کد خبر: 13022

رئیس سنای آمریکا روز چهارشنبه انتقادات مطرح‌شده علیه تصمیم نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای سخنرانی در نشست کنگره را رد کرده و گفت این سخنرانی باید طبق برنامه، انجام شود.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا روز چهارشنبه انتقادهای مطرح‌شده از سخنرانی برنامه‌ریزی‌شده برای نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در کنگره آمریکا، را رد کرد.


آقای مک‌کانل که با روزنامه «یو‌اس‌ای‌تو‌دی» گفت‌وگو می‌کرد، در این رابطه گفت: «فکر می‌کنم باید طبق برنامه پیش برویم و این سخنرانی صورت گیرد، چراکه این مسئله در کشور بسیار به جا است.»

«جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته تنها یک روز پس از نطق سالانه رئیس‌جمهور این کشور، که بخش‌هایی از آن به مخالفت با تشدید تحریم‌های ایران اختصاص داشت، رأسا «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی را برای سخنرانی در مورد ایران، در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان، به واشنگتن دعوت کرد.

این اقدام بینر، با واکنش منفی کاخ سفید مواجه شد و مقامات دولتی این دعوت را «خارج از عرف دیپلماتیک» توصیف کردند. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا هم اعلام کرده است که به دلیل نزدیکی زمان سفر نتانیاهو به انتخابات عمومی اسرائیل، با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد، تا از این دیدار برداشت تبلیغاتی صورت نگیرد.

در روزهای اخیر انتقادات گسترده‌ای از برنامه سفر نتانیاهو به واشنگتن مطرح شده و حتی رسانه‌های دست راستی آمریکا و اسرائیل نیز به مخالفت با آن پرداخته‌اند.

با این حال، مک‌کانل به دفاع از این دعوت پرداخته و گفت: «من نمی‌دانم عرف چیست، اما کنگره جدید جمهوری‌خواه است و در بسیاری از موارد، دستور کاری متفاوت از رئیس‌جمهور دارد. به عقیده ما، طرح تحریم‌های ایران حائز اهمیت است و باید در آینده نزدیک آن را بررسی کنیم.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای این هفته در حالی با حضور نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در شهر زوریخ سوئیس برگزار شد که طرفین برای رسیدن به چارچوب توافق نهایی تا پایان ماه مارس (اوایل فرودین ۱۳۹۴) و برای نهایی کردن جزئیات تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر)، زمان دارند.

گروهی از سناتورهای آمریکایی با بیان اینکه لازم است فشارها بر ایران افزایش یابد، خواستار تصویب طرح تشدید مشروط تحریم‌های ایران هستند. کاخ سفید که از ابتدا در نقش پلیس خوب مذاکرات ظاهر شده، اعلام کرده است که با این تحریم‌ها مخالف است چراکه اجماع جهانی علیه ایران را از بین برده و به شکست مذاکرات منجر می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری