کد خبر: 13015

دولت کوبا اعلام کرده است که آمریکا می‌بایست خاکی را که زندان گوانتانامو در آن قرار گرفته است به کوبا بازگرداند تا در آن صورت روابط بین دو کشور روند عادی‌سازی خود را طی کند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، «رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا در در اجلاس جوامع آمریکای لاتین و کارائیب در «کاستاریکا» در خصوص عادی‌سازی روابط کشورش با آمریکا تعیین شرط کرد که آمریکا خاکی را که پایگاه دریایی «گوانتانامو» در آنجا قرار دارد را به کوبا بازگرداند تا روابط دو کشور بتواند به حالت عادی بازگردد.


وی تصریح کرد: برقراری مجدد روابط دیپلماتیک، شروع یک فرآیند برای عادی سازی روابط دو جانبه است اما این امر تا زمانی که انسداد ادامه دارد ممکن نخواهد بود، تا زمانی که خاکی را که به طور غیرقانونی توسط پایگاه دریایی گوانتانامو اشغال شده پس ندهند.

به گزارش بی بی سی، کاسترو همچنین خواستار لغو تحریم‌های تجاری آمریکا و خارج کردن نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم شد.

زمینی که پایگاه گوانتانامو در آن قرار دارد، در کنار خلیج گوانتانامو در جنوب کوبا است که در سال ۱۹۰۳ از سوی حاکمان وقت کوبا به دولت آمریکا اجاره داده شد.

دو کشور کوبا و آمریکا ماه گذشته میلادی بعد از ۵۰ سال قطع رابطه دیپلماتیک، اعلام بهبود روابط کردند که این بهبود روابط همچنین شامل احیای روابط دیپلماتیک نیز می‌شد

مقامات ارشد واشنگتن و هاوانا در این راستا دیدارهایی را با یکدیگر صورت دادند و یک هیأت از نمایندگان کنگره آمریکا هم هفته قبل به هاوانا رفت تا مذاکره با هدف بازگشایی سفارتخانه ها در پایتخت های دو کشور را شروع کند.

طبق این گزارش، «فیدل کاسترو» رهبر سابق کوبا نیز در نامه‌ای حمایت خود از بهبود روابط سیاسی را اعلام کرد.

روزنامه دولتی کوبا روز سه‌شنبه نامه‌ای را از فیدل کاسترو چاپ کرد که در آن آمده است: «ما همیشه از همکاری و دوستی با همه مردم جهان، از جمله با دشمنان سیاسی خود دفاع می کنیم. به سیاست آمریکا اعتماد نمی کنم اما این بدان

طبق این گزارش، مقامات آمریکایی تاکنون به اظهارنظرات کاسترو واکنشی نشان نداده‌اند.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا از کنگره خواسته است تحریم های تجاری کوبا که از ۱۹۶۲ برقرار بوده را لغو کند.

پیشتر در ماه جاری او همچنین از اختیارات ریاست جمهوری برای تسهیل محدودیت های تجاری و محدودیت سفر به کوبا استفاده کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری