کد خبر: 12678

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: مذاکرات هشت ساعته وزرای خارجه ایران و امریکا که در چند نوبت صورت گرفت، بسیار فشرده، صریح و جدی بود.

به گزارش قم خبر، سید عباس عراقچی با اشاره به برنامه کاری ظریف و سفر وی به چند کشور اروپایی گفت: وزیر امور خارجه صبح پنج‌شنبه ژنو را به مقصد برلین آلمان ترک کرده و پس از آن به فرانسه خواهد رفت.


عراقچی که با واحد مرکزی خبر گفت‌وگو می‌کرد در پاسخ به این سوال که آیا دیدارهای دوجانبه ظریف و کری راه را برای نشست‌های معاونان و کارشناسان ترسیم خواهد کرد گفت: این خیلی طبیعی است. وقتی که روسا ملاقات می‌کنند مسیر را برای معاونان و کارشناسان خود روشن می‌کنند و چارچوب مباحث مشخص‌تر می‌شود.

هنوز با توافق فاصله داریم
معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: مهم این است که مذاکرات در فضای کاملا جدی و صریح جریان دارد و اراده دو طرف برای رسیدن به توافق، مشخص است، اما اینکه آیا توافقی که هر یک از طرف‌ها می‌خواهند به آن برسند، مورد توافق دیگری هم باشد، کار سختی است و هنوز با آن فاصله داریم، با این همه تلاش‌ها ادامه دارد اما هنوز برای قضاوت درباره نتایج مذاکرات زود است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایده‌های جدیدی در این جلسات مطرح شده است گفت: به طور مسلم در هر جلسه‌ای ایده‌هایی مطرح می‌شود که برخی جدید و بعضی تکراری هستند و این طبیعی است، اما تا وقتی طرف‌ها در همه موضوعات به توافق نرسند در حقیقت در هیچ موضوعی به توافق نرسیده‌اند.

عراقچی با بیان اینکه کار بسیار سخت و پیچده‌ای در حال انجام است، افزود: علت اصلی آن این است که موضوعات متنوع و بسیار متعددی وجود دارد، به گونه‌ای که یک سوی آن بحث تحریم‌هاست و در سوی دیگر بحث برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است که این برنامه خود ابعاد مختلفی را چون راکتور آب سنگین، برنامه غنی‌سازی، تاسیسات مختلف و بحث نظارت‌ها شامل می‌شود که به واسطه وجود ابعاد مختلف و پیچیده‌اش، باعث نگرانی‌های دوطرف در همه موضوعات شده است.

وی در ادامه گفت: البته طرف‌های مذاکره کننده هم متنوع هستند. در مقابل جمهوری اسلامی ایران، ۶ کشور هستند که اتحادیه اروپا هم به نوعی وجود دارد، به هر حال همه اینها مذاکرات را پیچیده کرده و یکی از علل طولانی شدن آن، همین موارد است.

امیدواریم در نهایت به توافقی جامع برسیم
وی افزود: با این حال تلاش‌ها ادامه دارد و امیدوار هستیم در نهایت به توافقی جامع برسیم.
عراقچی درباره رویکرد امریکا در این مذاکرات گفت: به هرحال جدیتی که در این مذاکرات لازم است در فضای مذاکرات شاهد هستیم. همانطور که ایران جدی هست همه طرف‌های مذاکره کننده هم جدی هستند. ما قبل از مذاکره با امریکایی‌ها با مقامات روسیه و شخص معاون وزیرخارجه آن کشور یک روز کامل در تهران مذاکره داشتیم و آن جدیت را در آنجا هم احساس کردیم.

وی در پایان گفت: فضای مذاکرات کاملا جدی و صریح است و طرف‌ها علاقه‌مند به رسیدن به توافق هستند. اما نفس توافق به دلایلی که اشاره شد کار مشکلی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری