کد خبر: 12615

اظهارات خائنانه برخی افراطیون علیه فناوری هسته‌ای باعث شد دو مقام و تحلیلگر ارشد آمریکایی توپ را به زمین ایران بیندازند!

به گزارش قم خبر ؛ روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود سه خبر را منتشر کرده است.


در این ستون آمده است:

خوش‌رقصی تسلیم‌طلبان رصدگران آمریکایی را ذوق زده کرد

اظهارات خائنانه برخی افراطیون علیه فناوری هسته‌ای و سخنان بی‌منطق رئیس جمهور باعث شد دو مقام و تحلیلگر ارشد آمریکایی توپ را به زمین ایران بیندازند!

رابرت اینهورن مدعی شد مذاکرات گرفتار اختلافات داخلی در ایران است. ری‌تاکیه نیز مدعی شده براساس این اظهارات، باید تحلیل و تفسیر غرب مبنی بر اینکه قاطبه ملت ایران حامی برنامه هسته‌ای هستند را تغییر داد!

اظهارات اینهورن و تاکیه در حالی است که با وجود نرمش‌های متعدد طرف ایرانی در مذاکرات وین و مسقط و ژنو، لجاجت آمریکا و برخی کشورهای غربی موجب بن‌بست در مذاکرات شد. طرف غربی اذعان داشت که حتی با وجود واگذاری برخی امتیازهای مهم از سوی ایران تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

با وجود این واقعیت روشن در تحلیل بن‌بست مذاکرات، اکنون رابرت اینهورن مشاور ارشد و سابق دولت اوباما به المانیتور می‌گوید مذاکرات گرفتار اختلافات داخلی در تهران است و همین امر مانع پیشرفت مذاکرات شده است.

اینهورن مدعی شد اختلافات در ایران بین «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران که به دنبال مصالحه است و منتقدان تندروی وی، مانع پیشرفت در مذاکرات شده است.

وی افزود: مذاکره کنندگان ایرانی آزادی عمل چندانی ندارند و ظاهراً فاقد اختیاراتی برای بکار بستن انعطاف‌پذیری لازم جهت دستیابی به توافق هستند(!) آنها با استفاده از برخی مفاهیم تلاش کرده‌اند انعطاف‌پذیری خود را نشان دهند اما تمایلی ندارند مسئله کاهش ظرفیت غنی‌سازی را که شالوده توافق نهایی را تشکیل می‌دهد، بپذیرند.

به گفته علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان «غربی‌ها می‌گویند پس از اورانیوم ۲۰ درصد، اورانیوم تا ۱۵ درصد غنی شده را هم تبدیل کنید»!
المانیتور ضمن مصاحبه با اینهورن اظهارات روحانی در همایش اقتصاد ایران و از جمله وصل نبودن آرمان به سانتریفیوژ را برجسته کرد و نوشت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران معتقد است نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد.

همزمان ری تاکیه عضو شورای روابط خارجی آمریکا در لس‌آنجلس تایمز نوشت: هزینه‌های برنامه‌ هسته‌ای زمزمه اعتراض برخی چهره‌های اصلاح‌طلبان را موجب شده است.

تاکیه با اشاره به کنفرانس اقتصاد ایران نوشت: روحانی در این نشست از انزوا انتقاد کرد و رشد اقتصادی را در گرو توافق با قدرت‌های بزرگ دانست منتهی او در عین حال می‌گوید ما باید تابع رهنمودهای رهبر معظم باشیم.

تاکیه آنگاه وارد موضوع اصلی می‌شود و می‌نویسد: دانشگاه تهران در ماه دسامبر شاهد برپایی کنفرانسی بود که در آن جمعی از چهره‌های نسبتاً موجه اصلاح‌طلبان از دیدگاه حاکمیت، در اظهاراتی بی‌سابقه لب به بیان انتقادهایی کوبنده از خسران‌های جبران‌ناپذیر امیال و جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران گشودند. در غرب همواره تصور مفسران سیاسی و رسانه‌ای بر این بوده است که برنامه هسته‌ای رژیم ایران از حمایت قاطبه ملت برخوردار است. ]نظرسنجی‌های غربی همواره همین ارزیابی را ثابت کرده است[ اما انکار این برنامه از سوی نمایندگان مترقی‌ترین جناح سیاسی ایران، گواه بر این مدعاست که مواضع مبارزه‌طلبانه هسته‌ای پایگاه حمایت مردمی متزلزلی دارد(!) یکی از سخنرانان کنفرانس برپا شده در دانشگاه تهران، «احمد شیرزاد» از نمایندگان سابق مجلس بود که با جسارت تمام به این موضوع ورود کرد و گفت که «برنامه هسته‌ای تا به حال هیچ مزیتی برای کشور نداشته و حتی یک لیوان آب هم به دست مردم نداده است».

لس‌آنجلس تایمز می‌افزاید: دیگر سخنران این کنفرانس «صادق زیبا کلام» بود که یک دانشگاهی صریح‌اللهجه و جسور و از نزدیکان به جناح اصلاح‌طلب محسوب می‌شود. زیبا کلام هم با بیان دیدگاههای مشابه فوق عنوان کرد «آنقدر که برنامه هسته‌ای به کشور صدمه زده است، جنگ تحمیلی خسارت بار نیاورده است».

عضو شورای روابط خارجی آمریکا سپس با تمجید از مواضع مشابه کسانی چون عبدالله نوری و رضا خاتمی می‌نویسد: جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ به همین هزینه‌های گیج کننده برنامه هسته‌ای اشاره داشت. عبدالله نوری در سال ۲۰۱۲ اظهار داشت «ما نباید مشکلاتی که برنامه هسته‌ای بر زندگی و معیشت مردم تحمیل کرده است را کم اهمیت بدانیم و اجازه دهیم تنها یک موضوع هر چند هم بسیار مهم همه منافع ملی‌مان را تهدید کند».

تاکیه سپس می‌نویسد: چرا تفکرات یک چنین سیاستمداران چپگرای موجهی مهم است؟ همواره گمان رسانه‌های غربی بر این بود که موضوع هسته‌ای یک مسئله ملی است و مردم پشت سر حکومتند و الزامات و دستور کار هسته‌ای حاکمیت را با همه مشکلاتش قبول دارند. اما دیدگاههای تاریک برخی چهره‌های مشهور سیاسی راجع به برنامه هسته‌ای و لزوم توجه به هزینه‌های گیج کننده این برنامه، ثابت کرد که تصور رسانه‌ها و مفسران سیاسی غرب پیرامون حواشی این برنامه غلط بوده است.

ری تاکیه با بیان اینکه رهبر جمهوری اسلامی ایده اقتصاد مقاومتی را برای مقابله با فشارهای غرب مطرح کرده می‌نویسد: این ایده هر چند ریاضتی است اما امتیازش این است که کشور از فشارهای خارجی مستقل خواهد بود. در این مدل ایران برنامه هسته‌ای خود را به عنوان دروازه رشد و پیشرفت علمی حفظ می‌کند.

وی در پایان می‌نویسد: روحانی خود یکی از معماران برنامه هسته‌ای ایران و در حقیقت در دستگاه حاکمیت ایران یک «خودی» است و اساساً به نظر نمی‌رسد قصد به چالش کشاندن معیارهای رهبر عالی ایران را داشته باشد. اما چالش اصلی حاکمیت، هنوز هم چپ‌گراها هستند.

تحلیل‌های اینهورن و تاکیه نشان می‌دهد که رصدگران اطلاعاتی و سیاسی در آمریکا بسیار به مواضع زاویه‌دار یا مخالف‌خوان علاقمند هستند تا این اظهارنظرهای انگشت‌شمار را در تحلیل‌های خود به جای ملت ایران و منطق مقاومت او بنشانند و بر آن اساس مقاومت یا تسلیم ایران را نتیجه بگیرند. خروجی این مدل نیز تشدید فشارها است. در حقیقت تسلیم‌طلبان دشمن را جسورتر می‌کنند.

روزنامه زنجیره‌ای کم‌ آورد ظریف را سایه قابوس کرد!

یک روزنامه زنجیره‌ای تازه‌تاسیس در دومین هفته راه‌اندازی خود با کمبود سوژه و محتوا مواجه شده است.

روزنامه «مردم امروز» که توسط تیمی مرکب از گردانندگان برخی نشریات زنجیره‌ای اداره می‌شود، روز یکشنبه برای چندمین بار طرحی از چهره جان‌کری را به جای عکس اصلی بر صفحه اول خود نشاند که در حال دست دادن با شاه عمان است. این روزنامه به جای سایه سلطان قابوس، سایه محمدجواد ظریف را کشیده و تیتر زده است؛ «سایه سلطان بر مذاکرات»! «مردم امروز» در همان صفحه می‌نویسد جان‌کری پیش از مذاکره با ظریف به ملاقات سلطان قابوس رفت رئیس دولتی که میانجی سنتی ایران و آمریکاست.

پررنگ کردن نقش میانجی در حالی است که نقش دولت عمان در زمان فقدان مذاکره میان طرفین پررنگ بود و اکنون که وزیران خارجه دو طرف بارها - حتی بدون حضور نمادین کاترین اشتون - ساعت‌ها با هم مذاکره کرده‌اند، امری مضحک به نظر می‌رسد. سلطان‌ قابوس مدت‌هاست در مونیخ بستری است.

آبان ماه سال گذشته نیز نشریات زنجیره‌ای با ذوق‌زدگی تیترهای غیرواقعی به مذاکرات مسقط (پایتخت عمان) اختصاص دادند، تیترهایی نظیر «جهش بزرگ در مذاکرات» «ورود میانجی؛ نسیم توافق وزیدن گرفت» و... اما دکتر عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه یک ماه بعد در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد «مذاکرات مسقط خیلی بد بود و طبیعی بود که ما در چنین شرایطی به خاتمه مذاکره فکر می‌کردیم.»

مردم امروز پیش از این هم با وجود تکذیب سخنگوی وزارت خارجه، دروغ آسوشیتدپرس را ترجیح داده و مدعی شده بود برای خروج ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور توافق شده است! این در حالی است که اساسا در همان خبر دروغ، تکلیف لغو تحریم‌ها طبق معمول مسکوت گذاشته شده بود.

این روزنامه دیروز با انتشار خبر راهپیمایی در فرانسه برای محکومیت ترور آن را انقلاب دوم توصیف و در عین حال عکس نتانیاهوی خون‌آشام را به شکل کاملا حرفه‌ای از عکس خود حذف کرد!

گرانی و بی‌تدبیری را ول کن معرکه‌گیری و شامورتی‌بازی را بچسب!

روزنامه‌های اصلاح‌طلب از جولان گرانی در دولت یازدهم خبر می‌دهند.

روزنامه شرق با استناد به گزارش بانک مرکزی در صفحات داخلی خود نوشت: با آنکه از شیب افزایش قیمت‌ها در دولت یازدهم کاسته شده اما هنوز هم سبد معیشتی خانوار شاهد رشد قیمت برخی از اقلام خوراکی تا بیش از صددرصد است. این را می‌توان از لابه‌لای گزارش بانک مرکزی که به تازگی بر خروجی تارنمای این بانک قرار گرفته، فهمید. این گزارش متوسط قیمت ۴۰ قلم کالای خوراکی در سطح شهر تهران را نشان می‌دهد. از این ۴۰ قلم کالا که در ۱۱ گروه خوراکی طبقه‌بندی شده‌اند ۲۷ قلم کالا در مقایسه با هفته مشابه سال قبل با افزایش قیمت مواجه شده‌اند.

قیمت برخی از این کالاها مانند گوشت گوسفندی با هشت دهم درصد افزایش مواجه شده و درمقابل هندوانه با ۱۲۹ درصد افزایش قیمت رو به رو شده است. البته شاید نبود فصل، گرانی قابل‌توجه این قلم کالا را توجیه کند اما نارنگی که میوه‌ای زمستانی است هم سرنوشتی چون هندوانه دارد. این میوه در مقایسه با سال قبل رشدی بیش از صددرصد را تجربه کرده است.

شرق می‌افزاید: در میان اقلامی که قیمت آنها منتشر شده ۱۰ کالا را می‌توان یافت که قیمت آنها با کاهش مواجه شده است. نکته قابل تامل در این زمینه این است که کاهش قیمت این ۱۰ کالا همه کمتر از ۱۵ درصد بوده در حالی که بیشتر افزایش‌ها بیش از این رقم است.

نکته دیگری که از لابه‌لای این آمار می‌توان یافت، این است که از ۱۱ گروه خوراکی (لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوب، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن‌نباتی) هفت گروه با افزایش قیمت و سه گروه با کاهش قیمت مواجه شده‌اند و یک گروه بدون تغییر همچنان مانند قیمت‌های جاری در روزهای ابتدایی فصل زمستان به فروش می‌رسند. تمامی این افزایش و کاهش‌ها در شرایطی رخ می‌دهند که تورم در مسیر نزولی افتاده و به روایت بانک مرکزی در آذر سال جاری به ۱۷/۲ درصد کاهش یافته است.

در گزارشی که به تازگی از سوی کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران منتشر شد، هزینه ماهانه یک خانوار چهارنفره کارگری در شهر تهران حداقل ۳/۱ میلیون و حداکثر ۳/۶ میلیون تومان است. از این رقم بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هر ماه صرف تامین هزینه‌های خوراکی می‌شود. در حالی که حداقل حقوق یک کارگر ۶۰۹ هزار تومان است که کفاف خورد و خوراک یک خانوار را هم نمی‌دهد.

شرق در ادامه از قول مهدی تقوی اقتصاددان نوشت: این اقتصاددان معتقد است: براساس نظریات پایه‌ای اقتصاد خرد، افراد در شرایط «کاهش منابع درآمدی»، تلاش می‌کنند از مصرف کالاها و خدمات با «کشش درآمدی بالا» یعنی اقلام «غیرضروری» یا «لوکس» کم کنند و مخارج خود را به سمت مصرف کالاهای با «کشش درآمدی پایین»؛ یعنی اقلام «ضروری» متمایل کنند. اما در این میان محصولاتی مانند نان هم وجود دارد که «کشش‌ناپذیر» هستند. به این معنی که افزایش قیمت آنها منجر به کاهش تقاضا نمی‌شود و همواره همان میزان تقاضا برای آن محصول وجود دارد.

نکته حایز اهمیت در این میان این است که برخی از اقلامی که می‌توانند به لحاظ ارزش غذایی در سبد مصرفی خانوارها جایگزین یکدیگر شوند نیز تفاوت قیمت را به نحوی تجربه می‌کنند که قابلیت جایگزینی ندارد و گاها به حذف آن اقلام در سبد خانوار می‌انجامد. به عنوان مثال، تخم‌مرغ و حبوب که منابعی از پروتئین هستند، می‌تواند جایگزین گوشت و مرغ شود، اما نکته اینجاست که افزایش قیمت این اقلام نیز دیگر استفاده از آن در سبد مصرفی خانوارها را به میزان استاندارد، توجیه‌پذیر نمی‌کند و بنابراین برخی از شهروندان می‌گویند میزان مصرف این اقلام را در مصارف هفتگی و ماهانه خود نسبت به گذشته، کاهش داده‌اند. در این میان دولت باید در این زمینه چاره‌اندیشی کند و راهکارهایی را بیابد که در کنار کنترل تورم، آثار کاهش نرخ تورم درهزینه سبد مصرفی آنها نیز به خوبی نمود یابد.

در این میان روزنامه اعتماد در گزارشی به گرانی نان و آزادکردن قیمت آن از سوی دولت پرداخت و نوشت:‌ شاید بتوان امسال را سال گرانی نان نامید. هرچند که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بارها اعلام کرده بودند که قیمت نان را افزایش نخواهند داد اما افزایش قیمت نان در سال جاری رکورد زد و بارها و بارها گران شد.

در نیمه دوم سال جاری با وجود همه اظهارات قبلی، دولت تصمیم گرفتس نان را گران کند. پس در آذرماه بود که قیمت نان ۳۰ درصد افزایش یافت. البته دولتمردان این افزایش را تنها بخشی از طرح خود برای آزادسازی قیمت نان می‌دانستند و اعلام کردند که در آینده نزدیک قیمت نان آزاد می‌شود. اما این تصمیم هم چند روزی بیشتر دوام نیاورد و به یکباره پس از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان مسئولان دولتی اعلام کردند که برای ایجاد شرایط آزادسازی قیمت نان (گام دوم گران کردن نان) در برخی شهرها و استان‌ها ۲۰ درصد نانوایی‌ها آزادپز می‌شوند.

یادآور می‌شود همه روزنامه‌های اصلاح‌طلب ازجمله شرق و اعتماد از پرداختن به مشکلات اقتصادی، تورم و بی‌تدبیری‌های دولت در صفحه اول خود طفره می‌روند و دیروز همه طبق همین سیاق بدون کمترین اشاره‌ای به گران‌شدن دوباره نان، شامورتی‌بازی علی مطهری در مجلس را برای پرکردن صفحه اول خود و به حاشیه انداختن مشکلات داخلی مردم برجسته کردند!

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری