کد خبر: 12682

اساساً کشور سوئد هیچ ارتباطی با موضوع جایزه صلح نوبل ندارند و سازوکار انتخاب جایزه صلح نوبل تماماً در کمیته صلح نوبل وابسته به پارلمان نروژ انجام می شود و شاید اگر هم نامه ای قرار بود نوشته شود باید خطاب به سفیر نروژ نگاشته می شد.

به گزارش قم خبر، پس از نطق اخیر علی مطهری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و حواشی ایجاد شده در پی آن، صادق زیباکلام به شکلی متفاوت از مطهری حمایت کرد و از «پیتر تجلر»، سفیر سوئد خواست تا علی مطهری - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی - را به عنوان یکی از مدافعان حقوق بشر در فهرست جایزه صلح نوبل در سال جاری میلادی قرار دهد.

به گزارش عصرایران، نامه دکتر زیباکلام به سفیر سوئد و درخواست وی برای اعطای جایزه صلح نوبل از دو منظر حایز اهمیت است.

نخست اینکه انتخاب نوبلیست ها در موضوعات مختلف از جمله فیزیک،شیمی،ادبیات،اقتصاد و ... سازو کار مشخصی داشته و دولت ها در انتخاب افراد نقشی ندارند بلکه کمیته های تخصصی وظیفه بررسی صلاحیت ها و انتخاب را بر عهده دارند و درخواست از سفیر کشور سوئد برای انتخاب یک فرد به عنوان برنده جایزه نوبل نمی تواند منطقی به نظر برسد.

در نامه زیباکلام آمده بود: «با سلام و ابراز دوستی برای مردم سوئد و آرزوی موفقیت برای «پادشاه جم جاه» مملکت سوئد می خواستم تقاضا نمایم تا جناب آقای دکتر علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در فهرست نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل در سال جاری قرار گیرند.»

نکته دوم و مهمتر این است که اساساً کشور سوئد و سفیرش هیچ ارتباطی با موضوع جایزه صلح نوبل ندارند و سازوکار انتخاب جایزه صلح نوبل تماماً در کمیته صلح نوبل وابسته به پارلمان نروژ انجام می شود و شاید اگر هم نامه ای قرار بود نوشته شود باید خطاب به سفیر نروژ نگاشته می شد نه سفیر سوئد که اساساً ربطی به صلح نوبل ندارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری