وزیر خارجه آمریکا گفت: اختلافاتمان با اسرئیل در موضوع ایران تاکتیکی است و در اهدافمان هیچ اختلافی نداریم.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: اختلافاتمان با اسرئیل در موضوع ایران تاکتیکی است و در اهدافمان هیچ اختلافی نداریم.

جان کری در کنفرانس خبری با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: ما در تاکتیک ها برای رسیدن به اهداف اختلاف داریم.

کری این سخنان را در پاسخ به سوالی درباره دعوت از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا گفت و افزود: ما مصمم هستیم که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نکند و نکته کلیدی مذاکرات این است که ایجاد اطمینان کنیم که بر روی هر چیزی که توافق شود نشان دهد مسیر دستیابی به سلاح اتمی در دسترس نیست و یا کنار گذاشته شده باشد و این قابل راستی آزمایی باشد. این موضوع بسیار مهم است.

وزیر خارجه آمریکا درباره تلاشهای کنگره برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران گفت: اکنون بیش از این درباره مذاکرات صحبت نمی‌کنم. درباره تحریمها، ما شرکایی در این موضوع داریم. ما در حال متقاعد کردن همکارن سابقم در کنگره هستیم که اقدام یک جانبه توسط آمریکا همواره بهترین گزینه نیست. در این مورد، ما تعدادی شریک مهم داریم، چین، روسیه، فرانسه، آلمان، انگلیس، و ما همه در میز مذاکرات در کنار نقش تسهیل کننده اتحادیه اروپا حضور داریم تا به توافقی دست یابیم.

وی می افزاید: اکنون وجود تحریم ها تنها به دلیل آمریکا نیست. اگر همه شرکای ما می گفتند:" فکر نمی‌کنیم شما کار درستی انجام می دهید، ما راه خودمان را می‌رویم" با این کار همه چیز فرو می پاشید، حتی ساختار تحریم ها. بنابراین اقدام یک جانبه راهبرد خوبی برای موفقیت نیست. ما به این دلیل موفق شدیم که همه را در کنار هم نگه داشتیم و همه در اعمال تحریم ها طی زمانی طولانی دست به دست هم دادند.

کری ادامه داد: بسیار مهم است که به قوه مجریه اجازه داد تا این مذاکرات را انجام دهد، و سپس آنها برای قضاوت و اظهار نظر فرصت زیادی خواهند داشت. در سفر هیئتی از کنگره به اسرائیل، یک مقام اطلاعاتی بلند پایه اسرائیلی به آنها گفته است تحریم های جدید همانند پرتاب یک نارنجک به وسط این مذاکرات و روند است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری