کد خبر: 12914

همزمان با قوت گرفتن احتمال از سرگیری مذاکرات نفتی ایران و عربستان پس از مرگ ملک عبدالله، قیمت نفت با ابقای النعیمی وزیر عربستان سعودی بار دیگر ارزان شد.

به گزارش قم خبربه نقل از مهر، بازار جهانی نفت هر چند روز گذشته در واکنش مرگ پادشاه عربستان سعودی افزایش چند دلاری برای قیمت نفت را تجربه کرد اما با گذشت یک روز از این اتفاق شیب سقوط آزاد قیمت طلای سیاه بار دیگر تند شد.


بر این اساس در معاملات دو روز گذشته بازار جهانی نفت، پس از آنکه بهای هر بشکه نفت شیرین آمریکا در واکنش به مرگ ملک عبدالله تا سطح بشکه‌ای ۴۷ دلار و ۷۶ سنت افزایش یافت اما قیمت نفت روز گذشته بار دیگر کاهش یافت تا فعالان بازار شاهد معاملات قیمت هر بشکه طلای سیاه در سطوح ۴۷ دلار و ۹ سنت باشند.

این کاهش قیمت بار دیگر دامن نفت برنت دریای شمال را هم گرفت و بهای این کالای استراتژیک تا سطح ۴۹ دلار و ۳۵ سنت سقوط کرد.

بازار جهانی نفت در حالی شاهد دور جدید کاهش و سقوط آزاد بهای طلای سیاه است که فعالان و معامله گران بازار اعتقاد داشتند با مرگ ملک عبد الله پادشاه عربستان و نشستن ملک سلمان بر کرسی پادشاهی بزرگترین تولید کننده نفت جهان، سیاست های نفتی ریاض دستخوش تغییرات جدیدی شود.

این در حالی است که با گذشت یک روز از نشست ملک سلمان بر مسند پادشاهی عربستان، علی النعیمی وزیر نفت این کشور بار دیگر بر مقام خود ابقا شد تا عملا دولت جدید ریاض این پیام را به بازار جهانی نفت القا کند که با مرگ پادشاه تغییری در سیاست های نفتی این کشور به وجود نخواهد آمد.

از سوی دیگر در حالی در طول چند ماه گذشته برخی از کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک یکی از دلایل نا بسامانی های بازار نفت را سیاست های نفتی دولت ریاض عنوان می کردند که احتمال مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و عربستان به منظور دستیابی به یک راه حل کلیدی خروج بازار نفت از بحران قوت گرفته است.

حسين اميرعبدالله يان معاون وزیر امور خارجه اخیرا در گفتگو با برخی از رسانه‌های خارجی با انتقاد از سیاست‌های نفتی ریاض با تاکید بر اینکه اگر عربستان سعودي براي جلوگيري از کاهش قيمت نفت کمکي نکند، يک اشتباه بزرگ را مرتکب شده است، بيان کرد: ايران و عربستان صحبت‌هاي در ارتباط با قيمت نفت با يکديگر خواهند داشت، اما به جزئيات آن اشاره‌اي نکرد.

همزمان با این اظهار نظر بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در واکنش به احتمال از سرگیری مذاکرات نفتی ایران و عربستان برای بهبود و تقویت قیمت نفت، گفت:"ایران و عربستان پس از نشست ۱۶۶ اوپک هیچ گونه مذاکره جدید نفتی نداشته اند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین در خصوص احتمال مذاکرات اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام با مقامات عربستان سعودی دربازار وضعیت فعلی بازار جهانی نفت هم اظهار بی‌اطلاعی کرد.

این در حالی است که روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای حضور در مراسم درگذشت ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی به ریاض سفر کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری