کد خبر: 12926

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیئت مذاکره کننده ایران روز پنج شنبه در استانبول در سطح معاونان و کارشناسان با نمایندگان آلمان، فرانسه و انگلیس درباره موضوع هسته ای گفتگو می کند.

به گزارش قم خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران، معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیئت مذاکره کننده ایران روز پنج شنبه در استانبول در سطح معاونان و کارشناسان با نمایندگان آلمان، فرانسه و انگلیس درباره موضوع هسته ای گفتگو می کند.


سید عباس عراقچی در زوریخ افزود: احساس کردیم از فرصت اجلاس داووس و نیز با توجه به حضور هیئت های کشورهای مختلف می توان برای ادامه گفتگو ها استفاده کرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در کنار برنامه های وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس داووس ما هم چند دیدار داشتیم، افزود: از دیروز دیدارهایی با هیئت امریکایی و خانم اشمیت نماینده اتحادیه اروپا به صورت دوجانبه و سه جانبه برگزار کردیم. ضمن اینکه در این مدت کارشناسان دو طرف نیز نشست هایی را برگزار کردند.

وی گفت: در این دیدارها درباره موضوعات مختلف به ویژه موضوعات مهمی چون غنی سازی و تحریم ها که جزییات مفصل و پیچیده ای دارد وارد بحث شده ایم.


تصمیم گیری درباره کلیات و اصل موضوع

عراقچی با بیان اینکه ورود به جزییات به معنی حصول توافق قطعی نیست تصریح کرد: ما در موقعیتی هستیم که جزییات و کلیات باید با هم بررسی شوند. همه جزییات باید روشن شود و طرفین در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند درباره کلیات و اصل موضوع تصمیم گیری کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان افزود: عصر امروز هم مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسان ادامه خواهد داشت و همه طرف ها جدی هستند.

وی با بیان اینکه مذاکرات شکل جدی و مستقیم به خود گرفته است گفت: امیدواریم بتوانیم به تدریج دیدگاه ها را به هم نزدیک کنیم، البته اختلافات وجود دارد و این طبیعی است.


عراقچی با اشاره به اینکه مذاکرات به قدری پیچیده است که نمی شود به سرعت به نتیجه رسید و موضوع را حل و فصل کرد اظهار داشت: با این حال تلاش ها ادامه دارد و جدیت در طرف مقابل نیز دیده می شود.


فضای مذاکرات سازنده است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه فضای مذاکرات سازنده است و بحث های مفیدی شکل گرفته است گفت: با این حال هر دو طرف نگرانی و اختلاف نظر هایی دارند که جدی است، اما تلاش بر این است که همه این ها را به یک تفاهم مشترک نزدیک کرد.

عراقچی درباره مذاکرات آخر هفته با اروپایی ها نیز گفت: امیدواریم مباحثی که با امریکایی ها مطرح شد به صورت جزیی تر با اروپایی ها مطرح کنیم، البته با کارشناسان روسیه و چین هم در حال تنظیم قرار ملاقات هستیم.

وی افزود: البته ارتباطات ما با این دو کشور نزدیک تر است به طوری که هفته گذشته به غیر از گفتگو با هیئت روسی در ژنو که در قالب پنج به علاوه یک و دو جانبه انجام شد هیئتی هم از سازمان انرژی اتمی ایران برای ادامه بحث ها به روسیه رفت.

مشورت ها با روسیه و چین دایمی است

معاون وزیر خارجه با تاکید بر اینکه رفت و امد و مشورت ها با روسیه و چین دایمی است و از نزدیک درباره همه موضوعات مشورت می کنیم گفت: در فاصله گفتگو با اروپایی ها برنامه ای هم برای دیدار با هیئت های این دو کشور تنظیم خواهیم کرد.

عراقچی همچنین گفت اجلاس امنیتی مونیخ که ماه اینده میلادی در المان برگزار می شود، فرصتی است تا وزرای کشورهای پنج به علاوه یک باهم نشستی برگزار کنند، البته این نشست قطعی نیست اما همه روی اصل قرار ملاقات توافق دارند. هرچه به زمان اجلاس نزدیک تر می شویم قرارها جدی تر خواهد شد.

درمذاکراتی فشرده، وارد جزییات شده ایم

گفتگوهای دو روزه هیئتهای مذاکره کننده ایران و امریکا درباره موضوع هسته ای در زوریخ پایان یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی واحد مرکزی خبر، سید عباس عراقچی در پایان این گفتگوها گفت: مذاکرات فشرده و جدی بود و وارد جزییات شده ایم.

وی افزود : در این دو روز درباره موضوعات مختلف از جمله غنی سازی بحث های زیادی داشتیم و این گفتگوها باید ادامه یابد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه گفتگوها مفید و سازنده بود اظهار داشت: با این حال اختلاف نظرها پابرجاست.

گفتنی است،هیئت ایرانی زوریخ را به مقصد تهران ترک کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری