسطینی در سال ۱۹۶۷ به خصوص قدس شرقی براساس جدولی زمانی است.

تشکیلات خودگردان فلسطین اواخر دسامبر ۲۰۱۴ از طریق نماینده اردن در شورای امنیت سازمان ملل متحد این طرح را ارایه کرد ولی نتوانست آرای لازم را که ۹ رای از مجموع ۱۵ رای است، کسب کند.

تشکیلات خودگردان با توجه به تغییر جزیی ترکیب شورای امنیت در اوایل سال ۲۰۱۵ امیدوار است که راهی به سوی تصویب طرحش بیابد و این در حالی است که آمریکا مخالف مراجعه فلسطینی ها به مجامع بین المللی است و بر لزوم از سرگیری مذاکرات سازش تاکید و اصرار می کند.

مجدلانی در ادامه گفت: ازسرگیری مذاکرات تشکیلات خودگردان و اسراییل به روش سابق و با میانجی گری انحصاری آمریکا غیرممکن است بلکه مذاکرات باید با حضور اعضای دایم شورای امنیت و طرف های منطقه ای و بین المللی ازسرگرفته شود.

وی افزود: آمریکا تاکنون هیچ پیام رسمی به تشکیلات خودگردان درباره قطع حمایت مالی ابلاغ نکرده است هر چند تهدید به قطع حمایت مالی آمریکا از تشکیلات خودگردان همچنان ادامه دارد.

اعضای مجلس قانونگذاری فلسطین طرح پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی را خدمتی دیگر به رژیم صهیونیستی توصیف می کنند زیرا این طرح قدس را پایتخت فلسطین و رژیم صهیونیستی محسوب می کند و برای اولین بار صهیونیست ها را در قدس شریک کرده است در حالی که شورای امنیت در قطعنامه ۲۴۲ (مصوب ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷) قدس شرقی را متعلق به فلسطینی ها دانسته است.

اعضای مجلس قانونگذاری فلسطین همچنین اعلام می کنند که این طرح حق بازگشت آوارگان فلسطینی به اراضی اشغالی ۱۹۴۸ را نیز نادیده گرفته و این حق را از فلسطینی ها سلب کرده و اراضی ۴۸ را متعلق به صهیونیست ها دانسته است و به رژیم صهیونیستی فرصت بیشتری برای شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن و یهودی سازی قدس داده است.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری